پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

پایگاه خبری کیا پرس اختصاصی : در پی اعلام خبر شیوع آنفلوآنزای فصلی از سوی وزارت بهداشت ودرمان آموزش پزشکی واهمیت سلامت هم استانی های عزیز خبرنگار پایگاه خبری کیاپرس  پای صحبت دکتر رنجبران قاِئم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی ومعاون بهداشتی دانشگاه نشست نظر وی را در خصوص شیوع احتمالی این بیماری ویروسی در استان مازندران جویا شد

دکتر رنجبران گفت :  با توجه به شروع فصل سرما مانند سالهای گذشته انتظار داریم موارد انفلوانزای فصلی شیوع پیدا کند و بیشتر افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند ،افراد مسن ، کودکان ،زنان باردار،و افرادی که بیماری زمینه ای ریوی و قلبی دارند رو تحت تاثیر قرار می دهدوی افزود: بیمارستان های سطح استان جهت بستری شدن بیماران مبتلا به آنفلوانزا را که نیاز به بستری شدن می باشد آمادگی لازم را دارند .معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ادامه گفت: .لازم به توضیح می باشد بیش از ۹۹ درصد بیماران نیازی به بستری شدن نداشته و بصورت سرپایی درمان می شوند.

دکتر رنجبران در ادامه توصیه های لازم  به این نوع بیماران گفت :بیماران مبتلا به آنفلوانزا نیازی به مصرف انتی بیوتیک نداشته مگر این‌که دچار عوارض آنفلوانزا و پنومونی های ثانویه شوند و درمان بیماران در درجه اول استراحت کامل و استفاده از تب بر هایی مانند آستامینوفن می باشد. بیماران با مصرف مایعات فراوان و سوپ حاوی سیر و پیاز طول بیماری را بسیار کوتاه خواهند کرد. وی در خصوص احتمال کمبود داروی این بیماری ویروسی افزود :داروی اختصاصی برای انفلوانزا مطابق پروتکل های کشوری در اختیار بیماران بستری در بخش های ویژه بیمارستانی قرار خواهد گرفت

دکتر رنجبران در پایان  به توصیه های بهداشتی به مردم و به خصوص دانش آموزان واولیای آنان می پردازند:
مهمترین کاری که لازم است مردم توجه کنندرعایت بهداشت فردی شستشوی دست ها .و درصورت ابتلابه این بیماری استراحت و مصرف مایعات را فراموش نکنند . تماس نزدیک با بیماران احتمال ابتلا را زیاد خواهد کرد.لذا تا جایی که امکان دارد مردم از حضور در مراکز جمعی و محیط هایی که تهویه مناسبی ندارد اجتناب کنند.
دانش آموزان مبتلا نیز لازم است از حضور در کلاس خودداری نمایندتا ضمن اینکه به بهبودی خود کمک می کنند از ابتلای سایر دانش آموزان نیز جلوگیری می شود اولیای دانش اموزان نیز باید به این امر توجه کنند.افرادی که بیماری های زمینه ای ریه و قلبی -عروقی دارند لازم است در فصل سرما توجه ویژه ای به رعایت بهداشت فردی و واکسیناسیون آنفلوانزا داشته باشند. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت :درحال حاضر هم مورد اپیدمی آنفلوانزا از بیمارستانهای سطح استان و پایگاههای دیده ور حوزه بهداشت نداشته ایم  .

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :