بازگشت حاجی ۸۷ ساله به زندگی پس از ایست قلبیکیاپرس / حاجی ۸۷ ساله ایرانی در عربستان که روز گذشته با ایست کامل قلبی و تنفسی به درمانگاه هتل منتقل شده بود، پس از یک ساعت و نیم عملیات احیا (CPR) توسط تیم درمان هلال‌احمر کشورمان، به زندگی برگشت.

به گزارش کیاپرس، دکتر سیدعلی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر در تشریح این اتفاق گفت: روز گذشته حدود ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه تعدادی از حجاج ایرانی مستقر در هتل العلیان‌الماسی عربستان، یکی از همسفران خود را در شرایط عدم هوشیاری به درمانگاه این هتل آوردند.
وی افزود: بیمار آقای ۸۷ ساله با سابقه بیماری قلبی و CABG و در بدو ورود دچار arrest کامل قلبی و تنفسی بود که به سرعت عملیات احیاء با حضور یک تیم درمانی هلال‌احمر ایران در عربستان شامل متخصص طب اورژانس، سه نفر از همکاران پزشک عمومی و با همکاری پرستار درمانگاه و دارویار، شروع شد.
مرعشی ادامه داد: بیمار اینتوبه شد و ماساژ قلبی بلافاصله آغاز شد. با توجه به ریتم قلبی، بیمار در سه نوبت شوک با ۲۰۰ ژول دریافت کرد و ضمن اقدامات دارویی از جمله تزریق اپی‌نفرین با فاصله هر پنج دقیقه و نیز ۳۰۰ میلی آمیودارون، همزمان با اورژانس ۹۹۷ سعودی تماس گرفته شد.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر گفت: با همکاری خوب تیم، عملیات احیاء تا رسیدن آمبولانس به مدت حدود ۲۵ دقیقه ادامه پیدا کرد، بیمار در شرایطی که هنوز نبض و تنفس نداشت با ادامه ماساژ قلبی و تنفس با امبوبگ و با آمبولانس سعودی به بیمارستان ملک فیصل منتقل شد. در اورژانس بیمارستان نیز عملیات احیاء به مدت بیش از یک ساعت ادامه یافت. نهایتا به لطف خدا قلب بیمار برگشت و بیمار جهت تنفس به ونتیلاتور متصل و به ICU منتقل شد. طبق آخرین خبر، این بیمار در ICU بستری است.
مرعشی با قدردانی از زحمات ارزشمند کادر درمان هلال‌احمر در درمانگاه هتل العلیان‌الماسی عربستان با انجام CPR موفقی که انجام دادند و نجات جان یک زائر مسن با ریسک فاکتورهای متعدد و شرایط نامساعد در زمان مراجعه، تاکید کرد: زنده ماندن این بیمار به معجزه‌ای شباهت دارد که پس از لطف و عنایت الهی، نتیجه اقدامات مناسب، صحیح و به موقع همکاران بوده است.
یادآور می‌شود که تصویر خبر مربوط به ادامه عملیات احیاء بیمار در اورژانس بیمارستان ملک فیصل است.

اشتراک این خبر در :