پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیا پرس: معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، گفت: با بستر سازی مناسب اجتماعی می توان از مساله ی خشکسالی که بر معیشت کشاورزان و قدرت خرید مصرف کنندگان تاثیر منفی خواهد داشت، پیشگیری کرد. ‎

احمد حسین زادگان در جلسه مقابله با خشکسالی شهرهای مرکزی مازندران با اشاره به این که بسترهای امن اجتماعی برای تمام بخش های زندگی عزت مندانه مورد نیاز است و باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: بدون بسترسازی برای ظهور و بروز استعدادها نمی توان انتظار موفقیت ایشان را داشت. 

معاون استاندار با بیان این که هنگامی که مساله ای مانند کم آبی اتفاق می افتد، بر معیشت و اقتصاد کشاورزان و مصرف کنندگان محصولات تاثیر گذار است، عنوان نمود: هر نوع آسیب یا مساله ای در اجتماع نیز امکان بروز بحران هایی مانند افزایش فقر و بیکاری ناشی از کاهش سطح زیر کشت زمین های کشاورزی در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه شرایط حاضر در ۱۰ سال آینده چالش جدی تری خواهد بود، زیرا بارندگی ها رو به کاهش و خشکسالی روندی روبه رشد دارد، تصریح کرد: زندگی بسیاری از مردم به کشاورزی وابسته است و راه دیگری برای امرار معاش ندارند و باید تصمیماتی اتخاذ شود که منجر به مدیریت کشت و توزیع عادلانه آب شود.

حسین زادگان در مورد بیمه ی محصولات کشاورزی که ظرفیتی مناسب برای کاهش بار خسارت به کشاورزان محسوب می شود، اظهار کرد: باید این ظرفیت به خوبی اطلاع رسانی و راهکارهای آن برای مردم مشخص شود.

وی با بیان این که اگرچه امروز تمامی زمین های کشاورزی شخم و شیار شدند، اما امکان دارد در دو ماه آینده خشکسالی خود را نمایان کند، خاطرنشان کرد: می دانیم مردم از چاه های غیرمجاز استفاده می کنند اما باید فکری به حال آینده کرد. تغییر الگوی کشت وظیفه ی جهاد کشاورزی است. زمانی یک هکتار کشت گلخانه ای برابر با ۲۰ هکتار زمین کشاورزی است می بایستی این امر در حداقل ۵ سال گذشته رواج داده می شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با اشاره به اینکه بیمه ی کشاورزی نیز ظرفیتی است که باید به صورت کامل و جامع دیده و اعتماد مردم در این زمینه تامین شود، بیان کرد: رسانه ها نیز با ظرفیت های موجود، فرهنگ سازی در مورد استفاده بهینه از منابع آبی، بحران خشکسالی را جدی تر نشان دهند، اما مردم را ناامید نکنند.

وی با اشاره به اینکه رسانه ها در قالب مسائل توسعه ای استان مازندران به موضوع آب گرایش داشته باشند، اظهار کرد: رسانه ها با هر گرایش و نظری به مساله ی آب و ایجاد راهکارهای کاهش تنش ها و بحران های آبی کمک کرده و در این زمینه ناامیدی را به جامعه تزریق نکنند. باید با فرهنگ سازی مصرف بهینه ی آب بتوانیم در برابر خشکسالی مقاومت کنیم.

حسین زادگان بر اعتمادآفرینی بیمه محصولات کشاورزی و افزایش آگاهی کشاورزان در این زمینه تاکید کرد و گفت: مشکلات کشاورزان باید در این زمینه رفع شده و اقبال به بیمه ها افزایش یابد.

معاون استاندار مازندران با اشاره به این که برای دست یافتن به نتایج در زمینه مقابله با بحران خشکسالی باید به سه ضلعی مدیران، رسانه ها و تشکل های مردم نهاد توجه شود، عنوان کرد: باید مطالب کاربردی رسانه ها را بپذیریم و به آنها فرصت بیان مسایل را بدهیم. اگر نقدی هم درست نبود از فرصت پاسخگویی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه رسانه ها چشم بینای مسئولان هستند و می توانند در زمینه های مورد نیاز یاری رسان باشند، گفت: معتقدم همیشه باید یکی از بهترین جایگاه ها در جلسات به رسانه ها داده شود.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار، همچنین به تشکیل و ساماندهی تشکل های مردمی حوزه آب در استان مازندران تاکید کرد و افزود: تشکل های مردم نهاد، فرصت مناسبی برای مشارکت شهروندان و کشاورزان در زمینه ی مدیریت منابع آبی است؛ از این رو سامانه هایی با رویکرد کارآفرینانه در مازندران باید تشکیل و حمایت شوند.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :