پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
کیا پرس : علی لاریجانی با اختلاف ۲۴ رای نسبت به محمدرضا عارف رییس مجلس باقی ماند. در جریان انتخاب ریاست مجلس که به مرحله دوم کشیده شده بود، از مجموع ۲۷۹ رای اخذ شده، محمدرضا عارف ۱۲۳ رای و علی لاریجانی ۱۴۷ رای کسب کرده و آرای باطله ۹ رای اعلام شد و بر این اساس و طبق اعلام علی لاریجانی وی در سومین سال فعالیت مجلس دهم رییس مجلس باقی ماند.
انتخابات هئیات رئیسه مجلس / لاریجانی رئیس مجلس ماند

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.

دستور کار جلسه علنی امروز مجلس که با حضور ۲۰۶ نماینده آغاز شد، انتخاب هیات رییسه برای سال سوم مجلس دهم است.

عارف به لاریجانی تبریک گفت

رییس فراکسیون امید مجلس با حضور درجایگاه هیات رییسه انتخاب مجدد علی لاریجانی به ریاست مجلس را تبریک گفت.

محمدرضا عارف که رقیب اصلی علی لاریجانی در انتخابات هیات رییسه بود، با حضور در جایگاه هیات رییسه کسب مجدد کرسی ریاست مجلس را به علی لاریجانی تبریک گفت.

وی همچنین انتخاب مجدد مطهری و پزشکیان به عنوان نواب رییس مجلس را تبریک گفت و با آنها مصافحه کرد.

نامزدهای دبیری اعلام شدند
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۴۹

یک عضو هیات رییسه مجلس اسامی ۲۳ نامزد دبیری هیات رییسه مجلس را اعلام کرد.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در جلسه علنی امروز مجلس اسامی نامزدهای دبیری هیات رییسه مجلس در سال سوم را به شرح زیر اعلام کرد:

محمدعلی وکیلی، علی اصغر یوسف‌نژاد، عبدالکریم حسین زاده، سیده حمیده زرآبادی، علیرضا رحیمی، زهرا ساعی، امیر حسین قاضی زاده، احمد امیرآبادی، اکبر رنجبرزاده، محمد حسین فرهنگی،‌ سید ناصر موسوی،‌ علی ادیانی، رحیم زارع، غلام رضا کاتب، سکینه الماسی، محمد مهدی افتخاری، سید مهدی فرشادان، عبد الحمید خدری، هزارجریبی‌، صباغیان، جمالی و زهرا سعیدی.

مقایسه آرای مطهری و پزشکیان برای نایب رئیسی
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۳۸

در جدول زیر چهار دوره رقابت برای کسب کرسی نواب رئیس در مجلس دهم با یکدیگر مقایسه شده‎اند:

اسامی انتخابات نامزدهای پیروز/ آرا نامزدهای مغلوب/ آرا
هیات رئیسه موقت مجلس دهم پزشکیان/ ۱۵۴

دهقان/ ۱۳۶

مطهری/ ۱۳۲

حاجی بابایی/ ۱۲۲

هیات رئیسه دائم سال اول پزشکیان/ ۱۵۸

مطهری/ ۱۳۳

حاجی بابایی/ ۱۲۳

دهقان/ ۱۱۸

هیات رئیسه دائم سال دوم پزشکیان/۱۷۹

مطهری/۱۶۳

حاجی بابایی/۱۰۷

قوامی/۶۷

هیات رئیسه دائم سال سوم پزشکیان/۱۵۷

مطهری/۱۴۳

مصری/ ۱۳۴ رای

قوامی/۸۱ رای

 

مطهری و پزشکیان نواب رئیس مجلس دهم شدند
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۳۳

پس از آنکه ریاست علی لاریجانی برای سومین سال پیاپی در مجلس دهم تمدید شد، مطهری و پزشکیان نیز به عنوان نواب رئیس انتخاب شدند. پزشکیان ۱۵۷ و مطهری ۱۴۳ رای آوردند.

در انتخابات هیات رئیسه سومین سال از مجلس دهم، علی مطهری و مسعود پزشکیان از سوی فراکسیون امید و عبدالرضا مصری از فراکسیون ولایی و هادی قوامی از فراکسیون مستقلین برای کرسی‎های نایب رئیسی مجلس رقابت کردند.

مسعود پزشکیان و علی مطهری سال گذشته نیز با حمیدرضا حاجی‎بابایی و هادی قوامی برای نایب رئیسی مجلس رقابت کرده بودند. در انتخابات هیات رئیسه موقت، دهقان از مطهری پیشی گرفت اما در اولین انتخابات هیات رئیسه دائم، این مطهری و پزشکیان از فراکسیون امید بودند که بر رقبایشان از فراکسیون ولایی پیروز شدند.

تذکر یک نماینده نسبت به اخذ آرای
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۲۰

یک نماینده مجلس شورای اسلامی نسبت به اخذ رای نمایندگان در هیات رییسه تذکر داد.

سیدمحمدجواد ابطحی در تذکری در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طبق آیین نامه و قانون اساسی نمایندگان باید خودشان رای‌شان را در صندوق بیندازند و ما حق نداریم به دیگری وکالت بدهیم که آرای ما را به صندوق بیندازد بلکه نمایندگان باید با نظارت دبیران کارت خود را در گلدان بیندازند.

وی افزود: نمایندگی قائم به شخص است و این که کسی کارت‌ها را جمع کند خلاف است.

علی لاریجانی در پاسخ گفت: نمایندگان باید خودشان رای را بدهند و برای همین می‌گویم نمایندگان روی صندلی‌هایشان باشند.

مقایسه آرای لاریجانی در مجالس هشتم تا دهم
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۱۶

در جدول زیر آرای لاریجانی در انتخابات هیات رئیسه موقت سه مجلس گذشته و هیات رئیسه دائم در سه سال کاری مجلس دهم را ببینید:

اسامی مجالس

آرا ریاست موقت

آرا ریاست دائم در سال اول

آرا ریاست دائم در سال دوم

آرا ریاست دائم در سال سوم

هشتم

۲۳۲

۲۳۷

۲۱۶

۲۱۴

نهم

۱۷۳

۱۷۷

۲۱۳

۱۸۷

دهم

۱۷۳

۲۳۷

۲۰۴

۱۴۷

 

ابراز امیدواری لاریجانی برای حل مشکلات مردم در مجلس
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۱۴

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم بتوانیم با وفاق در مجلس مشکلات مردم را حل کنیم.

علی لاریجانی پس از انتخاب به عنوان رییس سومین سال مجلس دهم در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی، گفت: از حسن ظن و اعتماد شما تشکر می کنم و ان شاءالله در ادامه مسیر در مجلس با وفاق بتوانیم مشکلات مردم را حل کنیم.

لاریجانی مجددا رئیس مجلس شد
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۱۳

علی لاریجانی با اختلاف ۲۴ رای نسبت به محمدرضا عارف رییس مجلس باقی ماند.

در جریان انتخاب ریاست مجلس که به مرحله دوم کشیده شده بود، از مجموع ۲۷۹ رای اخذ شده، محمدرضا عارف ۱۲۳ رای و علی لاریجانی ۱۴۷ رای کسب کرده و آرای باطله ۹ رای اعلام شد و بر این اساس و طبق اعلام علی لاریجانی وی در سومین سال فعالیت مجلس دهم رییس مجلس باقی ماند.

چهار کاندیدای نواب رییس مجلس
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۱۰:۱۳

چهار نماینده مجلس از سه فراکسیون سیاسی برای نائب ریبسی اول و دوم نامزد شدند.

بعد از انتخاب علی لاریجانی رییس سومین دوره انتخابات ریاست مجلس دهم، چهار نماینده به عنوان کاندیدای نواب رییس معرفی شدند.

بر این اساس مسعود پزشکیان و علی مطهری از فراکسیون امید، عبدالرضا مصری از فراکسیون ولایی و هادی قوامی از فراکسیون مستقلین برای نائب رییسی مجلس کاندیدا شدند.

همچنین محمد دهقان از فراکسیون ولایی و عزت الله یوسفیان ملا از فراکسیون مستقلین انصراف دادند.

حاجی بابایی از لاریجانی حمایت کرد
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۰۹:۵۰

حاجی بابایی گزینه پیشنهادی فراکسیون ولایی به نفع علی لاریجانی انصراف داد.

