امروز چهارشنبه۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۵:۴۴
آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ ،‌ ۰۷:۲۲

درمان سرطان خون با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف

انتشار: چهارشنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۰۳:۱۷ |
کد خبر: 87308 |
بازدید: |
بدون دیدگاه
چاپ این مطلب
ارسال این مطلب
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل مطرح کرد :

پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):کیاپرس – عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف امکان درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم خونی‌ها وجود دارد. مریم جوادیان اظهار کرد: بندناف واسطه جنین و مادر برای رساندن اکسیژن و مواد غذایی در طول بارداری است، طول طبیعی بندناف بین ۴۰ […]

پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس – عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف امکان درمان بیماری تالاسمی، سرطان خون و کم خونی‌ها وجود دارد.

مریم جوادیان اظهار کرد: بندناف واسطه جنین و مادر برای رساندن اکسیژن و مواد غذایی در طول بارداری است، طول طبیعی بندناف بین ۴۰ تا ۷۰ سانتی متر بوده که دارای دو شریان و یک ورید است.

وی افزود: امروزه بندناف علاوه بر وظیفه مهمی که در بارداری دارد از نظر وجود سلول‌های بنیادی و استفاده از آن برای پیوند و درمان بیماری‌های خاص و مهم مورد توجه قرار گرفته است.

متخصص زنان و زایمان بیمارستان آیت الله روحانی(ره) بابل با اشاره به اینکه سلول بنیادی مادر توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد، تصریح کرد: این سلول‌ها توانایی خود نوسازی و تمایز به انواع سلول‌ها از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند و همچنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، پیوند زده‌ شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

جوادیان خاطرنشان کرد: خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود که این خون غنی از سلول‌های بنیادی است.

وی یادآور شد: سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون‌ساز مغز استخوان تقسیم بندی می‌شوند بطوری که گلبول‌های قرمز، اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند، گلبول‌های سفید، در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند و پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می‌کنند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به کاربرد سلول‌های بنیادی اظهار کرد: نخستین پیوند خون بندناف در سال ۱۹۸۸ میلادی در فرانسه برای یک کودک مبتلا به یک نوع کم خونی مادرزادی انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صدها پیوند موفق خون بندناف انجام شد و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشورهای مختلف جهان تأسیس شد.

وی ادامه داد: چون یافتن یک داوطلب مناسب برای اهداء مغز استخوان کار آسانی نیست و جستجوی مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می‌دهد لذا ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا کننده را بیشتر می‌کند، بخصوص زمان برای مبتلایان به لوسمی‌های حاد، کم خونی‌ها و نقایص ایمنی که نیاز به پیوند دارند مهم است.

جوادیان اضافه کرد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف درحال انجام است.

این متخصص تصریح کرد: اختلالات سلول‌های بنیادی، کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه، لوسمی حاد و مزمن، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها، انواع لنفوم، تالاسمی ماژور، کم خونی سلول داسی شکل، اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی، نقص ارثی پلاکتی، بیماری‌های ارثی، آلزایمر، دیابت، پارکینسون، بیماری MS ، صدمات نخاعی، سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‎های کبدی، دیستروفی عضلانی و… بیماری‌هایی هستند که با خون بند ناف درمان شده‌اند.

جوادیان گفت: در حال حاضر در کشورمان فقط بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

tabligh-site1
تلگرام