پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

سیدحسین رضوانی اظهار کرد: در حال حاضر هیچ مشکلی از لحاظ بیماری در استان مازندران نداریم و ولی همواره در فصول سرد پاییز و زمستان نگران هستیم و رعایت اصول فنی، بهداشتی و قرنطینه ای مورد تاکید است.

وی افزود: هوای سرد می‌تواند تبعاتی برای همه بهره‌برداران به همراه داشته باشد که لازم است دامداران، پرورش‌دهندگان ماهی و مرغداران به توصیه‌های دامپزشکی توجه کنند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران اضافه کرد: با توجه به شرایط موجود براساس دستور وزارت خانه به تمام مرغداران اعلام شده که جوجه‌ریزی در واحدهای تولید با مجوز انجام شود در غیر این صورت به‌صورت حقوقی پیگیری خواهد شد و افرادی که پروانه ندارند باید پیگیر مجوز باشند.

این مسؤول با اشاره به اینکه پرورش‌دهندگان طیور صنعتی باید با اطلاع از وضعیت بیماری‌ها و مشورت و گرفتن مجوز دامپزشکی اقدام به جوجه‌ریزی کنند، گفت: به دلیل سرمای هوا و نگرانی‌ها جوجه‌ریزی باید در واحدها کنترل شود.

رضوانی یادآور شد: در این زمینه طرح کنترل و پایش مرغداری‌های سطح استان مازندران آغاز شده است.

وی ادامه داد: همچنین در بحث دامی نیز تزریق واکسن تب برفکی درحال انجام است که لازم است دامداران همکاری لازم را با مأموران دامپزشکی داشته باشند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با تأکید بر اینکه هوا سرد می‌شود ما نگران هستیم، تصریح کرد: اجرای اصول قرنطینه، پرهیز از ورود وسایل نقلیه، افراد، تجهیزات و نهاده‌های متفرقه، اسفاده از اسپری مه‌پاش و یا حوضچه ضدعفونی در ورودی سالن‌ها و مرغداری‌ها، نصب توری روی پنجره و دریچه‌ها برای جلوگیری از ورود پرندگان آزادپرواز و یا جوندگان به انبار و سالن پرورش، ضدعفونی آب و دان مصرفی، درنظر گرفتن کارگر جداگانه با لباس و تجهیزات مخصوص برای هر سالن و پرهیز از تردد غیرضروری، رعایت ضوابط بهداشتی، اجرای کامل و دقیق برنامه واکسیناسیون و سایر برنامه‌های پیشگیرانه ازجمله موارد مورد تأکید است.

رضوانی با اشاره به اینکه با توجه به حضور پرندگان مهاجر و همچنین فصل سرما لازم است مردم به توصیه‌های بهداشتی توجه کنند تا شاهد بروز مشکلی نباشیم، گفت: همه ساله در این فصل از سال بیماری‌های فصلی از جمله نیوکاسل، برونشیت، گامبورو،کمپلکس تنفسی و آنفلوآنزا بیشتر خود را نشان می‌دهند که ضرورت دارد افراد به توصیه‌ها توجه کنند.فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :