پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس – وزیر نفت با بیان اینکه ایران به عنوان کشوری که دارای بیشترین ذخایر انرژی نفت و گاز است گفت: با داشتن دخایر نباید مشکل گاز داشته باشیم.

بیژن زنگنه عصر سه شنبه در مراسم افتتاح خط لوله گاز دامغان – کیاسر – ساری – نکا با بیان اینکه بیشترین ذخایر گاز دنیا را داریم و نباید مشکل گاز داشته باشیم گفت: هنر ما به عنوان مسئولان باید فراهم کردن بهبود زندگی مردم باشد و نگذاریم سرمایه مردم هدر رفت.

وی با اشاره به اینکه برای تولید و استخراج گاز تلاش های زیادی کشیده شده است گفت: منبع عظیمی در کشور هدر و از دست کشور خارج می شد و با افتتاح خط لوله گاز از هدر رفت انرژی جلوگیری به عمل آمد.

وی با اشاره به اینکه تا شروع دولت ۱۴ هزار روستا گازرسانی شد گفت: تاکنون ۹ هزار روستا در دولت یازدهم گازرسانی شد و پنج هزار روستای دیگر نیز در دست گازرسانی است.

زنگنه با اشاره بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار گازوئیل، مازوت و غیره صرفه جویی شده است گفت: با گازرسانی روستاها از هدر رفت انرژی جلوگیری شده است.

وی درباره اکتشاف و توسعه در دریای خزر گفت: برای توسعه و اکتشاف نیازمند ورود سرمایه گذاران هستیم و اگر در این مناطق گازی کشف کنیم برای ما بسیار غنیمت است.

به گزارش مهر، این خط لوله در حوالی دامعغان از خط انتقال گاز ۴۸ اینچ پارچین – سنگ بست در حنوب رشته کوه البرز منشعب شده و پس از عبور از مناطق مختلف کوهسانی جنگلی و شهرهای کیاسر و ساری در منطقه پنبه چوله در شمال شهر ساری به خط انتقال گاز ۳۰ اینچ قدیم شمال و شمال شرق کشور متصل شده است و پس از آن به طول ۲۰ کیلومتر به موازات خط تا نکا ادامه می یابد.

این خط انتقال گاز در طول مسیر خود از آبروها، رودخانه های فصلی و دائمی، مناطق جنگلی، باتلاقی، مناطق کوهستانی و صعب العبور، جاده و اراضی زراعی و مناطق مسکونی عبور کرده و حداقل ۵۵ بار با رودخانه تجن تلاقی داشته است.

این خط انتقال گاز دارای ۱۲ ایستگاه شیر بین راهی، ۸ ایستگاه انشعاب، ۳ ایستگاه حفاظت کاتدیک، یک ایستگاه ارسال توپک دریافت توپک و یک ایستگاه CGS است.

حجم عملیات خاکی در مسیر سازی این پروژه بیش از شش میلیون متر مکعب بوده و در احداث این خط انتقال گاز حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ شاحه لوله ۴۲ اینچ به وزن ۸۴ هزار تن استفاده شده است که از کارخانجات داخلی تامین و به همراه سایر اقلام مورد نیاز توسط پنج هزار دستگاه تریلر به محل کارگاه های پروژه حمل شده است.

ارزش کل این پروژه بیش از ۸۲۰ میلیارد تومان بوده و بطور کامل توسط پیمانکاران و مشاوران داخلی به انجام رسیده است.مهر

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1
00
#

اشتراک این خبر در :