اختصاصی – کیاپرس /جراح و متخصص زنان و زایمان عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا به فواید تغذیه نوزادان با شیرمادران اشاره کرد و گفت: علاوه بر تامین ویتامین ها، مواد مغذی مورد نیاز نوزاد در ششماه اول زندگی، شیر مادر سرشار از موادی است که برای مقابله با بیماری ها به کودک کمک می کند.

دکتر معصومه بختیاری در گفت و گو با خبرنگار کیاپرس اظهار داشت: احتمال ابتلا به بیماری های دستگاه تنفسی، عفونت های گوش، مننژیت در نوزادانی که از شیر مادرشان تغذیه می کنند کمتر است ، اگر هم این بیماری ها رخ دهد خفیف تر خواهد بود.

وی ادامه داد: عامل اصلی ایمنی که در شیر مادر وجود دارد، ماده ای به نام ایمنوگلوبین A است که در ۴۸ ساعت اول تولد نوازد، در شیر مادر به مقدار زیادی ترشج می شود.

متخصص زنان و زایمان افزود: بعد از ۴۸ ساعت هم در شیر مادر غلظت های کمتری از ایمونوگلوبین A وجود دارد که باعث یک اینمی مداومی در نوزاد می شود، حتی در مورد برخی از بیماری ها هم در دوران بعد نوزادی، می تواند محافظت نوزاد کند.

وی با اشاره به اینکه آنتی بادهای شیر مادر، سیستم ایمنی نوزاد را تقویت می کند، گفت: در مراحل بعدی زندگی در مقابله یکسری از بیماری ها مانند دیابت، گلسترول بالا یا بیماری التهابی روده هم ایمنی خواهند داشت.

وی ادامه داد: همچنین شیر مادر با کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در ارتباط است و شیر مادر می تواند سبب کاهش آلرژی های غذایی شود .

وی با اشاره به اینکه تغذیه با شیرمادر با افرایش هوش نوزاد در ارتباط است، گفت: پیوند عاطفی در زمان شیردهی بین مادر و نوزاد وجود می تواند به رشد شناختی کودک کمک کند. این کار هم می تواند روی هوش نوزاد تاثیر داشته باشد و هم گفته می شود در بروز برخی از بیماری های روان شناختی در بزرگسالی می تواند اقدام پیشگیری کننده ای داشته باشد.

وی افزود: شیر مادر می تواند اقدام پیشگیری کننده از چاقی و اضافه وزن در کودک باشد، حتی در جلوگیری از ابتلا به این موارد درجوانی و بزرگسالی می تواند موثر باشد.

وی در پاسخ به این سوال که شیر دادن مادر به نوزاد چه مزیتهایی برای مادر دارد؟ گفت: این کار مزایایی برای مادران دارد که اولین مورد آن می تواند گفت، سوخت و ساز چربی های اضافی ناشی از بارداری باشد.

وی با اشاره به اینکه این کار می تواند منجر به کاهش وزن دوران بارداری در مادران شود، افزود: دومین مزیتی که این کار برای مادران دارد، آزاد کردن هورمون اکسی توسین است.

وی تاکید کرد: این هورمون سبب انقباض رحم می شود به عبارتی رحم به اندازه قبل از بارداری می شود، همچنین به کاهش خونریزی رحم بعد از زایمان کمک می کند.

وی افزود: مزیت سومی که برای مادران دارد این است که تغدیه شیر مادر به نوازاد احتمال سرطان سینه و رحم را کاهش می دهد. این مورد در پژوهش های انجام شده به اثبات رسیده است.

وی افرود: مزیت دیگر تغدیه شیر مادر به نوزاد این است که مانع تخمک گذاری در مادران می شود. معمولا تا ششماهگی نوزاد که فقط از شیر مادر تغذیه می کند، می تواند تخمک گذاری را مهار کند.

وی ادامه داد: این کار سبب فاصله گذاری بین فرزندان خواهد شد و احتمال بارداری ناخواسته را کاهش می دهد.

اشتراک این خبر در :