کیاپرس /رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه اوج شیوع بیماری آنفلوآنزا در کشور آبان‌ماه اتفاق می‌افتد، گفت: به همین دلیل تاکید ما به افراد بویژه گروه‌های پرخطر، واکسیناسیون علیه بیماری در شهریور ماه است.

به گزارش کیاپرس از خبرگزاری ایسنا؛دکتر شهنام عرشی درباره شیوع بیماری آنفلوآنزا، بیان کرد: آنفلوآنزا خود را به صورت فصلی نشان می‌دهد؛ به شکلی که در پاییز و همزمان با بازگشایی مدارس بیماری آنفلوآنزا و سرماخوردگی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه اوج شیوع بیماری آنفلوآنزا معمولا اواسط آبان‌ماه است، تصریح کرد: به همین دلیل در شهریور ماه واکسن آنفلوآنزا تامین شده و در داروخانه‌ها توزیع می‌شود تا افراد پرخطر مانند افراد بالای ۶۰ سال و کسانی که بیماری نقص ایمنی دارند، نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند. در واقع توصیه ما واکسیناسیون در همین شهریور ماه است.

عرشی تاکید کرد: آنفلوآنزایی که همه‌ساله با شدت کم و بیش شیوع می‌یابد نوع A و B است که مشتمل بر۴ سویه است که واکسن‌ها هم بر اساس آنها طراحی می‌شوند.

او در ادامه با بیان اینکه پاندمی کرونا هنوز هم تمام نشده است، اظهار کرد: به همین دلیل با شروع فصل سرما، نگرانی از کرونا هم سر جای خود باقی است و اگر فصل پاییز و زمستان امسال را بدون شیوع آنچنانی ویروس کرونا در کل جهان داشته باشیم، ممکن است که خاتمه پاندمی اعلام شود اما، تا این فصل شروع نشود احتمالا اطلاعیه جدیدی در این خصوص صادر نمی‌شود.

وی افزود: نگرانی ما درباره کرونا برقرار است و به همین دلیل کمیته ملی واکسیناسیون به افراد توصیه می‌کند که اگر یک سال از آخرین واکسیناسیون آنها گذشته است، حتما نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند.

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در خاتمه با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ سویه و زیرسویه مختلف از کرونا در کشور در گردش است، بیان کرد: حتی نام برخی از این زیرسویه‌ها را شاید خیلی‌ها نشنیده باشند. این موارد ماهانه بررسی و رصد می‌شوند ولی بیشترین سویه در گردش در ایران سویه XBB۱.۵ و XBB۱.۹ است.

اشتراک این خبر در :