کیاپرس /روانپزشک کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه برخی والدین فکر می‌کنند “اگر با فرزند خود درباره مسایل جنسی صحبت کنند، باعث می‌شود که او بخواهد آن را تجربه کند”، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد نوجوانانی که با والدین خود راجع به مسایل جنسی گفت‌وگو داشته‌اند در برابر خطرات مصون‌تر و با احتمال بیشتری برای داشتن رابطه جنسی صبر می‌کنند.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی؛ دکتر امین ماهورام با اشاره به اینکه آنچه بزرگسالان درباره رابطه جنسی در ذهن دارند شفاف و مشخص است اظهار کرد: زمینه چینی و آغاز تربیت جنسی کودکان و داشتن گفت‌وگویی راجع به آن می‌تواند برای والدین امری طاقت فرسا به شمار آید.

وی با اشاره به اینکه مسایل جنسی بخش مهمی از زندگی هر انسان است افزود: این موضوع چیزی فراتر از حرکات فیزیکی مربوط به رابطه جنسی است، در واقع روابط جنسی آنچه ما از خود به عنوان زن و مرد احساس می‌کنیم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بر تصمیمات مهمی که می‌گیریم سایه می‌اندازند.

وی ادامه داد: هنگامی که فرزند شما در سال‌های ابتدایی مدرسه یا حتی گاهی زودتر از آن است، ممکن است شروع به پرسیدن سوالاتی دراین رابطه از شما کند که البته احتمالا از دوستان خود نیز در این باره چیزهایی شنیده است.

به گفته دکتر ماهورام از آنجا که احتمالا فرزند شما در حال دریافت اطلاعات، درباره برخی موضوعات جنسی از منابع مختلف است بهترین حالت این است که آن اطلاعات را به شکلی صحیح را از شما دریافت کند.

وی در پاسخ به این سوال که اساسا چرا باید راجع به تربیت جنسی و مسایل مربوط به آن با کودکان و خصوصا نوجوانان صحبت کرد، پاسخ داد: درواقع پاسخ اصلی این است که اصلا چرا صحبت نکنیم، گفت و گو کردن با فرزندمان راجع به موضوعات جنسی برای ایجاد درک و نگرشی صحیح و آموزش تربیت جنسی اهمیت زیادی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: گفت‌وگوی شفاف با فرزندان در رابطه به مسایل جنسی (بسته به شرایط و سن کودک) شما را قادر خواد کرد تا اطلاعات صحیح مربوطه به این موضوع را در اختیار او قرار دهید.

دکتر ماهورام با بیان اینکه آنچه فرزندمان راجع به روابط جنسی از منابع دیگر دریافت می‌کند ممکن است صحیح نباشد اضافه کرد: باید فرزند کودک یا نوجوان شما از پیامدهای احتمالی فعالیت جنسی درک درستی داشته باشد، خصوصا نوجوانان باید درباره مسائلی مثل بارداری، بیماری‌های منتقله از راه جنسی و تمام مسایل احساسی و عاطفی که به دنبال رابطه جنسی شکل می‌گیرد، آگاهی نسبی داشته باشند.

چه چیزهایی بگوییم؟

دکتر ماهورام با بیان اینکه والدین در گفت‌وگو درباره مسایل جنسی باید چه مواردی را به فرزند خود بیاموزند ادامه داد: برروی واقعیت‎های مربوط به مسایل جنسی تمرکز کنید مواری مثل توضیح آناتومی جنسی و تولید مثل در مرد و زن، رابطه جنسی و بارداری، رفتارهای دیگر جنسی مثل خود ارضایی، جنبه‌های جسمی و احساسی مربوط به روابط جنسی از جمله تفاوت‌های بین زن و مرد، تصویر ذهنی از بدن خود، تجاوز جنسی، قرار دادن خود در معرض موقعیت‌های پرخطر مانند مصرف الکل و مواد مخدر، سوار شدن به خودروی فرد غریبه یا رفتن به محل ناشناس با افراد غریبه یا حتی آشنایان، اینکه نحوه پوشش یا روشی که فرد خود را به دیگران نشان می‌دهد مانند زبان بدن می‌تواند چه پیام‌هایی راجع به علایق جنسی فرد به دیگران بدهد.

وی ادامه داد: برای بعضی از والدین دشوار است که با فرزند خود راجع به مسایل جنسی صحبت کنند، می‌توانید قبل از گفت‌وگوی رو در رو با فرزند خود ابتدا درباره آنچه می‌خواهید به او بگویید، آن را تمرین کنید، به آنچه فرزندتان می‌گوید و می‌پرسد خوب دقت کنید، ممکن است حضور هر دو والد کمک بیشتری بکند.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، بعضی کودکان ممکن است از گفت‌وگو درباره مسایل جنسی یا پذیرفتن این که چیزی راجع به آن نمی‌دانند احساس شرمساری کنند به همین خاطر ممکن است از پرسیدن سوالات مستقیم اجتناب کنند بنابراین دنبال موقعیتی باشید که بتوانید موضوع مسائل جنسی را با کودک خود مطرح کنید.

دکتر ماهورام ادامه داد: تماشای یک فیلم، خواندن یک کتاب یا مقاله، ظاهر شدن تغییرات قابل مشاهده جسمی در فرزندتان مثل رشد پستانها یا رویش موهای صورت، می‌تواند موقعیت مناسبی را برای گفت‌وگو درباره فرایند بلوغ جسمی و انگیزشی جنسی فرزندتان باشد.

روانپزشک کودک و نوجوان دانشگاه به والدین توصیه کرد: به یاد داشته باشید که احترام به حریم خصوصی فرزندتان اهمیت دارد، تلاش کنید نشان دهید که می‌توانید در مورد تصمیم گیری صحیح به او اعتماد کنید و اعتماد به نفس لازم برای رشد و بالغ شدن را به او بدهید همچنین اگرهر گونه شبهه یا ابهامی درمورد مسایل جنسی در فرزند خود داشتید با متخصصان این حوزه و یا روانپزشکان کودک و نوجوان مطرح کنید.

اشتراک این خبر در :