کیاپرس /عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا برای داشتن پوست و موی سالم نیاز به مصرف مکمل‌هاست؟، گفت: مصرف کافی و مناسب از مواد غذایی چون: گوشت، مرغ، سویا، میوه ها و سبزیجات برای تضمین سلامت پوست و مو کافی است و نیازی به استفاده خودسرانه از مکمل ها و ویتامین‌های موجود در بازار نیست.

رضا همایونفر‌ متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در برنامه ضربان ۶ شهریور ماه در خصوص تغذیه و سلامت پوست و مو به گفتگو پرداخت.

رضا همایونفر‌ متخصص تغذیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در برنامه ضربان در خصوص تغذیه و سلامت پوست و مو به گفتگو پرداخت.

همایونفر گفت: برخلاف تصور عامه، تاثیر تغذیه سالم بر سلامت پوست و مو بسیار مهمتر از اثرات محصولات آرایشی و بهداشتی بر این اعضاست زیرا کیفیت خونی که به این اندام‌ها می‌رسد ، تعیین کننده سلامت این دو عضو است. همچنین تغذیه مناسب می‌تواند سرعت ریزش مو را در افرادی که به صورت ژنتیکی مبتلا به ریزش مو هستند،کم کند و در افرادی که استعداد ژنتیکی ریزش مو را ندارند، متوقف کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: پوست و مو بعد از گلبولهای قرمز خون سریع‌ترین سرعت تکثیر را در بین قسمت‌های مختلف بدن دارا هستند و تغذیه مهم‌ترین عامل موثر بر روی سرعت رشد این دو عضو محسوب میشود.

این متخصص تغذیه توضیح داد: نیمی از هر وعده غذایی باید مشتکل از: سبزیجات، یک چهارم غلات و لبنیات و یک چهارم از انواع گوشت ها باشد. همچنین بهتر است مصرف محصولات بسیار شیرین مانند: انواع مربا و یا نوشابه را محدود کنیم. وی از شربت زرشک و زغال اخته به عنوان جایگزینی سالم در فصل گرم تابستان نام برد و یادآور شد: میوه و سبزیجات قرمز رنگ حاوی مقادیر بالاتری از آنتی اکسیدان‌ها هستند.

این استاد دانشگاه گفت : قسمت عمده‌ای از ساختمان پوست و مو از کراتین و پروتئین های مختلف ساخته شده است، به همین دلیل مصرف به اندازه کافی از پروتئین های گیاهی و حیوانی برای حفظ سلامت پوست و مو از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تکثیر سلول های پوست و مو از اولویت‌های اول بدن محسوب نمی‌شود، تغذیه نامناسب و ناکافی به راحتی باعث می‌شود بدن منابع غذایی خود را صرف حمایت از سیستم‌های حیاتی خود کرده و پوست و مو را از مواد لازم برای رشد خود محروم کند( بخصوص زمانی که قند کافی در بدن نباشد) به همین دلیل: رژیم‌های غذایی که قند و نشاسته را از بشقاب فرد حذف میکند، رژیم استاندارد و علمی محسوب نمیشوند.

همایونفر گفت: اسیدهای چرب امگا ۳ نقش انکار ناپذیری در حفظ سلامت پوست دارند و مردم مناطقی که مقدار بسیار زیادی ماهی مصرف می‌کنند تقریباً هیچ وقت به آکنه مبتلا نمی‌شوند. یکی از بهترین منابع اسید های چرب امگا ۳، روغن کانولا است همچنین انواع آبزیان و مغز گردو از منابع غنی امگا ۳ محسوب میشوند.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

اشتراک این خبر در :