پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم برداشت میوه‌های مرکبات تاکید کرد

کیاپرس / سازمان جهاد کشاورزی مازندران برلزوم برداشت میوه های باقیمانده روی درختان مرکبات به خصوص نارنج برای جلوگیری از آفت مگس میوه مدیترانه ای تاکید کرد.

به گزارش کیاپرس به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، رییس این سازمان از باغداران و صاحبان درختان خواستند تا ضمن برداشت میوه های رسیده و باقیمانده مرکبات به ویژه درحاشیه جاده ها و پیاده رو در شهرها و شهرک ها، جمع آوری و دفن میوه های ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک را نیز جدی بگیرند .

حسن عنایتی گفت: تجربیات چندین ساله حضور و فعالیت آفت مگس میوه مدیترانه ای در باغ های استان نشان می دهد میوه های باقیمانده سال قبل به ویژه نارنج به عنوان اولین و مهمترین میزبان در اوایل فصل بهار بوده و کانون های اولیه آلودگی روی میوه های نارنج سال قبل شکل می گیرد.

و یافزود: با توجه به اهمیت کاهش جمعیت زمستانگذران و پیشگیری از شکل گیری کانون های اولیه آلودگی، ضرورت مبارزه گسترده با مگس میوه به روش کاملاٌ غیرشیمیایی در فصل زمستان با مشارکت گسترده باغداران، همکاری و مساعدت همه نهادهای اجرایی ذیربط استان در اطلاع رسانی نکات فنی از طریق رسانه های استانی به ویژه صدا و سیما،اداره کل پدافند غیرعامل استان، فرمانداری ها، شهرداری ها، دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستا ها بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تسریع در برداشت تمامی میوه های رسیده و باقیمانده مرکبات به ویژه در حاشیه جاده ها و پیاده رو در شهرها و شهرک ها، جمع آوری و دفن همه میوه های ریخته شده پای درختان در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به حساسیت مراحل مختلف رشدی آفت، به ویژه شفیره آفت به سرما، پابیل کردن یا شخم سطحی سایه انداز درختان سیاه ریشه و مرکبات را برای از بین بردن شفیره های موجود در خاک و کاهش جمعیت انتقالی بسیار موثر دانست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به جلوگیری از ریختن میوه های پوسیده و ضایعات انبار و سورتینگ ها در حاشیه جاده، رودخانه ها و فضای باز و رعایت ضوابط بهداشتی دفن میوه ها در عمق ۵۰ سانتیمتری خاک تاکید کرد.

وی با بیان این که پاکسازی و برداشت کامل میوه های نارنج برای مدیریت مگس میوه مدیترانه ای حداکثر تا پایان اسفند ماه الزامی است، رعایت و انجام نکات فنی اشاره شده در خانه سراها، ویلاسراها، شهرک های ساحلی، ادارات دولتی، پارک ها و فضای سبز شهری و روستایی که دارای درختان میزبان مگس میوه (مرکبات، هلو و شلیل، انجیر، خرمالو، سیب، گلابی، انار) است را مورد تاکید قرار داد.

مازندران علاوه بر این که ۱۶۰ هزار هکتار باغ انواع میوه دارد که ۱۱۰ هزار هکتار آن از انواع مرکبات بویژه پرتقال است، به دلیل وجود درختان نارنج در شهرها به پایتخت بهار نارنج نیز شهره است، به طوری که گفته می شود دستکم حدود ۶ میلیون اصله درخت نارنج در سطح خیابان های این استان پهناور بویژه در شهرهای ساری و بابل وجود دارد.

استان مازندران ۲۲ شهر بزرگ و حدود ۳۵ شهر کوچک زیر ۲۵ هزار نفر دارد و کاشت درخت نارنج به علت داشتن برگ ضخیم و همیشه سبز بودن مورد توجه شهرداران قرار می گیرد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : kiapresse@gmail.com
اینستاگرام : @kiapress
http://instagram.com/kiapress
tabligh-site1

اشتراک این خبر در :