پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیا پرس:  احمد حسین زادگان، مقام عالی دولت در مازندران در این اجلاس با تشریح ظرفیت های این استان برای گسترش روابط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، گفت : مازندران تمامی زیرساخت‌های لازم را برای ارتباط خوب و نزدیک با کشورهای حوزه خزر در اختیار دارد . ‎

 

 

احمد حسین زادگان استاندار مازندران  در هیجدهمین اجلاسیه رؤسای اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در بابلسر با تاکید بر اهمیت مراوادت بین المللی به انعقاد قراردادهای خواهرخواندگی، امضای تفاهمنامه، برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های متعدد در جهت افزایش تعاملات با کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: حتی از سوی مازندران فراتر از ارتباطات منطقه‌ای، نشست ها و مراودات مختلف در حوزه آسیای میانه با این کشورها در دهه های اخیر صورت گرفته است.
وی گفت: متأسفانه علیرغم همه ظرفیت‌ها و نیاز همه کشورهای حوزه خزر و آسیای میانه به همدیگر، حجم مبادلات تجاری آن قدر بالا نیست و این مسائل می‌تواند در اجلاس کنونی آسیب شناسی و راهکارهای آن بررسی شود.
استاندار مازندران با بیان این که آنچه که باعث می شود که کشورهای منطقه سهم واردات را به یگدیگر اختصاص ندهند، بالا بودن ریسک تجاری در کشورهای همسایه است، اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا ریسک تجاری را کاهش دهیم و بهمین منظور حمایت صندوق توسعه صادرات را با امضا تفاهم نامه اخذ کردیم تا ریسک تجاری صادر کنندکان کاهش یابد.
مقام عالی دولت در مازندران  همچنین حذف موانع گمرکی، تعرفه های آزاد حمل نقل را از جمله موانع صادرات دانست و افزود: این اجلاس ها صرفا همایش محض نباشد باید موافقت نامه ها پیگیری شود و این اجلاس ها نیز برای اثرگذاری بیشتر منظم تر برگزار گردد.
نماینده عالی دولت در مازندران بر نظم بخشی بیشتر در برگزاری جلسات اجلاس و پیگیری مصوبات تاکید کرد و گفت: سه بندر در مازندران ظرفیت ارزشمندی است که مهیاست و در کنار آن وجود ارتباطات ریلی مناسب، موقعیت جغرافیایی، ظرفیت‌های تولیدی در بخش های مختلف بویژه کشاورزی، صنایع تبدیلی مرتبط و شیلات می تواندن نقطه اتکای مناسبی برای گسترش روابط تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر باشد.
استاندار مازندران، افزود: حدود ۱۲۳ نوع کالا و ۳۲۰۰ کارخانه در استان وجود دارد که قابل رقابت در بازار های بین المللی هستند.
حسین زادگان، ابراز داشت: در مازندران نیاز به یک هلدینگ سرمایه گذاری داشتیم که بزودی راه اندازی خواهد شدتا نیاز های صادراتی و سرمایه گذاری استان مازندران تامین شود.
استاندار با بیان این که در حوزه فرهنگی _ گردشگری مراودات کمی با کشورهای همسایه داریم اما در کنار آن از  کشورهای عربی توریست بیشتری به استان می آیند، گفت:  مراودات فرهنگی _گردشگری این کشورها باید افزایش یابد تا شاهد افزایش مبادلات اقتصادی باشیم.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :