پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

علائم فقر آهن در دهان

کیا پرس :  فقر آهن از علل مختلفی چون قاعدگی‌های شدید، تغذیه غلط یا مشکلات سلامتی جدی‌تری نظیر خون‌ریزی در معده و روده‌ها ناشی می‌شود. این عارضه سطح هموگلوبین خون را کاهش می‌دهد.

به گزارش کیا پرس به نقل از روزنامه جام جم ،افت هموگلوبین هم که موجب کاهش جریان اکسیژن به بافت‌ها و عضلات و در نتیجه ایجاد آنمی می‌شود.اما آنمی تنها پیامد فقر آهن نیست. در صورتی‌ که کمبود شدید آهن درمان ‌نشده باقیبماند، خطر ابتلا به عفونت‌ها و نیز مشکلات قلبی و ریوی افزایش می‌یابد.

بنابراین تشخیص زودهنگام علائم فقر آهن از اهمیت بالایی برخورداراست.برای تشخیص کمبود آهن در بدن می‌توان تغییراتی را که در داخل یا اطراف دهان بروز می‌کنند مدنظر داشت.محققان دریافته‌اند که افراد مبتلا به کمبود آهن ممکن است زبانی متورم و رنگ‌پریده پیدا کنند. در مواردی حتی شاید زبان فرد به‌طرز غریبی صاف شود.

این تغییرات درواقع بر اثر کاهش سطح هموگلوبین و میوگلوبین در خون بروز می‌کند. در سایر نواحی دهان هم شاید به علائم هشداردهنده‌ای بربخورید که از فقر آهن خبر می‌دهند. برای مثال خشکی دهان یا بروز زخم و شکاف در گوشه‌های دهان هم باید جدی گرفته شود.

تغذیه نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به فقر آهن دارد. ازجمله منابع غذایی حاوی آهن عبارتند از گوشت، سبزیجات دارای برگ‌های سبز پررنگ، لوبیا، نخود، عدس یا نان‌های غنی‌شدهبا آهن.البته در مواردی شاید به تشخیص پزشک نیاز به مصرف مکمل‌های دارویی باشد. در موارد حادتر قرص آهن تجویز می‌شودکه از مکمل‌های حاوی آهن قوی‌تر است. گویا نوشیدن آب پرتقال پس از مصرف آهن به جذب بهتر این ماده مغذی کمک می‌کند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :