پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
برگزاری کارگروه راهبردی مدیریت پسماند در استانداری مازندران
کیاپرس / جلسه کارگروه راهبردی مدیریت پسماند استان با حضور مسئولین و اعضای کارگروه در استانداری مازندران برگزار شد.

به گزارش کیاپرس به نقل از  روابط عمومی استانداری مازندران، جلسه کارگروه راهبردی مدیریت پسماند، با حضور دکتر علیخانی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، دکتر عطااله کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و اعضاء این کارگروه، در سالن شماره یک استانداری با محوریت بررسی وضعیت مدیریت پسماند شهرستان‌های نوشهر و چالوس به همراه بررسی عملکرد زباله سوز نوشهر و میزان پیشرفت فیزیکی زباله سوز ساری برگزار شد.

در جلسه مدیریت پسماند مازندران دکتر علیخانی گفت: ۷۵ درصد زباله های مازندران زباله های عالی و ۱۰ درصد فلزات و پارچه و بقیه را دیگر زباله ها تشکیل می‌دهد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اظهار کرد: در مازندران هشت کارخانه زباله داریم که شش کارخانه کمپوست و دو کارخانه زباله سوز است که زباله های عالی باید به کارخانه کمپوست تحویل تا به کود تبدیل و فلزات و پارچه ها نیز باید در کارخانه زباله سوز استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه در برخی کشورها حتی محصول تولیدی از کارخانه زباله سوز را برای تولید نفت در آینده ذخیره می‌کنند، افزود: با زباله تر نمی توان برق تولید کرد و نیاز است تا زباله سوز و کارخاته کمپوست استان مواد اولیه را با یکدیگر تهاتر کنند.

معاون عمرانی استاندار مازندران از مستقر شدن گروه تحقیق و تفحص به مدت یک ماه در کارخانه زباله سوز نوشهر خبر داد و یادآورشد: برای شفاف سازی میزان ورودی زباله، به زباله سوز نوشهر، باسکول در محل کارخانه تعبیه شود.

علیخانی با بیان اینکه تا زباله سوز نوشهر تعیین تکلیف نشود و میزان نیاز این کارخانه مشخص نگردد، زباله سوز چالوس نیز تعیین تکلیف نخواهد شد، تصریح کرد: ظرفیت کارخانه زباله سوز نوشهر ۲۵۰ تن است که با این ظرفیت باید آمار درستی منتشر شود که تولید شهرستان‌های منطقه چه میزان است و این کارخانه چه میزان کسری دارد.

وی با اشاره به اینکه زباله سوز نوشهر بر اساس زون باید زباله شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت را به ویژه در پیک حضور مسافر پوشش بدهد، گفت: میزان زباله هر شهرستان باید مشخص شود که توان زباله سوز شهرستان نوشهر چقدر است و اگر توان پوشش زباله همه شهرستان‌ها را ندارد تعیین تکلیف شود.

معاون عمرانی استاندار مازندران خاطر نشان کرد: بر اساس تصمیم شورای حفظ حقوق بیت المال استان مازندران، زباله شهرستان چالوس تا مصوبه و دستور بعدی به کارخانه زباله سوز نوشهر منتقل می‌شود.

علیخانی از کار کارشناسی در منطقه نوشهر و چالوس و کلاردشت برای برآورد وضعیت ۱۰ سال آینده زباله این مناطق با توجه به حجم زیاد سفر خبر داد و اظهار کرد: حل مشکل زباله و زباله این شهرستان‌ها در اولویت قرار دارد و با توجه به سرمایه گذاری سه هزار میلیارد تومانی کارخانه زباله سوز نوشهر نیاز به پشتیبانی از سمت شهرستان‌ها است.

در این جلسه همچنین در خصوص مدیریت پسماندهای عفونی مطب ها، کلینیک ها ، مراکز درمانی و… نرخ گذاری پسماند پزشکی استان و دستور العمل های پاکسازی و سامان دهی راه های استان تصمیم گیری شد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : kiapresse@gmail.com
اینستاگرام : @kiapress
http://instagram.com/kiapress
tabligh-site1

اشتراک این خبر در :