کیاپرس /کارشناس نظارت بر مواد خوراکی معاونت غذا و دارو گفت: در سال های اخیر استفاده از کینوا در ایران افزایش یافته است ،این دانه در رنگ های سفید، قرمز و سیاه وجود دارد و از برگ های جوان کینوا به عنوان سبزی تازه یا پخته استفاده می شود ولی محصول اصلی این گیاه، دانه آن است که دارای ارزش غذایی بالایی است.

به گزارش کیاپرس از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مهندس صبا حضرتیان گفت: دانه کینوا یک شبه غلات با قدمتی ۵۰۰۰ ساله است. خوشبختانه در سال های اخیر کشت این بذر در ایران نیز شروع شده است ، کینوا معروف به خاویار گیاهی و برنج اینکا است و به خاطر خواص فوق العاده اش به آن مادر همه ی دانه های خوراکی می گویند.

مهندص حضرتیان گفت: کینوا منبع خوبی از ویتامین هایی مانند B1 ، B2 ، B6 ، B9 ، مواد معدنی مانند کلسیم، آهن،منیزیم، فسفر ، روی و اسیدهای چرب امگا ۳، امگا۶ ، امگا ۹ ، پروتئین و فیبر و سایر ترکیبات مغذی است.

به گفته وی کینوا با دارا بودن اسید آمینه های ضروری لیزین و متیونین که غلات و حبوبات دچار کمبود آن هستند،می تواند پروتئین کامل بدن را تامین کند و به رفع مشکل سوء تغذیه کمک کند.

وی تاکید کرد: عدم وجود گلوتن در آرد این دانه آن را برای مصرف بیماران سلیاکی و کسانی که به گلوتن حساسیت دارند نیز امکان پذیر نموده است.

مهندس حضرتیان خاطرنشان ساخت: تعدادی از مطالعات نشان داده است که مصرف کینوا ممکن است خطر بیماری های قلبی و عروقی، چاقی، دیابت و سرطان را کاهش دهد. از این رو فراتر از عملکرد تغذیه ای ، این گیاه در ارتقای سلامت و جلوگیری از ایجاد بیماریها نیز نقش دارد.

اشتراک این خبر در :