کیاپرس /عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: عینک آفتابی با UV۴۰۰ از استاندارد لازم برخوردار است و مانع از آسیب‌های چشمی می‌شود.

به گزارش کیاپرس از وب دا؛ دکتر سعید شکوهی‌راد اظهار کرد: اشعه UV برای قسمت‌های مختلف چشم مضر بوده و برای کشاورزان و کسانی که به واسطه نوع شغلشان در فصل تابستان در معرض آفتاب کار می‌کنند ناخنک و کاهش دید ایجاد می‌کند، ضمن اینکه خشکی چشم هم از موارد شایع بیماری‌های چشمی در تابستان بوده و فرد احساس شن‌ریزی در چشم می‌کند.

وی اضافه کرد: همچنین مشکل آب مروارید هم در فصل تابستان زیاد است، به خصوص در کشاورزان و کسانی که عادت به استفاده از عینک آفتابی ندارند.

عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه توصیه ما به مردم جهت دوری از آسیب‌های چشمی در فصل تابستان استفاده از عینک آفتابی استاندارد است، خاطرنشان کرد: عینک آفتابی استاندارد اشعه UV اجازه آسیب رساندن به چشم را نمی‌دهد، ما بر استفاده از عینک استاندارد تأکید ویژه داریم، زیرا آسیب‌‎های ناشی از استفاده از عینک آفتابی غیراستاندارد به چشم زیاد بوده نباید از هر عینک آفتابی استفاده کرد.

دکتر شکوهی‌راد با ذکر این نکته که عینک آفتابی با UV۴۰۰ از استاندارد لازم برخوردار است و مانع از آسیب‌های چشمی می‌شود، تأکید کرد: وقتی از عینک آفتابی استفاده شود مردمک باز می‌شود، اما اگر این عینک غیراستاندارد باشد چشم آسیب می‌بیند.

وی تصریح کرد: به مردم توصیه می‌کنیم که به جای قیمت، فرم و برند به استانداردUV آن دقت کنند و باید از عینک‌هایی استفاده شود که در شفافیت دید مناسب‌تر بوده و موجب بهبود کیفیت بینایی فرد می‌شود.

عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه استفاده از عینک آفتابی استاندارد در حفظ سلامتی مؤثر است، بیان کرد: در کنار موارد اشاره شده باید به رنگ لنز عینک آفتابی توجه شود و توصیه ما در این خصوص شیشه‌هایی با رنگ‌های قهوه‌ای، خاکستری و مشکی بوده و در این خصوص رنگ قهوه‌ای را مناسب‌تر می‌دانیم و در سوی مقابل هم باید بگوییم که استفاده از شیشه‌هایی با رنگ‌های آبی، قرمز و سبز توصیه نمی‌شود، زیرا رنگ آبی مضر بوده و رنگ‌های قرمز و سبز موجب خطای دید در مواردی همچون چراغ راهنما در زمان رانندگی می‌شود و ممکن است که فرد چراغ سبز و قرمز را به درستی نبیند.

اشتراک این خبر در :