کیاپرس / معاون درمان وزارت بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی در پاسخ به این سوال که ایا سویه جدید کرونا در کشور مشاهده شده است، گفت: سویه جدیدی که مردم نگران آن بودند هنوز در ایران نیست.

به گزارش خبرنگار کیاپرس، دکتر سعید کریمی روز سه شنبه در حاشیه مراسم رونماای از سامانه مدیریت هوشمند سلامت و کتاب تجارب بهره وری چارمین جشنواره دانشگاه بهره ور در جمع خبرنگاران افزود: میزان مراجعات سرپایی و بستری ناشی از کرونا نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ما ۲۶ درصد افزایش بستری و حدود ۴۰ درصد افزایش مراجعات سرپایی بیماران کرونا را نسبت به هفته گذشته داشتیم .

کریمی افزود: براساس نمونه برداری انجام شده از ویروس هایی که در حال گسترش است شامل حدود ۳۰ درصد کووید از نوع امیکرون، ۳۰ درصد رینوویروس ، ۸ درصد انفلوانزا و بقیه هم ویروس های متفرقه هستند.

وی خودمراقبتی ، تزریق واکسن کرونا را از مهمترین توصیه ها اعلام کرد و گفت: افرادی دارای بیماریهای قلبی، کلیوی نقص ایمنی و همچنین سالمندان حتما از خود مراقبت کنند.

وی ادامه داد: در صورتی افراد به خصوص گروه های پرخطر در محل سرپوشیده یا بدون تهویه قرار گرفتند حتما از ماسک استفاده کنند.

واکسن کرونا در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد

وی افزود: واکسن کرونا در اختیار مراکز قرار گرفته و حتی از دیروز تصمیم بر این شد که مانند واکسن انفلوانرا در اختیار داروخانه ها قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مردم واکسن کرونا بزنند یا نه گفت: افرادی که از واکسن قبلی شان بیش از ۶ ماه گذشته به خصوص گروه های که ریسک بالا دارند حتما واکسن تزریق کنند.

وی در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی اولویت با تزریق واکسن کرونا است یا واکسن انفلوانزا، گفت: مردم باید هر دو واکسن را بزنند.

کریمی ادامه داد: هرچند الان شیوع کرونا بیشتر است اما با شروع فصل سرد بیماری انفلوانزا به صورت یک دفعه افزایش پیدا می کند پس اولویت بندی، خیلی معنی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که ایا هر دو واکسن را می توان همزمان تزریق کنند یا نه، گفت: این دو واکسن را حداقل با فاصله یک هفته تزریق کنند.

اشتراک این خبر در :