کیاپرس / احتمالاً نیش پشه را تجربه کرده اید. آیا از روش های درمان نیش پشه اطلاعی دارید؟ پوست برخی افراد به نیش پشه بسیار حساس است و باید بلافاصله بعد از پشه گزیدگی، نیش پشه را درمان کنند.

پشه ها را بیشتر بشناسیم
پشه ها (Mosquito) با تغذیه از خون انسان و حیوانات، زنده می ماند. آنها با استفاده از اندام لوله مانند، نازک و تیزی که در دهان خود دارند، پوست انسان یا حیوانات را سوراخ می کنند و خون آنها را می مکند. پشه ها به قدری بزرگ هستند که می توان آنها را با چشم غیرمسلح دید.

پشه های نر شاخک هایی پردار دارند که به آنها در تشخیص حضور پشه های ماده، کمک می کند. شاخک های پشه های ماده، به اندازه ی نرها پرپشت نیست. نرها معمولا حدود یک هفته عمر دارند و ماده ها می توانند تا چندین ماه هم زنده بمانند.

شاید پشه ها موجوداتی کوچک باشند و عمر کوتاهی داشته باشند، اما می توانند تأثیرات مخربی بر زندگی انسان بگذارند. از خارش منطقه ی گزیده شده گرفته تا انتقال بیماری ها، پشه ها می توانند اغلب آزاردهنده و گاهی مرگبار باشند.

پشه گزیدگی

نیش پشه، پشه گزیدگی
معمولاً نیش پشه را وقتی که پشه نیش می زند احساس نمی کنیم، چون سوراخ ایجاد شده بسیار کوچک است. اما بعد از این که تأثیر خود را گذاشت، می تواند بسیار آزاردهنده و آسیب زننده باشد.

از علائم گزش پشه میتوان به خارش، تورم، کبودی و گاه عفونت پوستی اشاره کرد. همچنین در برخی از نقاط جهان، نیش پشه میتواند باعث بیماری‌های کشنده ای مانند مالاریا و تب استخوان شکن شود.

نیش پشه چه عوارضی دارد؟
تقریبا بلافاصله بعد از پشه گزیدگی، آن ناحیه از پوست‌ حالت برجسته پیدا می کند. در برخی موارد، ممکن است نقطه ی کوچکی را نیز وسط آن ببینید. این برجستگی خیلی زود متورم، قرمز و سخت میشود. پشه ها ممکن است هم زمان سایر نقاط بدن شما را نیز نیش بزنند.

اگر سیستم ایمنی بدن شما دچار اختلال باشد، احتمال دارد بدنتان واکنش های شدیدتری نشان دهد، مثل کهیر، ورم های بزرگ یا قرمزی و تورم غدد لنفاوی.

معمولا عوارض نیش پشه در کودکان بیشتر از بزرگسالان است و باید زودتر درمان شود.

بعد از نیش پشه، چه احساسی دارید؟
زمانی که پشه نیش خود را در پوست تان فرو میکند، ممکن است احساس سوزش داشته باشید. پس از آن آزاردهنده ترین عارضه، خارش پوست است. در موارد نادر، ممکن است که فرد واکنش آلرژیک شدیدتری را تجربه کند که باعث درد بدن، سردرد و تب میشود.

پشه ها چه بیماری هایی را منتقل می کنند؟
پشه ها میتوانند ویروس ها، باکتری ها و انگل ها را از راه بزاق خود منتقل کنند. زمانی که پشه ها شما را نیش می زنند، می توانند پاتوژن ها (عوامل بیماری زا) را به بدن تان منتقل کنند و باعث بیماری های خطرناک و حتی کشنده شوند، مثلا پشه هایی وجود دارند که ناقل بیماری های مالاریا، ویروس نیل غربی، تب دنگی، تب زرد و چندین ویروس دیگر هستند که باعث بیماری آنسفالیت (التهاب مغز) می شوند.

بیماری مالاریا در آمریکا نادر است اما در سایر نقاط جهان شیوع بیشتری دارد. به گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۰۰ میلیون مورد بیماری مالاریا گزارش شده است که در اکثر آنها، پشه ها عامل انتقال بیماری بوده اند.

برخی بیماری ها نیز از طریق نیش پشه منتقل نمی شوند که از بین آنها می توان به بیماری ایدز و هپاتیت اشاره کرد.

درمان نیش پشه

درمان نیش پشه
برای درمان نیش پشه می توانید از مواد غذایی داخل منزل استفاده کنید. در ادامه با ۱۰ روش درمان خانگی نیش پشه آشنا شوید.

۱٫ خمیر دندان برای درمان التهاب پوست
خمیر دندان ها معمولا طعم نعنایی دارند که باعث میشود پوستتان تسکین پیدا کند و خارش کمتر بشود. همچنین خمیردندان خواص رطوبتی دارند و تورم و التهاب ناشی از نیش حشرات را کاهش میدهند.

اگر پیشه نیشتان زد، برای درمان نیش پشه حداقل دو بار در روز مقدار کمی از خمیر دندان را بر روی قسمت آسیب دیده پوست قرار دهید.

