کیاپرس /در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما، احمد رضا سروش، مدیر گروه جراحی بیمارستان شریعتی درمورد سنگ کیسه صفرا به گفتگو پرداخت.

سروش گفت: کیسه صفرا در زیر بستر کبد قرار دارد و اگر شکم را به چند قسمت تقسیم کنیم، کیسه صفرا در قسمت راست فوقانی آن قرار دارد. بیماری‌های کیسه صفرا، به خصوص سنگ کیسه صفرا، یکی از شایع ترین علت های بستری بیماران به دلیل مشکلات گوارشی است. این عضو بدن بسیار کوچک است و حجمی بین ۵۰ تا ۷۰ سی سی دارد.

وی تاکید کرد: کیسه صفرا تولید کننده صفرا نیست و تنها ذخیره کننده آن میباشد. زمانی که غذا خورده میشود، این کیسه منقبض شده و صفرا وارد دستگاه گوارش میشود. صفرا در هضم و جذب ویتامین‌ها و مواد معدنی محلول در چربی نقشی کلیدی دارد. بنابراین در صورت برداشت کیسه صفرا هنگام جراحی، فقط مکان ذخیره صفرا از بین میرود و گردش صفرا قطع نمیشود.

میهمان برنامه در پاسخ به این سوال که: سنگ کیسه صفرا چگونه به وجود میاید؟، گفت: مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر ایجاد سنگ کیسه صفرا ژنتیک، محیط و تغذیه هستند. در کشور ما حدود ۶ تا ۹ درصد افراد در طول عمر خود مبتلا به سنگ کیسه صفرا میشوند. 

وی اشاره کرد: سبک زندگی(لایف استایل) از جمله عوامل مهم ایجاد کننده سنگ کیسه صفرا محسوب میشود، همچنین افزود: افراد کم تحرک ریسک بالاتری برای تشکیل سنگ صفرا دارند.

وی ادامه داد: بین چاقی و ایجاد سنگ کیسه صفرا نیز رابطه ای مستقیم وجود دارد. بارداری نیز از عوامل افزایش دهنده ابتلا به سنگ صفرا است، زیرا در هنگام بارداری، تغییرات هورمونی گسترده ای در بدن ایجاد میشود. بعضی دارو ها نیز می توانند این ریسک را افزایش دهند.

این استاد دانشگاه، در پاسخ به این سوال که علائم سنگ کیسه صفرا چیست؟، گفت: نوع بدون عارضه این بیماری، خود را به صورت کولیک صفراوی نشان می‌دهد، به این صورت که پس از خوردن یک وعده غذای چرب و سنگین، بیمار درد شدیدی را در قسمت فوقانی و راست شکم، و گاهی در قسمت شانه راست احساس می کند، البته این درد با تهوع و استفراغ نیز میتواند همراه باشد.

سروش ادامه داد: بارداری شانس ایجاد سنگ کیسه صفرای علامت دار را افزایش میدهد. امروزه در کل مدت بارداری میتوان سنگ کیسه صفرا را به روش بسته ( لاپاراسکوپی) عمل کرد زیرا جراحی های مدرن، ایمن هستند. در ضمن سنگ صفرای بدون علامت نیازی به عمل جراحی ندارد و بیماری محسوب نمیشود‌.

اشتراک این خبر در :