کیاپرس /عملیات اجرایی احداث اولین سردخانه استراتژیک پلاسما در غرب و جنوب غرب کشور با ظرفیت ۶۰ هزار لیتر پلاسما همزمان با سفر استانی مدیرعامل سازمان انتقال خون به استان مرکزی آغاز شد.

به گزارش کیاپرس از وبدا، دکتر مصطفی جمالی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با همراهی دکتر فردین بلوچی، معاون اجتماعی سازمان انتقال خون در سفر به استان مرکزی، در یک برنامه فشرده کاری دو روزه با نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک، استاندار مرکزی و خانواده مرحوم آقایی رکورد دار اهدای خون در این استان دیدار و گفتگو کرد و در ادامه، ضمن بازدید از اولین اتوبوس سامانه سیّار اهدای خون و محل احداث مرکز اهدای خون شهرستان خمین، در آیین عملیات اجرایی احداث سردخانه استراتژیک با ظرفیت ذخیره سازی ۶۰ هزار لیتر پلاسما و نشست با مجمع خیّرین انتقال خون استان مرکزی حضور پیدا کرد.

دکتر جمالی در دیدار و گفتگو با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام‌ جمعه اراک با اشاره به نقش اثرگذار ائمه جمعه در تبیین و ترویج فرهنگ اهدای خون به عنوان یک فرهنگ نجات بخش، انسان دوستانه و خیرخواهانه، خاطرنشان کرد: باید حیاتی بودن اهدای خون و این نکته که هر انسان با اهدای خون خود می تواند نجات بخش زندگی ۳ بیمار باشد، توسط چهره های مورد وثوق به نسل جوان آگاهی داده شود.

حجت الاسلام درّی نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام‌ جمعه اراک نیز با تقدیر از پیشرفت ها و موفقیت های سازمان انتقال خون، اظهار کرد: یکی از موضوعات مهم این است که ارتقای علمی در سازمان انتقال خون را به صورت جدی پیگیری کنید و در این راه تلاشگران برای پیشرفت سازمان را تشویق کنید تا از طریق انگیزه سازی بتوانید این مسیر موفق را با قدرت ادامه بدهید.

از رشد و توسعه مراکز اهدای خون حمایت همه جانبه می کنیم

دکتر جمالی همچنین در دیدار با استاندار استان مرکزی، با اشاره به موفقیت های انتقال خون استان مرکزی در سال گذشته، گفت: در بازرسی و ارزیابی عملکرد سال گذشته، انتقال خون استان مرکزی به عنوان برترین استان کشور بود و این نشان دهنده مدیریت خوب و همچنین حمایت مجموعه های استانی از رشد و توسعه فعالیت های انتقال خون بوده است.

وی افزود: تامین نیروی انسانی به طور ویژه پزشکان و دانش آموختگان علوم آزمایشگاهی از مهمترین اولویت های ما برای تحول و افزایش خدمات انتقال خون به مراکز درمانی سطح استان است که تلاش ها باید بر حل این مشکل متمرکز شود.

در ادامه دکتر فرزاد مخلص الائمه، استاندار مرکزی نیز با تاکید بر ضرورت توجه ویژه به انتقال خون استان، اظهار کرد: احداث بیمارستان های جدید در استان نیاز به پشتوانه انتقال خون دارد و استانداری در این راستا، از رشد و توسعه مراکز اهدای خون حمایت همه جانبه خواهد کرد و برای حل مشکلات مالی نیز پیگیری و تلاش جدی خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: با استفاده از ظرفیت داوطلبان جمعیت هلال احمر و بسیج جامعه پزشکی می توانیم در حل مشکل نیروی انسانی مراکز اهدای خون گام برداریم و البته تلاش می کنیم در مجوزهای جدید از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مشکل تامین منابع انسانی در انتقال خون استان را حل کنیم.

 آغاز ساخت بزرگترین سردخانه پلاسمای کشور در اراک با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران

دکتر مصطفی جمالی، مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین، در آیین عملیات اجرایی احداث اولین سردخانه استراتژیک پلاسما در غرب و جنوب غرب کشور با ظرفیت ۶۰ هزار لیتر پلاسما، با بیان اینکه یک سوم پلاسما در مراکز درمانی مصرف می شود و دو سوم آن نیز قابلیت تبدیل به داروهای مشتق پلاسما را دارد، اظهار کرد: در واقع ارزش پلاسما به مانند طلا می ماند و با گذشت زمان می توان داروهای بیشتری را از آن تولید کرد.

