پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
مازندران؛ 5 میلیون اقامت در 3 روز

کیا پرس :هجوم گردشگران به استان‌های شمالی و غربی کشور در تعطیلات هفته گذشته به جایی رسید که به اذعان مسئولان استانی، بخشی از خسارات ناشی از تعطیلی گردشگری در ایام نوروز را جبران کرد.

به گزارش کیا پرس به نقل از روزنامه همشهری ، اداره راهداری استان مازندران از تردد بیش از ۵میلیون خودرو تنها در استان مازندران خبر داد و این آمار جدای از آمار خودروهای ورودی به استان مازندران است. بدین‌ترتیب اگر تنها برای هر خودرو در استان مازندران ظرفیت ۴سرنشین را درنظر بگیریم، بیش از ۲۰میلیون مسافر تنها در داخل استان مازندران جابه‌جا شده‌اند.

اما آمار گردشگری استان مازندران آنجا جالب‌تر است که بدانیم یک میلیون و ۲۰۰هزار ظرفیت اقامتی در هتل‌ها، خانه‌مسافرها، مهمانپذیرها و کمپ‌های گردشگری، زائرسراها، اردوگاه‌های داخل جنگل‌ها و کمپ‌های موقت داخل شهرها در استان مازندران میزبان گردشگران این استان در تعطیلات هفته گذشته بود که همه آنها به اعلام معاون گردشگری این استان و در گفت‌وگو با همشهری صددرصد اشغال بودند.

مازندران؛ رتبه نخست سفر
بدین‌ترتیب تنها در آمار رسمی اقامت در مراکز اقامتی استان مازندران از سه‌شنبه تا جمعه گذشته تخمین‌ زده می‌شودحدود ۵میلیون گردشگر اقامت داشتند. این آمار البته جدای از آمار خانه‌دومی‌ها‌ست.

معاون گردشگری استان مازندران می‌گوید: اصطلاح خانه‌دومی به گردشگرانی گفته می‌شود که در استان مازندران دارای ویلا یا خانه هستند و اینگونه وارد استان مازندران می‌شوند. مهران حسنی، معاون گردشگری استان مازندران البته گفته است که هنوز آمار نهایی گردشگری مازندران در تعطیلات هفته گذشته نهایی نشده و این آمار امروز به اطلاع می‌رسد. با این حال، او گفته است که از شب‌هنگام روز سیزده خرداد تا هفدهم خردادماه گردشگران به مازندران سفر کرده‌اند.

معاون گردشگری استان مازندران با اعلام حجم بالای مسافران این استان در تعطیلات هفته گذشته، ورود این حجم از گردشگران به استان مازندران را عجیب خواند و گفت: در بابلسر، نور و رامسر به‌مدت ۲شب تمام شهر قفل شده بود.

همچنین در مناطق شرق و میانی استان مازندران و شهر ساری که کمتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گرفت، تردد مشکل شد. به گفته مهران حسنی، دلیل سفر گردشگران داخلی به استان مازندران در تعطیلات هفته گذشته، به‌هم‌ریختن برنامه سفرهای آنها در تعطیلات نوروز بود که موجب شد از همان ایام نوروز گردشگران داخلی تعطیلات خردادماه را برای سفر انتخاب کنند.

براساس اعلام معاون گردشگری استان مازندران، حجم ورود مسافر به استان مازندران به انداز‌ه‌ای بالا بود که روز پنجشنبه حتی در مسیر بازگشت مسافران افرادی که ۵بعد‌از‌ظهر به سمت تهران حرکت کردند، بیش از ۵ساعت در ترافیک به مرزن‌آباد رسیدند و تنها ۲۰کیلومتر از مسیر بازگشت را در ۵ساعت طی کردند.

غرب کشور زیرپای گردشگران
از غرب کشور نیز خبرهای بیانگر حجم بالای ورودی گردشگران داخلی به استان‌های غربی ازجمله همدان، کرمانشاه و سنندج است. در همین رابطه علی خاکسار، معاون گردشگری استان همدان گفت که در ۳روز نخست تعطیلات هفته گذشته حداقل ۷۵هزار اقامت در مراکز اقامتی استان همدان ثبت شد. این آمارها البته جدا از اقامت‌های چادری و انفرادی است که در تمامی شهرهای شمال کشور و استان همدان و در حجم انبوه مشاهده شده است.

غار علیصدر به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان همدان توانسته‌ در تعطیلات هفته گذشته بخشی از خسارات ناشی از تعطیل‌شدن سفرهای نوروزی را جبران کند و آمار ۵۰هزار بازدید را در ۳روز نخست تعطیلات ثبت کند.

۲۳هزار بازدید‌کننده نیز به دیدار از آرامگاه بوعلی رفتند و آرامگاه باباطاهر نیز بازدید ۱۸هزار گردشگر را به ثبت رساند. همچنین به گفته معاون گردشگری استان همدان، ۹هزار گردشگر به بازدید از محوطه باستانی هگمتانه رفتند.

روستاهای هدف گردشگری استان همدان نیز توانستند گردشگران زیادی را جذب کنند. به‌عنوان مثال، براساس آماری که علی خاکسار به همشهری داده است، ۳۰۰هزار بازدید‌کننده تنها به روستای هدف گردشگری تکلو در شهرستان کبودرآهنگ رفتند و روستای ورکانه و دامنه‌های الوند نیز مملو از گردشگر بود.

ثبت ۳۰۰هزار اقامت در گلستان تنها در ۳روز
احمد تجری، معاون گردشگری استان گلستان نیز از استقبال بالای گردشگران داخلی از سفر به استان گلستان در تعطیلات هفته گذشته خبر داد. او گفت: شرایط اسکان روزانه ۱۰۰هزار گردشگر در استان گلستان فراهم است که در تعطیلات گذشته به‌طور روزانه بخش اعظم تاسیسات اقامت استان گلستان اشغال بود.

بدین‌ترتیب می‌توان احتمال داد که در ۳روز نخست تعطیلات هفته گذشته بالغ بر ۳۰۰هزار گردشگر روزانه در مراکز اقامتی استان گلستان و ۱۰۰ اقامتگاه‌ بومگردی این استان اقامت داشتند.

این آمار البته هنوز آمار تأیید شده و نهایی نیست و استان گلستان نیز همراه با سایر استان‌ها قرار است صبح امروز آمار گردشگری تعطیلات هفته گذشته را ارائه کند. با این حال، احمد تجری، معاون گردشگری استان گلستان می‌گوید: این آمار جدا از اسکان بی‌شمار گردشگران در چادرها و کمپ‌های انفرادی است که خود در حاشیه جنگل ناهارخوران گرگان برپا کردند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :