کیاپرس /متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بر اساس بررسی های انجام شده ٨۰ درصد از جمعیت خانم ها و ٧۵ درصد مردان در کشور دچار کمبود ویتامین دی هستند بنابراین توصیه می شود این ویتامین به صورت دوره ای استفاده شود.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ دکتر عبدالرضا نورزوی با اشاره به اینکه برای دریافت ریز مغذی ها بهتر است که از منابع طبیعی این نیاز تامین شود، خاطر نشان کرد: نوع خوراکی ویتامین دی اثر بخشی بیشتر دارد، و باید هر دو هفته تا یک ماه این ویتامین مصرف شود و برای افرادی که ویتامین دی پایین دارند مصرف روزانه با دز مشخص تجویز می شود.

متخصص تغذیه با بیان اینکه دندان های پوسیده نشان دهنده کمبود کلسیم و ویتامین دی است، تصریح کرد: آهن یکی از ریز مغذی های مهم بدن است که برای خون سازی نیاز به این ریز مغذی وجود دارد اما مصرف زیاد آن موجب اکسید شدن در بدن می شود و مضراتی دارد .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برای افرادی که دچار کم خونی ناشی از فقر آهن هستند مصرف آهن توصیه می شود، بیان کرد: نحوه مصرف مکمل ها برای ورزشکاران حرفه ای باید زیر نظر پزشک باشد، البته مصرف مکمل هایی که حاوی مواد و هورمون استروئیدی برای چربی سوزی و عضله سازی هستند تحت هیچ شرایطی توصیه نمی شود.

دکتر نوروزی با اشاره به اینکه یک ورزشکار حداقل ٧۵۰ گرم میوه و سبزیجات در روز باید مصرف کند اما در کنار آن می تواند از مولتی ویتامین های معمول نیز بهره ببرد، گفت: سبزیجات و میوه های قرمز رنگ حاوی ویتامین آ و انتی اکسیدان هستند که برای سبدغذایی عموم مردم و ورزشکاران بهترین گزینه محسوب می شود.

اشتراک این خبر در :