کیاپرس / رییس سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به افزایش مصرف بالای سرم در کشور، میزان تولید داخلی سرم به ۱۶ میلیون عدد در ماه رسیده و قرار است بیشتر شود.

به گزارش کیاپرس به نقل از ایرنا، حیدر محمدی افزود: علاوه بر میزان تولیدات داخلی، ماهانه ۶ میلیون سرم نیز به کشور وارد می شود، با توجه به اینکه در فصل تابستان و گرمای هوا نیاز مردم به استفاده از سرم افزایش می یابد، واردات نیز بیشتر می شود.

وی اظهار داشت: همچنین یک کارخانه جدید سرم سازی نیز در تبریز راه اندازی شده که بزودی تولیدات خود را در این زمینه آغاز می کند، با توجه به افزایش تولید و واردات، هنوز به یک ذخیره پایدار سرم در کشور نرسیده ایم و علت آن تغییر الگوی مصرف زیاد میان مردم است.

رفع کمبود داروهای پیوندی و فاکتور خونی

محمدی در مورد کمبودهای دارویی، گفت: در چند ماه داروهای پیوندی و فاکتور خونی دچار کمبود بود، به علت اینکه تولید کننده فاکتور هشت و نوترکیب در مواد اولیه مشکل داشت و اکنون وارد کردیم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

توزیع داروهای پیوندی از هفته آینده

وی تاکید کرد: در مورد کمبود داروهای پیوندی نیز مشکل ارزی برای ماده اولیه وجود داشت که اکنون این مشکل مرتفع و به اندازه سه ماه آینده تولید شده و هفته آینده نیز توزیع آن آغاز می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: در مورد سایر اقلام دارویی نیز اگر ۳ تا ۶ ماه ذخیره دارویی نباشد، کمبود محسوب شده و این هشداری برای صنایع داروسازی است که تولیدات خود را افزایش داده و یا واردات انجام دهند.

به گفته محمدی، در سال جاری باتوجه به حذف ارز ترجیحی در حوزه دارو، میزان صادرات دارو رشد قابل توجهی خواهد داشت که نیاز به پیگیری های مستمر صنایع، همکاری وزارت امور خارجه و دفاتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دارد تا بازارها برای داروهای ایرانی، ایجاد و تقویت شود.

وی اظهار داشت: صادرات سالانه ۲ میلیارد یورویی دارو در لایحه برنامه هفتم توسعه پیش بینی شده و امیدواریم که با همکاری صنایع داروسازی، به این هدف برسیم.

اشتراک این خبر در :