پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
نگذارید لخته در بدن‌تان ایجاد شود

کیا پرس: این روزها با توجه به مدت‌ زمان زیادی که بسیاری از ما جلوی تلویزیون و رایانه می‌نشینیم، احتمال این‌که در معرض ایجاد لخته خون – که یک مشکل تهدیدکننده است – قرار بگیریم، بالاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، توجه به برخی نکات می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. موارد زیر را در این زمینه درنظر داشته باشید.

خودداری از پوشیدن لباس‌های تنگ
برای داشتن گردش خون سالم، بهتر است از پوشیدن لباس‌های تنگ به‌ویژه شلوارهای جین تنگ خودداری کنید. لباس‌های تنگ، عروق پوست را تحت تاثیر قرار داده و مانع گردش صحیح خون می‌شود.

مصرف رقیق‌کننده‌های طبیعی خون
در کنار مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، گنجاندن مواد طبیعی مانند سیرخام، زردچوبه و چای در رژیم غذایی نیز می‌تواند خطر تشکیل لخته خون را کاهش دهد.

انجام حرکات پا
بسیاری از ما در طول روز، بیشتر وقت‌مان را در حالت نشسته سپری می‌‌کنیم که باعث کاهش جریان خون در پاها می‌شود. اگر نمی‌توانید گزینه راه رفتن را انتخاب کنید، می‌توانید هرازگاهی در حین کار برای تقویت گردش خون در محدوده پا حرکاتی مانند چرخش مچ پا، خم و راست کردن پا و حرکت دادن انگشتان را انجام بدهید.

استفاده از روغن هیلکروسوم
هیلکروسوم یک گل زردرنگ است که به طور طبیعی خون را رقیق می‌‌کند. روغن هیلکروسوم همچنین حاوی یک ترکیب ضد‌التهاب است که آن را به یک گزینه طبیعی عالی برای جلوگیری از تشکیل لخته خون تبدیل می‌کند. می‌توانید چند قطره از روغن این گیاه را روی ناحیه‌ای که احساس می‌کنید گردش خون مناسبی ندارد، بمالید.

بالا نگه داشتن پاها
مقابل دیوار به پشت دراز بکشید و پاها را به طور عمودی به دیوار تکیه دهید. بعد از گذراندن یک روز به طور نشسته یا ایستاده، فقط چند سانتی‌متر بالاتر قرارگرفتن پاها نسبت به سر و قلب، یک راه عالی برای به جریان افتادن خون در سراسر بدن به جای
گیر افتادن آن در پاهاست.

خودداری از انداختن پا روی پا
کسانی که بیشتر در معرض ایجاد لخته قرار دارند، بهتر است از انداختن پا روی پا خودداری کنند. به گفته کارشناسان، نشستن به این حالت، فشار را در رگ‌هایی که مسؤولیت برگشت دادن خون به قلب را دارند، افزایش می‌دهد. فشار پایی که روی پای دیگر است، مانع جریان خونرسانی عادی در پای زیرین می‌شود و می‌تواند به تضعیف یا آسیب رگ‌های پا منجر شود. این شرایط باعث می‌شود خون در درون رگ، لخته شود.
منبع: Bright Side

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :