کیاپرس /دانشیار گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد:گلودرد، رنگ پریدگی اطراف دهان، زبان توت فرنگی و بثورات پوستی دانه دار قرمز رنگ ظریف از نشانه های بیماری مخملک محسوب می شود.

دکتر محمدحسن اعلمی در گفتگو با وب دا با بیان اینکه در زمان ابتلا به مخملک، زبان در ابتدا سفیدرنگ است و پرزهای زبان قرمز و متورم به آن نمای زبان توت فرنگی سفید می دهد خاطر نشان کرد: پس از ریزش پوشش سفید رنگ، زبان توت فرنگی قرمز (قرمز گوشتی با پرزهای برجسته) پدیدار می شود. بثورات پوستی مخملک در مدت ۲۴-۴۸ ساعت از شروع علایم ظاهر می شود گرچه ممکن است اولین تظاهر بیماری باشد.

فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان تصریح کرد: بثورات از اطراف گردن شروع می شود و به تنه و اندام ها گسترش می یابد. بثورات در چین های آرنج ، زیربغل و کشاله ران بیشتر بوده و پوست در لمس زبر و دانه دانه است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: گونه ها اغلب قرمز هستند و اطراف دهان رنگ پریده است. بعد از سه تا چهار روز بثورات کم رنگ می شود و بدنبال آن پوسته ریزی ابتدا از صورت شروع می شود. گاهی اوقات پوست به صورت ورقه ای اطراف انگشتان و کف دست ها و پاها کنده می شود. بیشتر موارد گلودرد بدون درمان و بدون مشکلی بهبود می یابند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر با بیان اینکه درمان زودرس با آنتی بیوتیک در عرض ۲۴-۴۸ ساعت بهبودی را سرعت می بخشد خاطر نشان کرد: مهمترین مزیت درمان زودرس این بیماری، پیشگیری از تب روماتیسمی حاد با ابتلای قلبی است. چون دوره نهفته تب روماتیسمی حاد نسبتا طولانی(یک تا سه هفته) است درمانی که طی ۹ روز از شروع بیماری آغاز شود به میزان صد در صد از وقوع تب روماتیسمی حاد پیشگیری می کند. اگر درمان بعد از این مدت شروع شودموفقیت کمتری دارد ولی تا حدودی اثر پیشگیری دارد.

اشتراک این خبر در :