کیاپرس/مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان این که سالانه ۱۸۰ هزار لیتر پلاسما تولید می شود، گفت: امیدواریم این رقم تا پایان سالجاری به ۲۵۰ هزار لیتر برسد.

به گزارش کیاپرس از وبدا، دکتر مصطفی جمالی، در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه همه شاخص های انتقال خون صعودی هستند، اظهار داشت: ذخایر خونی مطلوب است و ذخایر خون از چهار روز به ۸ روز رسیده و هیچ بیماری دچار کمبود خون و فرآورده خونی نیست.

وی گفت: در ابتدای سال ۱۴۰۰، ۷۰ درصد نیاز خون بیمارستان تامین می شد که با تلاش های صورت گرفته امروزه ۱۰۰ درصد نیاز های خونی بیمارستان ها را تامین کنیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه در همه استانها، غربالگری خون انجام می شود، گفت: همه مراکز انتقال خون در سال جاری به دستگاه های اتوماسیون تعیین گروه خونی مجهز می شوند.همچنین تا پایان سال جاری تمام مراکز استان ها به آزمایش غربالگری خون مجهز می شوند.

جمالی به کسب رتبه برترین سازمان انتقال خون در آسیا توسط کشورمان اشاره کرد و بیان داشت: در سال گذشته دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد خون از سوی مردم اهدا داشتیم و توانستیم به دلیل سلامت اهدای خون این رتبه را در آسیا کسب کنیم.

وی به مزیت‌های کیسه خون فیلتردار اشاره کرد و گفت: با این نوع کیسه‌های خون فیلتردار، شاهد کاهش هزینه در بیماران جراحی قلب، کاهش مرگ و میر در جراحی‌های قلب، کاهش هزینه‌های بیمارستانی و کاهش مصرف آنتی بیوتیک خواهیم بود. همچنین کاهش مدت زمان بستری نوزادان در NICU، از مزایای کیسه‌های خون فیلتردار است.

دکتر جمالی با اشاره به کمک ۴۵۰ میلیارد تومانی خیّرین در مشارکت اجتماعی در انتقال خون، عنوان کرد: با ورود مشارکت خیرین اتفاقات خوبی در انتقال خون خواهد افتاد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به تفاهم نامه این سازمان با سازمان اورژانس کشور افزود: تلاش داریم خون مورد نیاز بیماران را در محل بروز حوادث در اختیار بیماران قرار دهیم.

دکتر جمالی ضمن تقدیر از اهداکنندگان خون و فرآورده های خونی، خاطرنشان کرد: بیشترین اهدای خون در ماه محرم و در روز عاشورا و همچنین در شب های قدر انجام می شود که شایسته قدردانی است.

اشتراک این خبر در :