پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


به گزارش کیا پرس دکتر ایرج حریرچی سخنگو و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به گران بودن قیمت داروی بیماران  SMA، اظهار داشت: با والدین و خانواده های بیمارانی که مبتلا به SMA هستند، احساس همدردی می کنیم، اما گاهی مجبور به اتخاذ تصمیمات سخت هستیم.

وی با تاکید بر اینکه برخی شرکت های دارویی با هدف کسب سود و جریحه دار کردن عواطف مردم، اقدام به تبلیغ و ارائه داروهای بسیار گران قیمتی می کنند که تاثیر اندکی در درمان بیمار دارد، گفت: برخی مواقع دسترسی به داروها دچار نوسان می شود، اما این به معنای کمبود دارو در کشور نیست. داروهای خارجی به دلیل نوع بسته بندی، تبلیغات گسترده و قضاوت و باور مردم، طرفدار بیشتری دارند، اما این موضوع، به این معنی نیست که کیفیت داروهای داخلی پایین است. در این زمینه داروهای تولید داخل که مورد تایید وزارت بهداشت است، کیفیت قابل قبولی دارند.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: درمورد داروها باید با معیارهای روز دنیا حرکت کنیم. در مورد پوشش داروهای بیماران، براساس توانایی های کشور تصمیم گیری خواهد شد. البته زمانی که مساله سلامت مردم درمیان باشد، برای تامین دارو و تجهیزات مورد نیاز کوتاهی و مسامحه نمی کنیم.

معاون کل وزارت بهداشت در بخش دیگری از این نشست پیرامون راهنماهای بالینی، بیان داشت: راهنماهای بالینی درخصوص بیماری  فشار خون یا هر عامل دیگری، در هر کشور، براساس معیارهای همان کشور تعیین می شود. در کشور ما، راهنماهای بالینی خصوصا در مورد فشار خون و قند خون، براساس بالاترین معیارهایی علمی روز دنیا که مورد توافق سازمان جهانی بهداشت است، بررسی می شوند.

وی  در خصوص بیماران تالاسمی عنوان کرد: بعضی از بیماران تالاسمی معتقد هستند که داروهای خارجی بهتر است و علاقه دارند داروی  تزریقی خارجی مصرف کنند، درحالی که همان داروی تزریقی در داخل کشور هم تولید می شود، ضمن اینکه در تمام دنیا، بیماران تالاسمی به سمت مصرف داروی خوراکی پیش می روند.

ایران؛ موفق ترین کشور  در کنترل و پیشگیری از بیماری تالاسمی
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مرگ و میر در بیماران تالاسمی در کشورهای اروپایی بیشتر از افراد معمولی است، تاکید کرد: ایران در روند کنترل و پیشگیری از بیماری تالاسمی، جزو موفق ترین کشورها است. البته این موفقیت با سرمایه گذاری عظیم و همچنین همکاری مسئولین مذهبی و فرهنگی  که در  ترویج  برای انجام آزمایشات ژنتیک، کاهش  ازدواج های فامیلی و سقط جنین های ناهنجار، در میان اقوام ایرانی نقش داشتند، میسر شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در این نشست خبری درخصوص استفاده یا عدم استفاده از داروهای چینی در بیمارستان های کشور بیان داشت: در ایران‌هیچگونه واردات داروی چینی نداریم و در هیچ یک از بیمارستان ها داروی چینی استقاده نمی شود. اگرچه برخی از کشورها داروی چینی وارد می کنند، اما در ایران واردات داروی چینی وجود ندارد و چنانچه مصرف این نوع دارو مشاهده شود، تخلف و قاچاق محسوب می شود. در صورت مشاهده چنین موردی، مردم می توانند به سامانه ۱۹۰ اعلام کنند تا با بیمارستان متخلف برخورد شود.

در حال حاضر ما توانسته ایم مولکول دارویی را تولید کنیم
دکتر حریرچی گفت: اگرچه تولید داروی اصلی در انحصار چند کشور بوده و ما چند دهه است که فرمولاسیون آن را انجام می دادیم، اما در حال حاضر ما توانسته ایم مولکول دارویی را تولید کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که به یک سال از دست رفته از عمر زندگی سالم، DALYمی گویند، افزود: مجموع دالی های یک جامعه را نیز بار بیماری ها  می نامند.

دکتر حریرچی با اشاره به این که در گذشته عنوان می شد که بیماری سرطان و بیماری های قلبی و عروقی، بار بیماری دارند، اما در حال حاضر، سرطان در رده ششم بار بیماری بوده و اعتیاد و بیماری های روانی در رده دوم بار بیماری ها قرار دارند، افزود: بیماریی مانند کمر درد، به دلیل این که در سال های مختلف به تناوب در جامعه مشاهده شده است، جزو بار بیماری های رده بالا قرار دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که فاصله ای را که جامعه کنونی هر کشور با امید به زندگی سالم دارد، بار بیماری ها یا مجموع سال های از دست رفته عمر می نامند، افزود: به مواردی از یک بیماری که در گذشته وجود داشته و همچنان نیز رواج دارد، شیوع بیماری می گویند.

دکتر حریرچی با اشاره به این که ابتلا جدید به یک بیماری را بروز بیماری ها می نامند. در ایران، از هر ۱۰۰ هزار زن، ۳۴ مورد جدید در سال، به سرطان پستان دچار می شوند ‌که این مورد، نمونه ای از بروز بیماری است، افزود: برای بدست آوردن میزان یک سال عمر، از نیم برابر تا ۳ برابر سرانه یک کشور را می توان هزینه کرد. معمولا کشور ها رقم یک را در این زمینه در نظر می گیرند.

وی با بیان این که برای تولید یک دارو، ابتدا، مولکول دارو تولید شده و سپس به مرحله فرمولاسیون می رود و بعد از مراحل مختلف، به بازار وارد شده و تا همین مرحله، یک میلیارد دلار هزینه می شود، افزود: ما تا کنون، دارویی که تمام مراحل داروی شیمیایی را از ابتدا تا انتها طی کرده و به عنوان یک داروی مقبول جهانی باشد، نداشته ایم.

دکتر حریرچی در ادامه افزود: اگرچه تولید داروی اصلی در انحصار چند کشور بوده و ما چند دهه است که فرمولاسیون آن را انجام می دادیم، اما در حال حاضر ما توانسته ایم مولکول دارویی را تولید کنیم.وبدا

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :