کیاپرس /یک متخصص طب ایرانی گفت: غذاهای سریع الهضم و مقوی مناسب برای سالمندان توصیه می‌شود در حجم کم و به دفعات میل شوند. پرهیز تا حد امکان از مصرف سردیجات و مصرف گوشت گوسفند و پرندگان، تخم‌مرغ عسلی، آش‌ و سوپ‌های ساده، نخودآب، آبگوشت قابل توصیه است.

دکتر ارمغان السادات کیهان مهر درخصوص تدابیر خواب‌ و بیداری سالمندان اظهار داشت: سالمندان معمولا به دلیل بیماری و مشکلات اضطرابی کیفیت خواب مطلوبی ندارند. توصیه می‌شود شام سر شب میل شود و زود بخوابند. نوشیدن شیر گرم می‌تواند به بهبود خواب کمک کند. معمولا طول خواب شبانه در سالمندان کاهش می‌یابد که البته این امر با توجه به مزاج افراد متفاوت خواهد بود.

وی ورزش و ماساژ و روغن زدن به بدن با روغن بنفشه و بادام در هنگام صبح را مفید دانست و گفت: ورزش سبب افزایش حرارت غریزی می‌شود و با توجه به افت حرارت غریزی در این دوران، خیلی کمک کننده است. لازم است هر سالمند متناسب با شرایط جسمانی‌خویش ورزش کند که از آن جمله می‌توان به ورزش‌های هوازی از جمله پیاده‌روی اشاره کرد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، کیهان‌مهر همچنین در خصوص یبوست به عنوان مشکل شایع سالمندان، گفت: تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم می‌تواند در رفع این مشکل موثر باشد. پرهیز از مصرف مواد یبوست‌ زا، استفاده از انواع آش‌ و سوپ‌ها و مصرف ملین‌ها می‌تواند به پیشگیری و بهبود یبوست کمک کند.

وی گفت: ارتباط داشتن با اطرافیان بویژه فرزندان، نوه‌ها و دوستان، داشتن تفریح و انجام اعمال ذهنی مانند مطالعه در نشاط سالمندان بسیار موثر است. همچنین مصرف موادی مانند گلاب، بهارنارنج، فالوده سیب، زعفران، بیدمشک، سیب و به می‌تواند به این امر کمک کند.

اشتراک این خبر در :