پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

به گزارش کیاپرس ،نقرس یکی از انواع بیماری‌های ورم مفاصل می‌شود که با درد همراه است. نقرس در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می‌آید و در این بین یکی از عوامل افزایش دهنده اسید اوریک، دریافت زیاد مواد غذایی حاوی اسید آمینه “پورین” است.

اسید اوریک اضافی موجود در خون به شکل کریستال‌هایی در مفاصل ته نشین شده و باعث قرمزی، متورم و گرم شدن، درد و التهاب یک یا چند مفصل می‌گردد که بیشتر در انگشت شست پا، پاشنه پا، قوزک پا، زانو و آرنج ظاهر می‌شود.
آیا شما در معرض خطر ابتلا به نقرس هستید؟

برخی مشکلات احتمال بروز نقرس را افزایش می‌دهند. این مشکلات و بیماری‌ها شامل: افزایش فشار خون، دیابت نوع ۱ و ۲، کلسترول بالا، مشکلات گوارشی، کاهش توده عضلانی، چاقی، مصرف غذا‌های پورین‌دار، گرسنگی یا کم‌خواری، بیماری‌های کلیوی و لوسمی (سرطان خون) و پسوریازیس (نوعی بیماری پوستی) و ناهنجاری در هموگلوبین.
علائم بیماری نقرس

علامت مشخصه این بیماری ورم، قرمزی و درد شدید مفصل شست پاست؛ البته ممکن است با ورم و درد مفاصل دیگر مانند مچ پا یا زانو نیز خود را نشان دهد، اما حالت اول شیوعی بیشتر دارد.

با حضور طولانی مدت میزان اسید اوریک اضافی در بدن ممکن است رسوب این بلور‌ها در بافت کلیه رخ داده و کل بدنه کلیه تخریب شده و بیمار دچار نارسایی کامل کلیه شود.

در مبتلایان به نقرس رسوب بلور‌های اسیداوریک در سایر بافت‌های بدن مانند زیر پوست به‌خصوص پوست آرنج و مچ دست به صورت برجستگی دیده می‌شود که می‌تواند باعث التهاب بورس مفاصل و درد شود. این برجستگی‌های زگیل مانند می‌توانند در لاله گوش هم دیده شوند که علامت خاص نقرس است.
توصیه‌های تغذیه‌ای برای مبتلایان به نقرس

از زیاد مصرف کردن ویتامین C. بپرهیزید، زیرا این ویتامین تولید اسید اوریک را افزایش می‌دهد.
– از زیاد مصرف کردن ویتامین B۳ بپرهیزید (بیشتر از ۵۰ میلی گرم در روز). زیادی نیاسین جلوی خروج اسید اوریک را از بدن می‌گیرد.
– از مصرف کردن مکمل‌های آهن جدا بپرهیزید. زیادی آهن در خون باعث ورود اسید اوریک در مفاصل می‌باشد.

هر آنچه از بیماری نقرس باید بدانید +اینفوگرافی

 

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :