رییس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت دانشگاه با اشاره به اهمیت مکمل یاری در سلامت کودکان زیر دوسال گفت: کمبود ریزمغذی‌ها موجب افزایش موارد ابتلا به بیماری‌ها، اختلال در رشد کودکان، کاهش بهره هوشی و کاهش توانمندی ذهنی و جسمی کودکان می‌شود.

 

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، فرشته فزونی ضمن بیان این مطلب گفت: کمبود ریزمغذی‌ها به ویژه آهن و ویتامین‌های آ + د (A) از مشکلات تغذیه‌ای در کودکان زیر ۲ سال است.

وی  خاطرنشان کرد :کمبود ریزمغذی‌ها موجب افزایش موارد ابتلا به بیماری‌ها، اختلال در رشد کودکان، کاهش بهره هوشی و کاهش توانمندی ذهنی و جسمی کودکان می‌شود.

به گفته وی آهن یک ریزمغذی اساسی در تغذیه دوران شیرخواری است که اگر دریافت آن کمتر از میزان مورد نیاز باشد کودک دچار کم خونی(آنمی) فقر آهن می شود و می‌تواند منجر به اختلال تکامل شیرخوار شود.

مکمل‌های ضروری در کودکان

فرشته فزونی از قطره آ+د یا مولتی ویتامین و قطره آهن به عنوان دو مکمل ضروری در دوران کودکی نام برد.

 

نحوه مصرف قطره آ+د یا مولتی ویتامین

به گفته وی مصرف قطره آ+د یا قطره مولتی ویتامین از روز سوم تا پنجم تولد شروع می شود و تا پایان دو سالگی شیرخوار ادامه می یابد. به نحوی که روزانه یک سی‌سی (معادل ۲۵ قطره) قطره آ+د یا قطره مولتی ویتامین به کودک داده می‌شود (فقط یکی از این دو مکمل مصرف می‌شود و همزمان نمی توان از هر دو به کودک خوراند).

نحوه مصرف قطره آهن

رییس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت درباره مصرف قطره آهن گفت: به شیرخوارانی که در زمان مورد انتظار با وزن طبیعی و سالم به دنیا آمده‌اند از پایان شش ماهگی تا پایان ۲ سالگی( ۲۴ ماهگی) روزانه یک میلی گرم آهن المنتال(خالص) به ازای هر کیلوگرم وزن بدن داده می‌شود و حداکثر مقدار آن روزانه ۱۵ قطره است.

به گفته فرشته فزونی در کودکان نارس، شیرخواران با وزن تولد کمتر از ۲۵۰۰ گرم و شیرخواران با وزن تولد بسیار کم (کمتر از ۱۵۰۰ گرم) چون ذخیره آهن کمتری دارند از هنگام ۲ برابر شدن وزن تولد(حدود ۲ ماهگی) باید مکمل آهن مصرف شود و تا پایان دو سالگی ادامه یابد.

وی تاکید کرد که حداکثر میزان قطره آهن در هر صورت برای کودک  ۱۵ قطره در روز است.

فزونی خاطرنشان کرد که آموزشهای لازم درخصوص زمان شروع و میزان مناسب قطره‌های مکمل توسط مراقبان سلامت و بهورزان  به مادران ارایه می شود.

به گفته رییس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت مکمل‌ها را باید در جای خشک و خنک، دور از نور و دسترس کودکان نگهداری کرد.

فزونی به مادران توصیه کرد: قطره آهن را بین دو وعده شیردهی در عقب دهان شیرخوار بچکانید  و پس از هربار مصرف به کودک کمی آب سالم و بهداشتی بدهید. سپس دندان‌های شیرخوار را با یک پارچه یا مسواک نرم پاک کنید.

رییس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت افزود: قطره آهن به طور طبیعی موجب تیره شدن رنگ مدفوع شیرخوار می‌شود که جای نگرانی ندارد.

براساس این گزارش مکمل‌های شیرخواران در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت وخانه‌های بهداشت به صورت رایگان در اختیار والدین قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: قطره آهن را نباید به همراه شیر، چای، قهوه، دم‌کرده‌های گیاهی مصرف کرد.

اشتراک این خبر در :