پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس _ جانشین ریس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرد: بیماری های غیر واگیر یکی از معضلات حوزه سلامت در جهان است.

به گزارش کیاپرس وبه نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی،دکتر حسین رنجبران، جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه این هفته شهر ساری  با بیان اینکه اول تا هفتم اردیبهشت ماه هفته سلامت نامگذاری شده است، اظهار کرد: شعار هفته سلامت امسال « سلامت برای همه » است که با تاکید بر موضوع «پوشش همگانی سلامت ، برای همه و درهمه جا» نامگذاری شده است و در راستای عدالت محوری است.

وی افزود: فردی که در شهر و روستا زندگی می کند باید به مراکز بهداشتی و درمانی و خدمات سلامت  دسترسی داشته باشد.

دکتر رنجبران با بیان اینکه کشور ما در  خصوص کنترل بیماری های واگیردار موفق عمل کرده است، گفت: امروزه یکی از معضلات حوزه سلامت در سراسر جهان بیماری های غیر واگیر است که باید برای کنترل آن اقدامات اساسی  انجام شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مازندران علت اصلی بیماری های غیر واگیر را کم تحرکی دانست و افزود: امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی،  بیماری های غیر واگیر افزایش پیدا کرده است که برای داشتن جامعه ای پویا این بیماری ها باید کنترل شوند.

وی با بیان اینکه در سازمان بهداشت جهانی سلامت به معنای سلامت جسمی، روحی، اجتماعی و معنوی است، بیان کرد: یکتا پرستی و عبادت ، نقش اساسی در سلامت دارد و در مقالات علمی نیز به اثبات رسیده است.

دکتر رنجبران با بیان اینکه در سال های گذشته به دلیل بیماری های واگیردار بسیاری از افراد فوت می کردند،گفت: در نظام جمهوری اسلامی اقدامات خوبی انجام شده است و امروزه شبکه گسترده بهداشتی  در دور افتاده ترین روستاها نیز وجود دارد و این بیماری ها به دلیل فراهم آوردن امکانات کنترل شده است.

جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه امید به زندگی در مردم در ابتدای انقلاب ۵۳سال بوده است،بیان کرد: در حال حاضر این شاخص در زنان به ۷۵ و در مردان به ۷۳سال رسیده است.

وی با اشاره به احداث ۱۱۱۰ خانه بهداشت پس از پیروزی انقلاب اسلامی در استان مازندران، افزود: ۱۸۹ مرکز درمانی روستایی، ۹۰ مرکز درمانی شهری، ۴۵ پایگاه بهداشتی و درمانی در مازندران نیز احداث شده است.

دکتر رنجبران با بیان اینکه هم اکنون  در استان مازندران ۳۷۲۰ تخت بیمارستانی، ۲۵ بیمارستان دولتی، ۵بیمارستان تامین اجتماعی، ۷بیمارستان خصوصی و سه بیمارستان نیروهای مسلح و … وجود دارد اظهار داشت : در گذشته های نه چندان دور پزشکان پاکستانی و فیلیپینی در بیمارستان هایمان فعالیت می کردند ولی امروز در دانشگاه علوم پزشکی مازندران دانشجویان در  ۱۰۲رشته  و ۴ رشته فوق تخصصی در حال تحصیلند و این موضوع نشان دهنده پیشرفت کشور در زمینه های علمی و پزشکی است.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :