کیاپرس /رئیس انجمن چشم پزشکی اعلام کرد: استفاده از لنزهای آرایشی به هیچ وجه مناسب نیست و اگر فردی می‌خواهد لنز آرایشی استفاده کند حتما باید به چشم پزشک مراجعه کرده تا مطمئن شود که دچار بیماری اختلالات پلکی و سطح چشم نیست.

به گزارش کیاپرس از گروه سلامت خبرگزاری فارس: لنز رنگی یکی از لوازم آرایشی و گاها طبی است که می‌تواند در افزایش زیبایی چشمان شما تأثیر زیادی داشته باشد. لنزها بر روی لایه اشکی سطح قرنیه چشم قرار می‌گیرند و می‌توانند رنگ چشم را تغییر دهند.

اولین استفاده از لنزها برای اهداف طبی بود اما امروزه این لوازم در انواع و رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند و برای افزایش زیبایی چشم نیز استفاده می‎‌‌‌‌شود.

لنزهای تزئینی تنها برای تغییر رنگ چشم استفاده می‌شود و هیچ تاثیری در اصلاح دید مصرف‌کنندگان ندارد.

محمود جباروند، رئیس انجمن چشم پزشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس،درباره «استفاده از لنز زیبایی»، بیان داشت: استفاده از لنزهای آرایشی به هیچ وجه مناسب نیست و اگر فردی می‌خواهد لنز آرایشی استفاده کند حتما باید به چشم پزشک مراجعه کرده و معاینه شود و مطمئن شود که دچار بیماری اختلالات پلکی و سطح چشم نباشد.

وی ادامه داد: اگر فردی بیماری پلکی و سطح چشم داشته باشد استفاده از لنز ممکن است باعث خراش و به دنبال آن عفونت‌های شدید میکروبی که خیلی تهدید کننده چشم هستند شود.

رئیس انجمن چشم پزشکی تاکید کرد: با استفاده از لنز موافق نیستم اما اگر افراد نمی‌توانند از آن استفاده نکنند، استفاده از آن را محدود کنند.

اما در مقابل لنزهای طبی علاوه بر تغییر رنگ چشم، برای اصلاح دید نیز استفاده می‌شود.افرادی که به مشکلاتی مانند دوربینی، آستیگمات، قوز قرنیه و یا نزدیک بینی مبتلا هستند، می‌توانند از لنزهای طبی استفاده کنند.

لنز، یکی از بهترین جایگزین‌ها برای عینک است و می‌تواند حتی تاثیری بیشتر از آن نیز داشته باشد. معمولا لنزهای رنگی قیمت بالاتری از نوع تزئینی دارند اما با توجه به مزایایی که دارند، کاملا مقرون به صرفه هستند.

انواع لنز رنگی چیست؟

لنزهای رنگی را می‌توان در سه مورد زیر دسته بندی کرد.

لنزهای رنگی پدیدار
لنزهای رنگی شفاف
لنزهای رنگی مات

لنز رنگی پدیدار معمولا در رنگ‌های آبی روشن و سبز تولید می‌شوند و به دلیل این که کمرنگ هستند، معمولا تاثیر زیادی بر روی رنگ چشم ندارند و بیشتر برای اصلاح دید و مواردی پزشکی استفاده می‌شود. در صورتی که بخواهید هم دید خود را اصلاح کنید و هم رنگ چشم خود را تغییر دهید، باید از لنزهای رنگی شفاف استفاده کنید.

این لنزها، نسبت به نوع پدیدار پر رنگ‌تر هستند و به همین دلیل می‌توانند به خوبی رنگ چشم را تغییر دهند. البته لازم به ذکر است که تاثیر آنها برای تغییر رنگ چشم، معمولا در چشم‌های رنگ روشن بیشتر معلوم می‌شود؛ در صورتی که چشم شما رنگی تیره دارد، لنزهای رنگی شفاف نمی‌توانند تغییری در آن ایجاد کنند.

نوع دیگری از لنزهای رنگی، لنز مات است که هم می‌تواند به خوبی دید را اصلاح کند و هم رنگ چشم را تغییر دهد. در صورتی که چشمانی تیره دارید و می‌خواهید رنگ آن را تغییر دهید، باید از نوع لنز رنگی استفاده کنید.

عمر لنز رنگی چه قدر است؟

معمولا لنزها را با توجه به مدت زمان استفاده از آنها در دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌کنند، به همین دلیل، نباید لنزها را بیشتر از مدت تعیین شده استفاده کرد؛ زیرا می‌توانند باعث به وجود آمدن عفونت در چشم شوند.

البته دقت داشته باشید، برای مراقبت بیشتر از چشم، باید نکات بهداشتی و شست و شوی لنز رنگی را هم حتما رعایت کنید. در ادامه انواع لنزها را بر اساس مدت زمان استفاده و تاریخ مصرف بیان می‌کنیم.

لنزهای یک بار مصرف: قابلیت استفاده مجدد از لنزهای یک بار مصرف وجود ندارد و تنها با یک بار استفاده و خارج شدن از چشم، باید دور انداخته شوند. این نوع از لنزها را هم نباید در زمان خواب استفاده کرد.

لنزهای روزانه: این نوع از لنزها را تنها برای ساعات روز باید استفاده کنید و در زمان خواب لازم است تا از چشم خارج شوند. معمولا لنزهای روزانه را نباید بیش از ۱۸ ساعت استفاده کرد.

لنزهای طولانی مدت: همانطور که از نام این لنزها مشخص است، برای استفاده‌های طولانی مدت ساخته شده‌اند و در هنگام خواب نیز می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

لنزهای فصلی: این نوع از لنزها، به مدت ۹۰ روز قابل استفاده هستند و بعد از این مدت باید دور انداخته شوند.

در زمان استفاده از لنزهای سالانه یا طولانی مدت، خیلی از افراد فکر می‌کنند، چون مدت زمان استفاده از این نوع لنزها زیاد است، نیازی به رعایت نکات بهداشتی و شست و شوی اصولی آنها نیست.

نکات مهمی که باید در زمان استفاده از لنز رنگی رعایت کنید

چشم یکی از اعضای حساس در بدن است و برای نگهداری از آن باید دقت بالایی داشته باشید. کسانی که مشکلات بینایی دارند و از لنزهای طبی استفاده می‌کنند و یا کسانی که برای زیبایی از لنز استفاده می‌کنند، باید اصول گذاشتن آن را یاد بگیرند تا مشکلاتی مانند عفونت چشم و یا … برای آن‌ها به وجود نیاید.

در ادامه نکاتی را در زمان استفاده از لنز رنگی باید استفاده کنید بیان می‌کنیم.

قبل از اینکه بخواهید از لنز استفاده کنید، حتما دستان خود را به خوبی بشویید و آن را خشک کنید. البته دقت داشته باشید که مواد شوینده نباید در تماس با لنز باشند، زیرا باعث خشک شدن آن و به وجود آمدن عفونت‌های مختلف می‎شوند

هنگام برداشتن لنز خیلی دقت داشته باشید و به هیچ عنوان از ناخن استفاده نکنید. لنز بر روی انگشتان شما، باید به صورت مقعر قرار بگیرند
در زمانی که لنز را بر می‌دارید، نباید آن را در تماس با آلودگی‌ها قرار دهید

تمامی لنزها یک جعبه مخصوص دارند و هر کدام از آنها نیز مخصوص یک چشم است. به همین دلیل، نباید لنز چشم راست را برای چشم چپ استفاده کنید چون به شدت می‌تواند چشم شما را اذیت کند

زمان برداشتن لنز رنگی خیلی دقت داشته باشید تا آسیبی به آن وارد نشود

توسط انگشت مخالف، پلک را نگه دارید تا بتوانید به راحتی لنز را بر روی قرنیه خود قرار دهید

لنز را بر روی مردمک چشم خود قرار دهید و در این زمان سعی کنید اصلا پلک نزنید و همچنین به لنز خیره نشوید
پس از گذاشتن لنز، حتما چند با پلک بزنید و اطراف را نگاه کنید و در صورتی که در چشمان خود سوزشی احساس کردید، لنز را خارج کنید و آن را با استفاده از مایع مخصوص به خوبی پاک کنید

اشتراک این خبر در :