وی افزود: به عنوان مثال ظرفیت سردخانه پلاسمای تهران تنها ۸ هزار لیتر است و سردخانه پلاسمای استان مرکزی با ظرفیت ۶۰ هزار لیتر که بودجه آن به صورت کامل تامین شده است، اتفاقی بزرگ و موثر است و می تواند ضمن ذخیره پلاسمای مازاد، با توجه به موقعیت جغرافیایی اراک که در شاهراه مواصلاتی کشور قرار دارد، کمبودهای استان های مجاور را نیز جبران کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به اینکه سردخانه پلاسمای اراک با این حجم اولین سردخانه بزرگ کشور است، افزود: امسال به این پروژه ۱۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص می یابد و پیش بینی می شود که تا زمان افتتاح ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشته باشد که امیدواریم با حمایت مجموعه استان و سازمان انتقال خون، تا پایان سال آینده این پروژه مورد بهره برداری قرار بگیرد.

دکتر جمالی گفت: مساحت زمین این سردخانه ۲۰۷۰ مترمربع و مساحت سردخانه ۹۴۵ متر مربع خواهد بود و در این فضا، چند سردخانه ۱۰ هزار لیتری احداث می شود تا در صورت بروز مشکل در یک سردخانه، باقی سردخانه ها بتوانند فعال باشند.

تاکید بر حضور و مشارکت خیّرین برای پیشرفت و ارتقای سطح خدمات در حوزه انتقال خون

دکتر مصطفی جمالی در ادامه سفر کاری اش به استان مرکزی، در دیدار با رییس مجمع خیّرین انتقال خون در استان مرکزی، با تاکید بر حضور و مشارکت خیّرین برای پیشرفت و ارتقای سطح خدمات در انتقال خون، خاطرنشان کرد: هر کار خیرخواهانه ای برای رشد فعالیت های سازمان انتقال خون صورت بگیرد، قطعا برکت خواهد داشت و دلیل آن هم، نجات جان بیماران عزیزی است که زندگی دوباره شان به خون و فرآورده های خونی وابسته است.ساخت بزرگترین

منصوری، رییس مجمع خیّرین انتقال خون استان مرکزی نیز با تاکید بر حیاتی بودن فعالیت های سازمان انتقال خون و ضرورت مشارکت مردم در رشد و توسعه مراکز اهدای خون سطح استان، گفت: مرکز اهدای خون شهرستان خمین اولین هدیه مجمع خیّرین انتقال خون در استان مرکزی بود و جای خرسندیست که قدمی برای سلامت مردم برداشته ایم.

تحویل یک اتوبوس سامانه سیار اهدای خون به استان مرکزی

دکتر مصطفی جمالی، در آیین تحویل اتوبوس سامانه سیّار اهدای خون به استان مرکزی گفت: در سال گذشته، دو میلیون و ۲۲۰ هزار اهدای خون در سراسر کشور ثبت شد و در تلاشیم که این آمار در سال جاری افزایش یابد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران افزود: تعداد اتوبوس‌ های سامانه سیّار اهدای خون در کشور به ۲۰ دستگاه هم نمی ‌رسد و البته باید به این نکته اشاره کرد که یازده میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز این سامانه سیّار اهدای خون هزینه شده است.

بازدید از محل احداث مرکز اهدای خون شهرستان خمین

بازدید از محل احداث مرکز اهدای خون شهرستان خمین، از دیگر برنامه های سفر کاری دکتر جمالی به استان مرکزی بود، وی در حاشیه این بازدید گفت: بهره ‌برداری و شروع فعالیت این مرکز اهدای خون، از سفر مردم شریف شهرستان خمین به اراک برای اهدای خون جلوگیری می ‌کند و رشد و توسعه مراکز اهدای خون یکی از اولویت های ما در مسیر دسترسی آسان همه مردم و داوطلبان اهدای خون برای انجام این کار انسان دوستانه است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: مرکز اهدای خون خمین با کمک خیّرین در زمینی به مساحت ۵۶۰ متر احداث می‌ شود و انتظار می‌ رود زمین دیگری نیز به این مرکز تخصیص پیدا کند.

وی اضافه کرد: در سال‌های اخیر معاونت اجتماعی در سازمان انتقال خون ایجاد شده و این امر توانسته است اتفاقات خوبی نظیر ساخت مرکز اهدای خون خمین را رقم بزند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، در حاشیه بیست دومین سفر استانی خود به استان مرکزی در جمع خانواده مرحوم آقایی که با ۱۴۶ بار اهدای خون به عنوان رکورد دار اهدای خون در سطح استان و کشور هستند، نیز حضور پیدا کرد.

اشتراک این خبر در :