پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

به گزارش کیاپرس سیدعباس موسوی در جمع خبرنگاران در ارتباط با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در مازندران درباره این بیماری اظهار کرد: فشار خون از بیماری‌های بدون علائم است که این طرح کمک زیادی به شناسایی بیماران با فشار خون بالا کرده است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، افزود: بر اساس گزارش‌های جهانی یک سوم بزرگسالان دچار فشار خون هستند و یکی از مهم‌ترین علل مرگ و میر در جوامع بوده و به عنوان کشنده خاموش مطرح است.

وی اضافه کرد: در حا

ل حاضر بیماری‌های غیرواگیر بالای ۸۲ درصد از مرگ و میر را شامل می‌شوند، فشار خون سهم زیادی در مرگ و میر داشته و موجب حدود ۹۷ هزار مرگ سال ۹۶ شده است.

موسوی خاطر نشان کرد: میتوان با مداخلات پزشکی زمینه جلوگیری از سکته‌های قلبی، مغزی و نارسایی کلیوی را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: نوع رویکرد کنترل فشار خون پیشگیرانه بوده و شناسایی زود ردس این بیماری و حساس سازی انجام شده و این اقدامات زمینه تشخیص زود رس بیماری را فراهم می‎کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در ارتباط وضعیت شناسایی بیماران فشار خون در استان، گفت: در استان ۵۵ درصد از بیماران دارای بیماری فشار خون شناسایی شده و در کشور زیر ۴۰ است.

وی با بیان اینکه گروه هدف ما به صورت معمول بالای ۳۰ سال بوده که شامل بیماران کلیوی و مادران باردار است، یادآور شد: استراتژی ما برای شناسای بیماری فشار خون تمرکز روی پزشک خانواده شهری است و بنا داریم از این ظرفیت به صورت مناسب استفاده کنیم.

موسوی ادامه داد: حدود ۲ هزار و ۲۰۰ پایگاه شناسایی بیماری فشار خون در استان مازندران راه‌اندازی شده است و باید یک‌میلیون و ۵۹۰ هزار جمعیت بالای ۳۰ سال را غربالگری کنند.

وی اضافه کرد: فشار خون یک‌میلیون ۷۲ هزار و ۵۷۶ نفر در استان کنترل شده و حدود ۷۶ درصد جمعیت استان غربالگری شده که از بین این افراد، اطلاعات ۱۸۰ هزار بیماری فشار خونی جمع‌آوری شده است، حدود ۲۱ هزار و ۳۳۰ نفر مشکوک به فشار خون بوده که این افراد باید با دقت بیشتری کنترل شوند و بیش از ۲۱ هزار بیمار جدید فشار خونی شناسایی شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اعلام اینکه اطلس سلامت شهرستان‌ها را تهیه کردیم، بیان کرد: نقاط قوت و ضعف شهرستان‌ها در اجرای این طرح در دستور کار قرار دارد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :