کیاپرس / حدود ۵ درصد از جمعیت بزرگسال جهان افسردگی دارند و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی شدید نیز اضطراب را تجربه خواهند کرد.

به گزارش کیاپرس به نقل از مدیکال نیوز تودی مطالعات قبلی افسردگی و اضطراب را با افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله سرطان مرتبط دانسته اند و حالا محققان مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن شواهدی را کشف کرده اند که افسردگی و اضطراب خطر ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهد.

افسردگی حدود ۵ درصد از جمعیت بزرگسال جهان را تحت تأثیر قرار می دهد . افراد مبتلا به افسردگی اغلب دارای مشکلات روانی دیگری هستند که مهمترین آنها اضطراب است.

تحقیقات گذشته نشان می دهد که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به اضطراب افسردگی نیز دارند. و این درصد برای افراد مبتلا به افسردگی اساسی که همچنین اضطراب را تجربه می کنند مشابه است.

به دلیل تأثیر عمیقی که می توانند بر بدن داشته باشند، افسردگی و اضطراب با افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله بیماری های قلبی مانند حمله قلبی و سکته مغزی و زوال عقل مرتبط است.

علاوه بر این، مطالعات قبلی افسردگی و اضطراب را با خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط دانسته اند.

این مطالعه اخیراً در مجله CancerTrusted Source، مجله معتبر انجمن سرطان آمریکا منتشر شده است.

افسردگی و اضطراب چگونه بر خطر ابتلا به سرطان تأثیر می گذارد؟

به گفته نویسنده اصلی این مطالعه، دکتر van Tuijl این باور قدیمی است که افسردگی و اضطراب خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، اما مطالعات قبلی در مورد این موضوع در واقع کاملاً متناقض بودند.

“در کنسرسیوم PSY-CA، هدف ما هماهنگی بیشتر در بین گروه‌های شامل با نحوه تعریف ساختارها و تحلیل‌هایی بود که استفاده کردیم. به عنوان مثال، ما اطمینان حاصل کردیم که در صورت امکان رفتار سیگار کشیدن و سایر عوامل خطر شناخته شده را تنظیم می کنیم.

دکتر van Tuijl و تیمش برای مطالعه خود، داده های کنسرسیوم بین المللی فاکتورهای روانی اجتماعی و سرطان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این پایگاه داده شامل اطلاعات ۱۸ گروه مطالعاتی آینده نگر با بیش از سیصدهزار بزرگسال از هلند، بریتانیا، نروژ و کانادا است.

محققان هیچ ارتباطی بین افسردگی و اضطراب و به طور کلی سرطان سینه، پروستات، کولورکتال و الکل در طی یک پیگیری تا ۲۶ سال پیدا نکردند.

دکتر van Tuijl گفت: “ما فرضیه ارتباطی را مطرح کردیم و کمی متعجب شدیم که این مورد در مورد سرطان های سینه، پروستات، کولورکتال و مرتبط با الکل صادق نیست.” با این حال، یافته‌ها بسیار منسجم و واضح بودند.»

افسردگی و اضطراب چگونه به هم مرتبط هستند؟

افسردگی یک وضعیت سلامت روان است که در آن فرد احساس غم و اندوه مداومی را تجربه می کند که بر توانایی او برای زندگی کردن تأثیر می گذارد.

دلایل مختلفی برای افسردگی وجود دارد، از جمله:

  • سوگ مانند از دست دادن یک نفر در زندگی شما
  • یک تغییر عمده در زندگی، مانند از دست دادن
  • ژنتیک
  • سوء استفاده فیزیکی، جنسی یا عاطفی
  • برخی داروها
  • برخی بیماری ها

مانند افسردگی، اضطراب نیز یک اختلال خلقی است با اضطراب، فرد دائماً احساس نگرانی و عصبی می کند.

برای برخی افراد، اضطراب می تواند نشانه ای از افسردگی زمینه ای باشد. و برای دیگران، اضطراب آنها ممکن است باعث افسردگی آنها شود. غیر معمول نیست که فردی هم افسردگی و هم اضطراب داشته باشد.

 

آیا استرس باعث سرطان می شود؟

پس از بررسی این مطالعه، دکتر پروین پدی، انکولوژیست پزشکی و دانشیار انکولوژی پزشکی در کالیفرنیا، به مدیکال نیوز تودی گفت : این یافته ها با آنچه که او در کلینیک خود می بیند مطابقت دارد. اگرچه برخی از بیماران سابقه زمینه‌ای یا قبلی افسردگی/اضطراب دارند، بسیاری از آنها هم چنین نیستند.

با این حال این تصور برای بیماران بسیار رایج است که به دلیل استرس، اضطراب یا افسردگی به سرطان مبتلا شده‌اند، یا اگر استرس مداوم داشته باشند، احتمال عود سرطان را بیشتر است. خوب است که این مطالعه به عنوان شواهدی مبنی بر این که این موضوع چندان درست نیست .

دکتر کریستینا اسپینوزا، به MNT گفت: « این یافته‌ها می‌تواند بیمارانی که ممکن است وضعیت سلامت روانی خود را به دلیل ابتلا به سرطان سرزنش کنند را تسکین دهد. به‌عنوان یک ارائه‌دهنده سلامت روان، بحث در مورد اینکه چگونه پریشانی مزمن روان‌شناختی می‌تواند بر دیدگاه و توانایی مقابله فرد تأثیر بگذارد، همواره در حال تکامل است.

دکتر اسپینوزا افزود: سلامت روان باید بهتر درک شود تا مداخلات به طور موثری خطرات را هدف قرار دهند و کاهش دهند و بهزیستی کلی را افزایش دهند.

اشتراک این خبر در :