۲٫ سرکه سیب برای درمان عفونت گزیدگی
سرکه سیب اسید استیک دارد که به خاطر خاصیت ضد التهابی و خنک کننده اش، دارای خواص درمانی است. اگر پشه نیشتان زد و پوستتان شروع به خارش کرد، سرکه سیب روشی است که باید ازش استفاده کنید. خواص ضد میکروبی سرکه سیب میتواند از عفونت هایی که ممکنه با خارش پوست به وجود بیان جلوگیری کنه.

برای درمان نیش پشه ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب رو با ۱ قاشق غذا خوری آب سرد ترکیب کنید و روی محل نیش پشه بمالید. یک یا دو بار در روز این کار را انجام دهید.

۳٫ چای سبز برای تسکین خارش پوست
کیسه چای سرد باعث تسکین فوری خارش پوست می شود. اسید تانیک (Tannic acid) چای سبز از التهاب و تورم ناشی از نیش پشه جلوگیری میکند.

برای درمان نیش پشه یک کیسه چای سبز را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در مقداری آب سرد دقیقه خیس کنید، سپس به مدت ۱۰ دقیقه بر روی ناحیه ای که پشه نیش زده قرار دهید.

۴٫ عسل
عسل یکی از بهترین داروها برای بیماری های مختلف است. در حالی که خواص ضد میکروبی عسل میتواند عفونت را از بین ببرد، خاصیت ضد التهابی و ضد زخم عسل به شما کمک میکند تا خارش نیش پشه را از بین ببرد.

اگر برای درمان پشه گزیدگی از عسل استفاده می کنید، مقدار کمی عسل را روی نیش پشه قرار بدید. این کار را تا زمان بهبودی کامل ادامه دهید.

۵٫ لیمو
لیمو حاوی مقدار زیادی اسید است و اثر ضد التهابی بر روی نیش پشه دارد و تورم ناشی از پشه گزیدگی را کاهش می دهد.

یک لیمو را از وسط نصف کنید و بر روی ناحیه ای پوست که پشه نیش زده قرار بدید. ۵ تا ۱۰ دقیقه بعد؛ پوست خود را شستشو دهید. این کار را فورا بعد از این که پشه نیشتان زد انجام بدید.

۶٫ سیر و درمان خارش نیش پشه
سیر از قرن ها پیش به خاطر خواص درمانی فوق العاده ای، بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. سیر خرد شده ترکیبات گوگرد زیادی دارد که از خواص بیولوژیکی فوق العاده ای بهره مند است. طبیعت ضد التهابی سیر در درمان بسیاری از بیماری ها و عفونت ها بسیار مفیده و سریعا از خارش نیش پشه جلوگیری میکند.

برای درمان نیش پشه با استفاده از سیر، فقط کافیست ۱ یا ۲ حبه سیر را پوست کنده و به آرامی روی نیش پشه بمالید.

۷٫ یخ
یخ به دلیل اینکه خنک است، خیلی سریع التهاب پوست را کاهش میدهد. یکی از روش هایی که می توانید نیش پشه و التهاب بعد از آن را درمان کنید، استفاده از کمپرس یخ است. پیشنهاد می کنیم ۲ قالب یخ را در یه پارچه تمیز بذارید و برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی پوست آسیب دیده قرار دهید.

۸٫ آب داغ و کاهش اثر نیش پشه
وقتی پشه نیشتان می زند، به پوست شما پروتئین تزریق می کند که مانع لخته شدن خون میشود. این پروتئین ضد انعقادی علت خارش پوست شماست. دمای بالای آب می تواند خارش پوست را کاهش دهد. برای درمان نیش پیشه می توانید از کپمرس آب گرم استفاده کنید.

یک پارچه تمیز را داخل یک کاسه آب داغ بگذارید. پارچه راخیس کنین و آب اضافیش را بگیرید و برای مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی محل گزش پشه قرار دهید. هر روز ۲ یا ۳ بار این کار را انجام دهید.

۹٫ پیاز
پیاز یه منبع غنی از ترکیباتی مثل آلیسین و کورستین دارد که برای خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی شناخته شده هستند. پیاز بخاطر داشتن خاصیت ضد التهابی برای درمان خارش نیش پشه مفید است و بخاطر بوی قوی که دارد دفع کننده پشه نیز هست.

برای درمان خارش پشه گزیدگی ۱ پیاز را خرد کنید تا خمیر شود. سپس خمیر پیار را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی محل گزش پشه قرار دهید.

۱۰٫ نمک
نمک یک ضد عفونی کننده طبیعی است که از بروز عفونت جلوگیری میکند. کاربرد موضعی نمک نیز اثرات ضد التهابی دارد که خارش و التهاب محل نیش پشه را از بین میبرد.

برای درمان نیش پشه میتوانید نصف قاشق چای خوری نمک را با چند قطره آب مخلوط کنید. خمیر به وجود آمده را بر روی ناحیه ای که پشه نیش زده قرار دهید تا خشک شود. سپس پوست خود را با آب سرد شستشو دهید.

اشتراک این خبر در :