پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

حدود دو هفته از آخرین زمانی که گفته شد دولت دوازدهم قرار است تغییرات زیادی را در بدنه کابینه انجام بدهد، می گذرد؛ قرار بر این بود که دولت روحانی در دو مرحله نسبت به ترمیم کابینه اقدام کند. در مرحله اول مقرر شده بود که ۴ وزیر برای وزاتخانه های کار، راه، صمت و اقتصاد معرفی شوند و در مرحله دوم برخی وزارت خانه های غیر اقتصادی نظیر علوم، دادگستری و جهاد کشاورزی دستخوش تغییر و معرفی افراد جدید شود.

به گزارش «تابناک»، بر اساس اخباری که در ارتباط با انجام تغییرات در زارتخانه های «علوم، تحقیقات و فناوری»، «راه و شهرسازی»، «صنعت، معدن و تجارت»، «جهاد کشاورزی» و «دادگستری» منتشر شد، دولت قرار بود با احتساب معرفی وزیران پیشنهادی اش برای وزارتخانه «تعاون کار و رفاه اجتماعی» و «امور اقتصاد و دارایی»، هفت تغییر در کابینه صورت دهد که البته اولویت با دو وزارتخانه ای که با سرپرست اداره می شوند، بود و بعد از آن بحث تغییر وزیران در معرض استیضاح نظیر آخوندی، غلامی و شریعتمداری دنبال خواهد شد.

پیش از آغاز تعطیلات مجلس خبر آمد که قرار است رئیس جمهور تغییرات در کابینه را با معرفی ۴ وزیر پیشنهادی به مجلس آغاز کند؛ یعنی تکلیف وزارتخانه هایی که بوسیله سرپرست اداره می شوند را روشن کند و از طرفی وزیران «صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی» را کنار گذاشته و برای این دو وزارتخانه دو گزینه جدید را همزمان با گزینه های پیشنهادی اش برای وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی به مجلس معرفی کند.

در حالی که بسیاری از رسانه ها خبر مربوط به انجام این ۴ تغییر را منتشر کردند و بر اساس شنیده های شان گزینه های پیشنهادی برای این ۴ وزارتخانه را نیز معرفی کرده بودند و از سویی برخی نمایندگان مجلس هم خبر از معرفی همین ۴ نفر از سوی دولت می دادند، به یکباره تصمیم قوه مجریه برای معرفی وزیران پیشنهادی پیش از آغاز تعطیلات مجلس عوض و موضوع به بعد از موکول شد.

اختلاف‌نظر اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان کابینه درباره تغییرات جدید دولت!/ روحانی برای انجام ۷ تغییر به جمع‌بندی رسیدرئیس دفتر رئیس‌جمهور که بسیاری او را این روزها از چهره های بسیار تاثیرگذار در تعیین معادلات و تصمیمات دولت از جمله در پروسه تعیین وزیران و انجام تغییرات در کابینه معرفی می کنند و حتی اصلاح طلبان از او به دلیل برخی رفتارهایش که به ضرر جریان اصلاح طلبی است، به شدت انتقاد می کنند، در ارتباط با تغییرات کابینه گفت: اولین روز بعد از تعطیلات مجلس، اسامی وزرای پیشنهادی اعلام می‌شود.

« محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه (۱۸ مهر) هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره اعلام اسامی وزرای پیشنهادی دولت به مجلس گفت: ظهر دوشنبه با ما تماس گرفتند که چون مجلس در هفته آینده برگزار نمی‌شود، زمانی که اسامی را اعلام می‌کنیم باید ظرف یک هفته بحث رای اعتماد از سوی مجلس پیگیری شود. اولین روزی که مجلس بعد از تعطیلات تشکیل جلسه داد اسامی اعلام می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در خصوص تغییرات کابینه و همچنین زمان معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس نیز تصریح کرد: بنا داشتیم وقتی که لایحه تغییر ساختار تصویب شد، تغییرات در کابینه را هم همزمان با این لایحه انجام دهیم. هفته گذشته از مجلس گفته شد که تمایلی به تصویب این لایحه ندارند. جایگزین دو وزارتخانه را تعیین کردیم همچنین ممکن است یکی دو وزارتخانه دیگر هم مطرح باشد.

وی اظهار داشت: بنا بود دیروز گزینه‌ها را به مجلس معرفی کنیم؛ به دلیل اینکه مجلس هفته آینده تعطیل است حتی به هیئت رئیسه نیز گفتیم که آماده‌ایم گزینه‌ها را معرفی کنیم و هیئت رئیسه گام‌هایی برداشت تا تعطیلی هفته آینده را لغو کند، با توجه به اینکه نمایندگان از قبل در استان‌های خود برنامه‌ریزی‌هایی کرده بودند، روز دوشنبه از مجلس تماس گرفتند که با توجه به اینکه مجلس هفته آینده جلسه علنی ندارد، در فرصت دیگر معرفی کنید.

هر چند واعظی علت انجام تاخیر در معرفی گزینه های دولت برای تغییر کابینه را در پیش بودن تعطیلات مجلس عنوان کرده است، اما برخی گمانه زنی ها و شنیده ها حکایت از این دارد که دولت هنوز هم به جمع بندی نهایی پیرامون گزینه های مورد نظرش برای تغییرات اولیه و ثانویه خود نرسیده است، بر همین اساس از تعطیلات مجلس به عنوان فرصتی برای اخذ تصمیمات نهایی در این زمینه بهره گرفته است.

شنیده شده که در مورد برخی گزینه های ۴ تغییر اول دولت برای وزاتخانه های صنعت، معدن و تجارت، تعاون کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی و راه و شهرسازی اختلاف نظرهایی وجود دارد و هنوز به خصوص درباره وزارتخانه های صمت و راه تصمیم نهایی گزفته نشده است. عمده این اختلافات هم بر می گردد به دعوای بین جریان اصلاح طلب و اعتدال گرای کابینه.

هرچند در ارتباط با وزارتخانه های علوم، دادگستری و جهاد کشاوری چنین کش مکشی در دولت شکل نگرفته و رئیس جمهور تقریبا به جمع بندی نهایی برای انجام تغییرات در این ۳ وزارتخانه به عنوان مرحله دوم ترمیم کابینه رسیده است، اما همچنان می توان گفت که در خصوص ۴ تغییر اول برخی گزینه های نهایی نشده اند و دولت همچنان در حال رایزنی برای نهایی کردن وزیران پیشنهادی خود است تا در موعد بازگشایی مجلس نسبت به معرفی این افراد اقدام کند!

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :