پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

نداشتن هویت و شناسنامه ظاهرا برایش آزار دهنده بود، می‌گفت ۲۵ ساله‌ هستم، چهار فرزند هم دارم.

از وضعیت معیشت زندگی خویش گلایه داشت،با وجود مشکلات اقتصادی که دارد دستش از دریافت یارانه کوتاه شده و چهار فرزند دیگرش هم از این مزایا نمی‌توانند استفاده کنند، گلایه‌مند بود، می‌گفت هزینه زندگی‌ام از راه جمع‌آوری ضایعات و فروش آنها تامین می‌شود.

با وجود ایجاد مراکز حمایتی در منطقه مهرگان نکا چندان اطلاعی از این مراکز نداشت، فقط دوست داشت که مسؤول ارشدی که در جمع حضور داشت با او هم کلام شود، مهمترین درخواستش تهیه شناسنامه برای خودش و چهار فرزند دیگرش بود.

با تلاش  با دادستان نکا هم کلام شد، نداشتن شناسنامه و از اینکه نمی‌تواند از خدمات حمایتی برخودار شود، از اینکه بچه‌هایش نمی‌توانند مدرسه بروند صحبت به میان آورد.

دادستان نکا پرسید آیا به مرکز حمایتی که در این محل مستقر شده مراجعه کرده است، گفت: برای تهیه شناسنامه نیاز به آزمایش خون است، به دلیل هزینه سنگین نمی‌توانم اقدامی انجام دهم.

اطلاعاتی درباره آزمایش دی‌ان‌ای نداشت، فقط درباره هزینه‌اش که از اطرافیان شنیده بود صبحت به میان آورد.

البته نداشتن هویت شناسنامه‌ای نه تنها مشکل این خانواده بلکه تعداد زیادی از جمعیت در عباس آباد نکا بود.

در منطقه حاشیه نشین نوبنیاد ساری هم این مشکلات وجود داشت، از ۴۲ دانش آموزی که در این مدرسه حضور داشتند گفته می‌شد که ۲۰ نفر فاقد شناسنامه هستند.

به نظر می‌رسد با توجه به جمعیتی که در منطقه مهرگان نکا وجود داشت تعداد افراد فاقد هویت شناسنامه‌ای بیشتر هم باشد.

کل جمعیت حاضر در منطقه مهرگان نکا به اذعان سید حامد اسدی مسؤول شهرسازی شهرداری نکا بیش از ۲ هزار و ۲۲۶ نفر و در منطقه‌ای به وسعت ۳هکتار که جز منطقه شهری است، اسکان دارند.

وی با اعلام اینکه اقداماتی هم برای کمک به افراد این منطقه انجام شده است، گفت: احداث سالن ورزشی، خانه بهداشت، مهد کودک، مدرسه ابتدای و پارک به اتمام رسیده است.

اسدی با اعلام اینکه در طرح جامع تهیه شده محلی برای اسکان موقت، حمام عمومی، گرمخانه دیده شده است، اظهار کرد: برای اجرای این طرح‌ها نیاز است که وظایف دستگاه‌های متولی مشخص شود.

معاون پیشگیری اداره‌کل بهزیستی مازندران در حاشیه بازدید از منطقه مهرگان نکا درباره اقدامات لازم برای شناسنامه‌دار کردن افراد فاقد هویت، تصریح کرد: تعدادی از افراد این منطقه در نوبت برای تشخیص هویت قرار دارند.

وی با اعلام اینکه تشخیص هویت از طریق دی‌ان‌ای مراکزی که با بهزیستی همکاری می‌کنند امکان‌پذیر است، افزود: برنامه‌ریزی می‌کنیم که نسبت به صدور شناسنامه برای این افراد پس از انجام آزمایش دی‌ان‌ای با هزینه بهزیستی انجام شود.

  یوسف ملاکریمی پس از شنیدن صحبت‌های این خانم با مدیر ثبت احوال نکا تماس گرفته و خواستار اقدامات قانونی برای صدور شناسنامه برای این خانواده و دیگر افراد متقاضی در سریعترین زمان شده است.

طرح ساماندهی مناطق حاشیه‌نشین مهرگان نکا و نوبنیاد ساری از سال ۹۲ تاکنون در دستور کار قرار گرفته است اما این منطقه و سایر مناطق مشابه همچنان نیاز به نگاه ویژه مسؤولان و متولیان دارد، بازدید دادستان مرکز استان و ملاکریمی دادستان نکا برگ دیگری از نیازهای ویژه این مناطق را به روی رسانه‌ها و افکار عمومی باز کرده است و انتظار می‌رود که برگ برگ زندگی این افراد با حضور مستمر رسانه‌ای و انعکاس آن و پیگیری‌ها به نتایج مطلوبی برسد.فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :