کیاپرس /عضو هیأت علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ٣ تا ۶ ساعت پس از سکته مغزی ، زمان طلایی برای حضور در بیمارستان و تزریق دارو و انجام اقدامات لخته‌برداری تهاجمی محسوب می شود.

دکتر کاویان قندهاری درگفتگو با وب دا، اظهار کرد: زمان طلایی برای مراجعه افراد دچار سکته مغزی به مراکز درمانی حداکثر ۶ ساعت است و توصیه‌های ما به خانواده‌های این گروه از بیماران این است که بیمار خود را در زمان ذکر شده و حتی زودتر از آن به بیمارستان برسانند.

وی تصریح کرد: حضور بیمار سکته‌ مغزی برای لخته‌برداری تهاجمی و مکانیکی تا ٢۴ ساعت امکان‌پذیر است، اما همانطور که اشاره شد بهترین زمان آن کمتر از ۶ ساعت است و بیمارانی هم که نیازمند تزریق داروی سیاهرگی هستند باید در فاصله زمانی بین ٣ تا ۴.۵ ساعت به بیمارستان مراجعه کنند که ایده‌آل آن برای این گروه از بیماران کمتر از ٣ ساعت است.

عضو هیأت علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در تمامی شهرهایی که متخصص مغز و اعصاب ودستگاه سی تی اسکن فعال است، امکان انجام لخته‌یرداری تهاجمی و مکانیکی و همچنین تزریق داروی سیاهرگی هست و تمامی موارد نیازمند اعزام به مشهد نیست، خاطرنشان کرد: گرچه مجهزترین تجهیزات شرق کشور در حوزه لخته‌برداری تهاجمی و مکانیکی را در مشهد داریم، اما توصیه ما به این گروه از بیماران این است که برای انجام این کار مراجعه مستقیم به بیمارستان‌های قائم(عج) و شهید کامیاب مشهد را نداشته باشند.

دکتر قندهاری افزود: ما داشتیم موارد بسیار زیادی را در شهرهای بیرجند، بجنورد، گناباد، سبزوار و دیگر شهرهای شرق کشور که اقدامات موردنیاز بیمار را انجام داده‌اند و نیازی هم به انتقال بیمار به مشهد نبوده است.

وی با تأکید بر اینکه ٩۰ درصد اقدامات درمانی مورد نیاز بیماران مبتلا به سکته مغزی در شهرستان‌ها قابل انجام بوده و ١۰ درصد مابقی هم با تشخیص پزشک به مشهد انتقال می‌یابند، گفت: همانطور که اشاره شد ، با توجه به امکانات و توانمندی‌های شهرستان‌ها تمامی موارد نیازمند مراجعه به مشهد نیستند و اگر هم فردی با توجه به وضعیتش باید در این شهر درمان شود هرگز نباید مراجعه مستقیم انجام شود و این موضوع فقط باید توسط ستاد هدایت انجام شود.

عضو هیأت علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: اینکه عنوان می‌کنیم بیمار مراجعه مستقیم به مشهد نداشته باشد به این دلیل است که در طول مسیر با وضعیت بدتری مواجه نشود، ما داشتیم مواردی که را نیازی به درمان در مشهد نداشتند، اما به علت مراجعه بی‌دلیل و طولانی بودن مسیر دچار مشکل شدند، اگر بیماری هم نیاز به انتقال داشت بهتر است که این کار از شهر مبدأ و ریز نظر تکنسین‌های اورژانس ١١۵ و متخصصان این حوزه انجام شود تا بیمار ضمن انتقال به‌موقع به مشهد، در مسیر انتقال با وضعیت بدتر مواجه نشود.

اشتراک این خبر در :