حمیدرضا حاجی بابایی در جلسه علنی صبح امروز چهارشنبه مجلس در پشت تریبون گفت:‌ با توجه به وضع موجود که برای خودمان درست کردیم بنده به این نتیجه رسیدم که به نفع آقای لاریجانی کنار روم.

تصمیم حاجی بابابی برای انصراف باعث شد که تعداد زیادی از نمایندگان اعتراض کرده و لاریجانی در پاسخ گفت: این خلاف در آیین نامه نیست و کاندیدای مورد نظر از پشت تریبون اعلام کرد که انصراف داده است.

لاریجانی گزینه پیشنهادی فراکسیون ولایی و محمدرضا عارف از فراکسیون امید برای ریاست مجلس برای دوره سوم است.

لاریجانی و عارف به دور دوم رقابت ریاست مجلس رفتند
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۰۹:۴۱

علی لاریجانی امروز برای چهاردهمین بار در مجموع انتخابات هیات رئیسه دائم و موقت مجالس هشتم تا دهم، نامزد پست ریاست شد اما نتوانست یک ضرب ریاستش را در این دور تمدید کند.

او امسال با محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید و حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی برای ریاست مجلس رقابت کرد.

از مجموع ۲۷۲ رای ماخوذه، لاریجانی با ۱۰۱ رای، عارف با ۱۱۴ رای و حاجی بابایی با ۵۴ رای این انتخابات را پشت سر گذاشتند. به این ترتیب لاریجانی و عارف وارد دور دوم رقابت شدند تا برای ریاست مجلس رقابت کنند.

لاریجانی سال گذشته با ۲۰۴ رای بدون هیچ رقیبی و سال قبل ترش با ۲۳۷ رای در رقابت با کواکبیان که ۱۱ رای کسب کرد، توانست ریاست مجلس دهم را بر عهده بگیرد. او در انتخابات هیات رئیسه موقت نیز با محمدرضا عارف رقابت کرده و با کسب ۱۷۳ رای بر او پیروز شد.

انتخاب نمایندگانی برای شمارش آرا
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۰۹:۳۸

در جایگاه هیات رییسه مجلس نیز میزهایی برای شمارش آرای انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تعبیه شده که نمایندگانی که برای قرعه کشی انتخاب می شوند شمارش آرا را در روی این میزها انجام می دهند.
احمد امیرآبادی عضو هیات رییسه مجلس اعلام کرد: محمد جواد کولیوند از فراکسیون مستقلین، جواد میرزایی نیکو از فراکسیون امید و جواد کریمی قدوسی از فراکسیون ولایی از سوی این فراکسیون ها برای شمارش آرا انتخاب شده اند و از آنان خواست در جایگاه هیات رییسه مجلس حضور یابند.
وی افزود: محمد مهدی مفتح از فراکسیون ولایی،اردشیر نوریان از فراکسیون مستقلین و علی نجفی خوشرودی از فراکسیون امید برای کنترل این انتخابات انتخاب شده اند.

لاریجانی، عارف و حاجی بابایی رسما نامزد ریاست شدند
۱۳۹۷/۰۳/۰۹ – ۰۹:۲۷

در ابتدای انتخابات هیات رئیسه ومین سال از مجلس دهم، علی لاریجانی و محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی بابایی برای پست ریاست این هیات نامزد شدند.

لاریجانی که از مجلس هشتم تا کنون ریاست خانه ملت را بر عهده داشته است، امروز برای چهاردهمین بار نامزد این پست شد. محمدرضا عارف و حمیدرضا حاجی بابایی از دو فراکسیون امید و ولایی نیز نامزد ریاست مجلس شدند.

لاریجانی سال گذشته با ۲۰۴ رای بدون هیچ رقیبی و سال قبل ترش با ۲۳۷ رای در رقابت با کواکبیان که ۱۱ رای کسب کرد، توانست ریاست مجلس دهم را بر عهده بگیرد. او در انتخابات هیات رئیسه موقت نیز با محمدرضا عارف رقابت کرده و با کسب ۱۷۳ رای بر او پیروز شد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :