کیاپرس /مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: مهار بیماری هاری با افزایش آگاهی عمومی و مشارکت همگانی امکانپذیر است.

دکتر ناصر امینی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ١۰هزار مورد حیوان گزیدگی در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد گزارش شده است خاطر نشان کرد: از این تعداد ٧ هزار و ٨٧٧ مورد (معادل ٧٧ درصد) سگ گزیدگی و ٢ هزار و ١۴٨ مورد (معادل٢١ درصد) گزش گربه بوده است و طی این مدت نتیجه آزمایش ۶٧ مورد هاری در سگ و ١١ مورد هاری در گربه مثبت شده است.

وی بیماری هاری را یک بیماری ویروسی دستگاه عصبی مرکزی دانست که مرگ صد درصد را بدنبال دارد اما در صورت مراجعه به موقع موارد حیوان گزیدگی وانجام درمان پیشگیری، به سادگی قابل پیشگیری است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با توجه به اینکه سالانه ٢۰هزار نفر در سطح دانشگاه مورد اقدامات پروفیلاکسی هاری قرار می گیرند، بیشترین هزینه مربوط به بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن ، صرف پیشگیری از هاری می گردد.

وی مهمترین راه انتقال بیماری هاری را از طریق گاز گرفتگی وخراش توسط حیوانات برشمرد و تاکید کرد: درصورت گزش توسط هر حیوانی احتمال خطر ابتلاء به بیماری هاری راجدی بگیرید و به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اینکه شستشوی محل حیوان گزیدگی با آب و صابون، اولین قدم جهت پیشگیری از ابتلاء به بیماری هاری است در خصوص احتمال هار بودن گربه های بدون صاحب و خانگی و لزوم ترک عادات رایج از جمله غذا دادن به گربه های ولگرد هشدار داد و توصیه کرد: از نزدیک شدن به سگ ها و گربه ها و آزار و اذیت حیوانات پرهیزکنید و در صورت نگهداری سگ وگربه ، نسبت به واکسینه نمودن آنها اقدام نمایید.

وی خاطر نشان کرد: خدمات پیشگیری و درمان هاری به صورت کاملا رایگان ارائه می شود و افرادی که در شهر مشهد مورد گزش حیوان قرار گرفتند می‌توانند به چهار مرکز واقع در بلوار وکیل آباد مرکز بهداشت شماره یک ، تقاطع قرنی مرکز خدمات جامع سلامت احمدی، مرکز بهداشت شماره ٢ جنب پارک وحدت و خیابان شهید اصلانی ١١ (مهدی ٣) مرکز بهداشت شماره ۵ مشهد مراجعه کنند.

دکتر امینی ادامه داد: در هر شهرستان استان خراسان رضوی نیز حداقل یک مرکز هاری برای درمان به موقع بیماران در تمام ایام سال فعال است تا روند درمان به سرعت آغاز شود.

اشتراک این خبر در :