کیاپرس /در مطالعه ای به بررسی این موضوع پرداخته شد که آیا مصرف آسپرین با دوز پایین خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را برای افراد مسن کاهش می دهد یا خیر.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث لاین، این مطالعه نشان داد که بزرگسالان بالای ۶۵ سال که روزانه یک آسپرین با دوز پایین ۱۰۰ میلی گرم مصرف می‌کردند با ۱۵ درصد کاهش خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ روبرو بودند.

با این حال، قبل از اینکه پزشکان شروع به تجویز آسپرین برای کمک به پیشگیری از دیابت کنند، محققان باید به بررسی تأثیر دارو همراه با عوارض آن ادامه دهند.

به نظر می‌رسد مصرف آسپرین روزانه هم سطح گلوکز پلاسمای ناشتا (FPG) (که قند خون را اندازه گیری می‌کند) و هم خطر دیابت نوع ۲ را در افراد مسن بهبود می بخشد.

کارآزمایی اولیه شامل ۱۶۲۰۹ شرکت‌کننده بود که به دو گروه تقسیم شدند: ۸۰۸۶ نفر هر روز ۱۰۰ میلی‌گرم آسپرین مصرف کردند و گروه دیگر، متشکل از ۸۱۲۳ نفر، دارونما مصرف کردند.

شرکت کنندگان به طور متوسط ۴.۷ سال تحت نظر بودند و در طول مطالعه، ۹۹۵ نفر به دیابت مبتلا شدند.

تیم تحقیقات دریافت که در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، گروهی که آسپرین مصرف کردند، ۱۵ درصد کمتر در معرض خطر ابتلاء به دیابت بودند.

FPG همچنین در گروهی که آسپرین مصرف می‌کردند با سرعت کمتری افزایش یافت.

آسپرین عمدتاً به عنوان دارویی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی مورد مطالعه قرار گرفته است و به گفته محققان، یافته‌های جدید نشان می‌دهد که می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از دیابت نیز ایفا کند.

دیابت نوع ۲ چند عاملی است، با این حال، یک ارتباط قوی بین التهاب مزمن و اختلال قند خون وجود دارد.

از آنجایی که آسپرین یک داروی ضد التهابی است، ممکن است التهاب و در نتیجه پیشرفت دیابت را کاهش دهد.

اشتراک این خبر در :