پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

اگرچه تعطیلی جمعه بازار جویبار با اعتراضات برخی از کسبه عرضه گوشت و کباب همراه بوده ولی به اعتقاد اهالی و شهروندان جویبار، دادستان با ورود به جا و به موقع به این مسئله و تعطیلی جمعه بازار، سلامت مردم را مورد توجه قرار داده است.

دادستان جویبار با بیان اینکه بارها شاهد گزارشات مبنی بر تخلفات فراوان در این مکان بودیم ، گفت: متاسفانه در برخی موارد گوشت ها بدون مهر دامپزشکی در این مکان عرضه می شده و این مسئله تهدیدی برای بهداشت عمومی بوده است.

محمد قنبری با بیان اینکه هرگز مصالح جامعه را فدای فرد خاصی نمی کنیم، افزود: متاسفانه با وجود هشدارهای مرکز بهداشت مسائل بهداشتی در این مکان رعایت نمی شد و حکم تعطیلی مکان عرضه گوشت تا ساماندهی کامل همچنان پابرجاست زیرا منفعت بدون هزینه حاصل نمی شود ، تمیز و بهداشتی بودن مکان موجب جذب مشتری بیشتر می شود.

این مقام مسئول درادامه با ابراز تاسف براینکه در روزهای غیر از برگزاری بازار، حیوانات در این مکان تجمع می کنند افزود:این مسئله اصلا قابل اغماض نیست چرا که این کوتاهی ها بهداشت عمومی و سلامت منطقه را تهدید می کند.

وی با بیان اینکه ما نمی خواهیم مانع کسب و کار مردم شویم ، اظهار داشت: اما این مکان در حال حاضر تهدیدی برای بهداشت عمومی شهر شده است و تمامی کسبه جمعه بازار باید مشخصاتشان ثبت و دارای کد شناسایی شوند وهمچنین در دوره های آموزشی شبکه بهداشت شرکت کنند.

کارشناس دفتر امور شهری استانداری مازندران که جلسه چند ساعته ای را با شهردار وشورای شهر جویبار داشته و همچنین بازدیدی نیز از مکان عرضه گوشت و کبابی جمعه بازار داشته در حاشیه این بازدید با بیان اینکه برداشته شدن پلمپ این مکان با حکم دادستانی صورت می گیرد، گفت: این واحدها به خاطر مشکلات عدیده ای که در زمینه بهداشت ، دامپزشکی و زیست محیطی داشته اند، پلمپ شده اند.

کریمی با اشاره به اینکه شهرداری موظف شده با هماهنگی میراث فرهنگی طرحی برای حفظ بافت سنتی بازار تهیه کند، اظهار داشت: این طرح ظرف یک هفته تهیه و طبق زمانبندی دو ماهه مشکلات بهداشتی، پسماند محیط زیست ، آب وبرق غرفه داران باید برطرف شود.

فرماندار جویبار وضعیت کنونی بازار را زیبنده این شهرستان ندانست و گفت: این جمعه بازار سنتی در یک پروسه زمانی باید به یک بازار بین المللی در آسیا تبدیل شود.

سید علی اسد با بیان اینکه ما نگاهی برتعطیلی جمعه بازار نداریم ، افزود: بر تقویت این مکان تاکید داریم و نقیصه های موجود در جمعه بازار باید هر چه سریعتر برطرف شود و اگر منافع عمومی در این مکان تهدید شود با اقتدار جلوی این عوامل را خواهیم گرفت.

وی بر تداوم حضور بازرسین ، ناظرین ارگانهای دامپزشکی ، علوم پزشکی و بهداشت تاکید کرد و گفت: با مشارکت و همفکری می شود این مکان را به عنوان یک برند در این شهرستان درکشور و آسیا مطرح کرد.

یکی از کسبه بازار نیز گفت: شهرداری سالانه ۵۰۰ میلیون تومان اجاره می گیرد که می توانست سالانه این بازار سنتی را از این شکل و شمایل خارج کند  و سالهاست این مکان به همین شکل بوده و هیچ تغییری نکرده است،هفته ای ۱۰ هزار تومان از کسبه بازار عوارض می گیرند اما در این مکان نه آسفالتی داریم ، نه آب شرب سالمی و نه برق و سرویس بهداشتی .حق این است وقتی شهرداری از کسبه عوارض می گیرد در بازسازی و بهداشت جمعه بازار نیز هزینه کند.

خانم م.ف که یکی دیگر از کسبه قسمت کبابی بازار بوده در خصوص پلمپ این مکان می گوید:من سرپرست خانواده بوده و فقط جمعه ها کار می کنم‌ و خرج زندگی را پیش می برم ،حالا با تعطیلی این مکان نمی دانم چه کنم.

برپایی جمعه بازار غیربهداشتی کلاردشت و ضعف شهرداری و اصناف در ساماندهی

برپایی جمعه بازار غیربهداشتی و غیراستاندارد در کلاردشت نیز حاشیه ها و مشکلات زیادی ایجاد کرده است و شمار زیادی از اهالی و شهروندان خواهان تعطیلی این بازار غیربهداشتی شده اند.

غیربهداشتی بودن بازار سنتی و جمعه بازار کلاردشت درحالی است که این بازار، یکی از متهمان در مسمومیت شماری زیادی از شهروندان در چندماه گذشته بوده است و اهالی منطقه خواهان ورود دادستانی برای تعطیلی این بازار پرحاشیه شده اند.

به گفته آنان، ضعف شهرداری و شورا در ساماندهی جمعه بازار کلاردشت مشهود است و اصناف شهرستان نیز به دلیل ذینفع بودن در بازار، برابر مشکلات عدیده جمعه بازار سکوت کرده اند.

به گفته شهروندان کلاردشتی، سلامت شهروندان در بازار سنتی و غیربهداشتی کلاردشت زیر تیغ بی توجهی قرار گرفته است و از دادستان شهرستان و استان تقاضا دارند برای تعطیلی آن اقدام شود.مهر

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :