امروز جمعه۱ تیر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۸:۵۵
آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ ،‌ ۱۲:۲۲

اختصاص یکهزار میلیارد ریال اعتبار برای بناهای تاریخی کشور

انتشار: پنج شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۳۹:۵۱ |
کد خبر: 84124 |
بازدید: |
بدون دیدگاه
چاپ این مطلب
ارسال این مطلب
:

پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):کیاپرس – معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت که امسال یکهزار میلیارد ریال اعتبار برای مرمت ، بهسازی و نگهداری بناهای تاریخی کشور اختصاص یافته است . محمد حسن طالبیان افزود : امسال ۹۰۰ بنای تاریخی با مشارکت مردم و همچنین حدود ۹۰ پایگاه و سایت میراثی […]

پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس – معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت که امسال یکهزار میلیارد ریال اعتبار برای مرمت ، بهسازی و نگهداری بناهای تاریخی کشور اختصاص یافته است .

محمد حسن طالبیان افزود : امسال ۹۰۰ بنای تاریخی با مشارکت مردم و همچنین حدود ۹۰ پایگاه و سایت میراثی و دهها مسجد و مکان های تاریخی و مذهبی مرمت و بهسازی می شود.
وی گفت : خوشبختانه در سال های اخیر مردم هم برای حفاظت و حراست از بناهای باارزش تاریخی همت زیادی داشتند و در کنار بودجه دولتی ، خودشان هم اعتباراتی را برای مرمت این بناها اختصاص دادند.
معاون سازمان میراث فرهنگی با بیان اینکه در حال حاضر مردم با نگاه توسعه ای حتی گاهی بیشتر از میراث فرهنگی نسبت به حفظ آثار تاریخی در شهرهای محل سکونتشان دغدغه به خرج می دهند ، افزود : تنها در چند ماه گذشته مردم تهران و یزد بیش از ۱۰۰ بنای تاریخی را برای ثبت ملی به میراث فرهنگی پیشنهاد کردند که این رویه کاملا مثبت و امیدآفرین است.
طالبیان گفت : این که در گذشته سازمان میراث فرهنگی از صاحبان بناهای باارزش و میراثی درخواست می کرد تا آنها را ثبت کنند ولی امروز مردم خودشان پیشگام شده اند ، باعث افتخار و خرسندی است .
** کاهش تخریب بناهای تاریخی در دولت یازدهم
معاون سازمان میراث فرهنگی کشور همچنین گفت که آسیب رسانی و تخریب آثار تاریخی و میراثی در سه سال گذشته در کشور کاهش یافته است .
وی افزود : در گذشته ما شاهد آسیب رساندن و تخریب بناهای تاریخی زیادی هنگام اجرای طرح های مختلف عمرانی و شهری از سوی شهرداری ها و بعضی از دستگاههای اجرایی و خدماتی بودیم ، ولی در سه سال گذشته تاکنون با ایجاد یک همگرایی خوبی که در بخش حفاظت از بناهای تاریخی کشور به وجود آمده، این تخریب ها به حداقل ممکن رسیده است.
طالبیان گفت : اکنون دیگر حراست و حفاظت آثار تاریخی به عنوان بخشی از هویت کشور تبدیل به مطالبه مردمی شده است که بسیار مفید است .
معاون سازمان میراث فرهنگی کشور برای شرکت در نشست کارگروه ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست آثار طبیعی یونسکو به آمل سفر کرد .
سومین نشست این کارگروه روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته با حضور معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ، ارزیاب اتحادیه جهانی حفاظت از آثار طبیعی از کشور آلمان ، نمایندگانی از سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری ، حفاظت محیط زیست و چند تن از استادان و صاحب نظران دانشگاهی برگزار شد.
پرونده ثبت جنگل های هیرکانی شمال کشور به عنوان سومین اثر میراث طبیعی ایران به جریان افتاده است و قرار است پس از فراهم سازی مدارک مورد نیاز یونسکو تا اوایل سال ۲۰۱۸ به صورت جدی در دستور کار این سازمان فرهنگی بین المللی قرار گیرد.
بر اساس برآورد معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ، در صورت تکمیل شدن پرونده این پروژه فرهنگی در موعد مقرر ، جنگل های هیرکانی شمال کشور تا سال ۲۰۱۹ در فهرست یونسکو ثبت می شود .
جنگل های هیرکانی با ۱٫۹ میلیون هکتار وسعت از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلیداغ در شرق استان گلستان امتداد دارد. ایرنا

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

tabligh-site1
تلگرام