رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت گفت: سگ‌های ولگرد مخزن بیماری هاری هستند و مردم باید مراقب باشند تا دچار گزش نشوند.

به گزارش کیاپرس، محمدرضا شیرزادی رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت گفت: در سال جاری تا کنون ۱۴ مورد ابتلا به هاری در کشور گزارش شده است که در صورت عدم مراجعه سریع به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت فرد فوت خواهد کرد.

به گفته وی سگ‌های ولگرد مخزن بیماری هاری هستند و مردم باید مراقب باشند تا دچار گزش نشوند. خدمات بیماری هاری برای تمام افراد به صورت رایگان در مراکز بهداشتی انجام می‌شود.

رئیس گروه مدیریت بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت بیان کرد: هاری یک عفونت ویروسی است که از طریق گزش پستانداران و عمدتا سگ به انسان منتقل می‌شود. علائم هاری در فرد حیوان‌گزیده شامل احساس سوزش و گزگز در محل گزش است. تب بالا، اختلال بینایی و توهم، هذیان‌گویی و پرخاشگری از علائم بیماری است.

او ادامه داد: فرد به‌تدریج به‌دلیل اختلال ریتم قلب به کما می‌رود و به‌دلیل ایست قلبی و التهاب مغز طی یک هفته تا ۱۰ روز فوت می‌کند. دوره کمون بیماری هاری از یک ماه تا چهار ماه و حداکثر یک سال است.

شیرزادی گفت: ویروس هاری از طریق عصب به سیستم عصبی مرکزی می‌رسد و در صورتی که علائم بیماری در فرد بروز پیدا کند خطر مرگ فرد، صددرصد است بنابراین هر فردی که دچار حیوان‌گزیدگی می‌شود باید بلافاصله به مراکز بهداشتی و درمانی برای انجام واکسیناسیون مراجعه کند.

اشتراک این خبر در :