کیاپرس /مدیر اجرایی «انجمن بهداشت عمومی آمریکا» می‌گوید: سویه BA.۲.۸۶ کرونا که با نام مستعار «پیرولا» شناخته می‌شود، اگرچه سرعت شیوع بیشتری نسبت به برخی از سویه‌های قبلی دارد اما به نظر نمی‌رسد که قدرت بیماری‌زایی بیشتری هم داشته باشد.

به گزارش کیاپرس از ایسنا، «ژرژ بنجامین» درباره ارزیابی‌های اخیر از این زیرسویه کروناویروس می‌گوید: تاکنون، سویه‌های مختلفی از کرونا را مشاهده کرده‌ایم. در حالی که برخی از آنها عفونی‌تر (سرعت انتشار بیشتر) از بقیه هستند اما به‌رغم تعداد جهش‌های بالایی که دارند در مجموع کشنده‌تر نیستند.

او همچنین گفت: با این حال، بزرگترین تهدید این است که همه این سویه‌ها کمی بیشتر توانایی فرار از مصونیت ایجادشده ناشی از واکسن را دارند به این معنی که هر بار که یک سویه جدید ظاهر شود، واکسن‌ها کمتر موثر خواهند بود.

بنجامین همچنین اظهار کرد که پیش‌بینی می‌شود در زمستان سال آینده میلادی، افرادی که در نیمکره جنوبی زندگی می‌کنند اوج بیماری های تنفسی از جمله کووید۱۹ را تجربه کنند.

از سوی دیگر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) نیز در این رابطه گفته است: به نظر می رسد تست‌های موجود برای تشخیص و داروهای مورد استفاده برای درمان کووید۱۹ در برابر این سویه نیز موثر باشند.

در بیانیه این سازمان آمده است: BA.۲.۸۶ در مقایسه با سویه‌های قبلی حتی ممکن است در افرادی هم که قبلاً به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند یا واکسن این بیماری را دریافت کرده اند، توانایی بیشتری برای ایجاد عفونت داشته باشد.

هرچند با توجه به تعداد کم موارد ابتلا به پیرولا در سطح جهانی، تاکنون علامت خاصی که مختص به این سویه کرونا باشد، شناسایی نشده است.

با این حال پزشکان می‌گویند که به طور کلی علائمی چون تهوع شدید، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، عطسه، خستگی، سردرد، دردهای عضلانی و تغییر حس بویایی در بیمارانی که تاکنون به این سویه‌ نوظهور کرونا مبتلا شده‌اند، مشاهده شده است.

اشتراک این خبر در :