کیاپرس /رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: با گذشت دوران بحرانی همه گیری کرونا، باید بدانیم بیماری کرونا هنور پایان نیافته است. وضعیت باثبات کنونی با بیماریابی به موقع، تلاش‌های ارزنده فعالان بهداشت و درمان و پوشش گسترده واکسیناسیون به ارمغان آمده است، اما حفظ این وضعیت کم اهمیت‌تر از کنترل بحران نیست.

به گزارش کیاپرس از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی روز یکشنبه در مراسم اهدای مصحف شریف کتابت شده به نیابت از لشکر خوبان، «شهدای مدافع سلامت در ادامه به بیانیه سازمان بهداشت جهانی در خصوص کرونا اشاره کرد و افزود: کرونا همچنان یک خطر جدی جهانی تلقی می‌شود و تمام زیرساخت‌های مبارزه با کرونا باید مستقر بماند. ممکن است در ماه‌های آتی مرگ و میر و بیماری‌زایی کمتری رخ دهد، اما این موضوع به منزله پایان چرخش ویروس نیست و همواره باید نگران گروه‌های پرخطر، افراد مسن و افرادی که پوشش واکسیناسیون کامل ندارند، باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هفته گذشته نیز دولت انگلیس خبر نگران کننده‌ای از شیوع سوش جدیدی از کرونا منتشر کرد که واکسن گریز با علائم ترکیبی است؛ از همین‌رو همواره مراقبت‌های بهداشتی و افزایش دیده‌وری در بیماریابی اهمیت دارد.

دکتر زالی در ادامه به سندرم پساکرونا یا Long Covid نیز اشاره کرد و ادامه داد: اگر علائم در فردی بعد از سه ماه باقی بماند یا عود کند، این فرد به سندرم پسا کرونا مبتلا شده است. ۱۰ تا ۱۳ درصد از موارد ابتلا به این سندرم مبتلا می‌شوند و تپش قلب یا فشارخون مقاوم، دیابت، اختلال در تمرکز، درد عضلانی آزاردهنده، سرفه‌های مزمن و تنگی نفس از جمله نشانه‌های آن است.

رییس دانشگاه ضمن یادآوری بخشی از حماسه‌آفرینی‌های کادر بهداشت و درمان استان تهران، تصریح کرد: در زمان پاندمی، شاهد بالاترین میزان اتحاد، به ویژه در زمان اجرای طرح شهید قاسم سلیمانی در استان تهران بودیم. انجام بیش از پنج میلیون و ۶۰۰ هزار ویزیت سرپایی، بستری ۶۰۶ هزار بیمار در بخش عادی و ۱۱۲ هزار نفر از این تعداد در بخش مراقبت‌های ویژه از خدمات قابل تقدیر بهداشت و درمان پایتخت است. همچنین تزریق ۲۸ میلیون دوز واکسن کرونا، اقدام عظیمی بود که به ثمر نشست و تهران را در سطح پوشش واکسیناسیون سردمدار کرد. طی آن دوران، شهادت مدافعان سلامت، از جمله هزینه‌های سنگینی بود که به نظام سلامت وارد شد.

دکتر زالی از بررسی ۴۸۰ پرونده شهدای مدافع سلامت، نهایی شدن ۲۸۰ مورد آن و به رسمیت شناختن حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت خبر داد و گفت: استان تهران با ۵۹ شهید مدافع سلامت، پیشتاز بوده و پس از آن استان آذربایجان غربی، مازندران و خراسان رضوی است.

رییس دانشگاه اظهار کرد: هر صفحه از این مصحف شریف به نام شهدای مدافع سلامت، شهدای مدافع حرم و امنیت و جهادگران آسمانی مزین شده و مرقومه مقام معظم رهبری در این اوراق پربرکت نشان از التفات ایشان به این اثر و نگاه قدرشناسانه به از جان گذشتگی شهداست.

دکتر زالی برگزاری این آیین و تلاش ستاد کتابت مصحف شریف و دفتر طبع و نشر قرآن کریم را بهانه‌ای برای یادآوری سختکوشی کادر بهداشت و درمان که در اوراق زرین نظام سلامت افتخارآفرینی کرده اند، دانست و افزود: دستاوردهای بهداشت و درمان در سایه اهتمام و همت و بلندنظری این عزیزان بوده است؛ افرادی که حتی در بسیاری از مواقع از دیدن خانواده خود محروم بودند. تمامی این جانفشانی‌ها باید مستندنگاری شود.

رییس دانشگاه در پایان یاد شهدای مدافع حرم و امنیت را نیز گرامی داشت و گفت: بالغ بر ۲ هزار و ۵۰۰ شهید مدافع حرم در کشور داریم که امنیت ملی و منطقه‌ای خود را رهین مظلومیت این عزیزان می‌دانیم.

نسخه اهدایی مصحف شریف به نام ۲۷۵ شهید مدافع سلامت مزین است

دکتر اسماعیل رهدار رییس ستاد مردمی کتابت نور در سایه شمس الشموس در این مراسم از کتابت مصحف شریف به همت ۳۰ نفر از خطاطان ممتاز کشور خبر داد که هر صفحه از آن به نام یکی از شهدای مدافع سلامت، حرم و امنیت و جهادگران آسمانی مزین است و گفت: نام ۲۷۵ شهید مدافع سلامت، ۲۷۵ شهید مدافع حرم، ۲۰ شهید شاخص، ۷۰ جهادگر آسمانی در این کتاب آمده و مابقی صفحات به نام شهدای مدافع امنیت است.

وی ادامه داد: این اثر بعد از کتابت به مقام معظم رهبری اهدا شد و ایشان نیز مرقومه‌ای به تقدیر از عاملان ایده و کاتبان نوشتند که در صفحه ابتدایی این مصحف آمده است. جلد دیگری از مصحف شریفه نیز منتشر شد تا به ستاد مدیریت کرونا در کلانشهر تهران اهدا و در سالن امام علی(ع) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نگهداری شود.

دکتر رهدار در پایان ضمن اشاره به آغاز کتابت جمعی قرآن کریم از سال ۱۳۸۷، در خصوص فراگیری آن و همکاری بیشتر سازمان‌ها و نهادها با دارالکتابه طبع و نشر قرآن کریم ابراز امیدواری کرد.

دکتر مرتضی توکلی قائم مقام مرکز طبع و نشر قرآن کریم فعالیت بیش از سه دهه این مرکز را مبتنی بر ۲ اصل دانشن نظری و سهولت در خواندن قرآن برای ایرانیان خواند و گفت: این نسخه از صحف شریف را به جهت تقدیر از ایثار و شجاعت شهدا و جادگران سراسر افتخار این مرز و بوم اهدا کرده‌ایم.

در پایان این مراسم از مصحف شریف اهدایی رونمایی شد و از دست‌اندرکاران کتابت این اثر ارزنده، خانواده‌های شهدای سلامت، روسای بیمارستان‌های فعال در دوران کرونا، مراکز بهداشتی با بالاترین میزان تزریق واکسیناسیون در پایتخت و سازمان‌ها و نهادهای فعال در دوران کرونا تقدیر شد.

اشتراک این خبر در :