کیاپرس /فوق تخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار با اشاره به اینکه رنگ طبیعی ادرار، زرد کمرنگ است که در شرایط کم آبی پر رنگ تر و زمانی که بدن آب زیادی دارد شفاف تر می شود، گفت: به طور کلی رنگ ادرار نشانگر سلامت بدن نیست.

فوق تخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تغییر رنگ ادرار به گفتگو پرداخت.

در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما سید مجید موسوی موحد، فوق تخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص تغییر رنگ ادرار به گفتگو پرداخت.

موسوی موحد گفت: آزمایش ادرار جزو آزمایش‌های معمول برسی سلامتی (چک آپ) است که اطلاعات زیادی در خصوص سلامت کلیوی فرد به ما میدهد. با تغییر رنگ ادرارفرد نیازمند انجام آزمایش ادرار است، شایان ذکر است: تغییر در رنگ ادرار لزوما نشانه بیماری نیست اما اگر فردی مشاهده کند که رنگ ادرار وی قرمز یا قهوه ای شده است باید حتما برای انجام بررسی های لازم و آزمایش ادرار به پزشک مراجعه کند.

موحد گفت: ادرار مشخصات فیزیکی و شیمیایی دارد که توسط متخصصان آزمایشگاه ثبت میشود و شامل: رنگ ادرار، حجم کلی آن، غلظت ادرار، وجود سلول های غیر معمول در ادرار، حضور خون و گلبول های قرمز و وجود پروتیین و قند بیش از حد در ادرار، می‌باشد.

میهمان برنامه افزود: کلیه ها قدرت خود تنظیمی دارند، به همین دلیل حتی در زمانی که آب بدن با کمبود مواجه است، کلیه ها می‌توانند مواد دفعی خود را با استفاده از مقدار آب کمتری دفع کنند تا کمبود آب بدن را جبران کنند. در این صورت، ضایعات و سموم بدن که توسط کلیه جمع آوری شده اند در مقدار آب کمتری دفع میشود که باعث زردتر شدن رنگ ادرار میشود.

وی با اشاره به اینکه رنگ طبیعی ادرار، زرد کمرنگ است که در شرایط کم آبی پر رنگ تر و زمانی که بدن آب زیادی دارد شفاف تر می شود. وی افزود: به طور کلی رنگ ادرار نشانگر سلامت بدن نیست.

این فوق تخصص بیماری های کلیه خاطر نشان کرد: نمونه ادرار در آزمایشگاه در سطح مولکولی بررسی می‌شود، به همین دلیل ممکن است با اینکه رنگ ادرار شما طبیعی است، گلبول‌های قرمز خون در آن حضور داشته باشند که می‌تواند: علامت مشکلی در بدن باشد. در حین حال دارو ها و ویتامین ها(مانند ویتامین های گروه ب) رنگ ادرار را تغیر میدهند که در این صورت در جواب آزمایش ادرار فرد هیچ عامل غیر طبیعی مشاهده نخواهد شد. همچین مواد خوراکی مانند چقندر یا آب هویج میتوانند باعث پر رنگ شدن ادرار شوند.

وی هشدار داد: وجود خون و پروتئین(بالای ۱۵۰ میلی گرم) در ادرار هیچ هنگام طبیعی نیست، زیرا یکی از وظایف کلیه ها، جلوگیری از دفع خون است، به همین دلیل حتی وجود کوچکترین مقادیر خون در ادرار نیاز به بررسی فوری دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد:: یکی از عوارض جدی دیابت نارسایی کلیوی است، به همین دلیل در اولین مراجعه بیمار دیابتی به پزشک، باید از نظر وجود پروتئین در ادرار برسی شود، زیرا وجود پروتیین در ادرار اولین نشانه خطر نارسایی کلیوی است.

برنامه ضربان همه روزه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۶ از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

اشتراک این خبر در :