پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس- دکتر محسن اعرابی افزود : بر اساس آمار هم اکنون ۱۲٫۵ درصد زنان و ۱۰ درصد جمعیت مردان مازندران از دیابت رنج می برند که ۲ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

بر اساس آمار ۱۰ درصد از زنان و ۸٫۱ درصد از مردان بالای ۲۵ سال کشور دارای دیابت هستند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : همچنین طبق آمار ۳۷ درصد از زنان و ۳۱٫۵ درصد از مردان بالای ۲۵ سال مازندران دارای فشار خون هستند ، در حالی که میانگین کشوری در زنان ۲۸ درصد و مردان ۲۵ درصد است.
وی میانگین ابتلا جمعیت بالای ۲۵ سال کشور به بیماری چربی خون را در مردان ۲۲٫۵ و زنان ۳۰ درصد اعلام کرد و افزود که در مازندران این نرخ برای مردان ۲۶٫۵ درصد و زنان ۳۵ درصد است.
اعرابی نتیجه گیری کرد که در مجموع نرخ ابتلاء مردان و زنان بالای ۲۵ سال مازندرانی به بیماری چربی خون حدود ۵ درصد از میانگین کشوری بالاتر است.

وی اظهار داشت : با اجرای طرح پزشک خانواده در مازندران حدود ۷۰ هزار بیمار دیابتی و ۹۲ هزار بیمار دارای مشکل فشارخون شناسایی شده اند و تحت کنترل دارویی قرار دارند.
مازندران و فارس دو استان پیشرو در اجرای طرح پزشک خانواده هستند. در این طرح هر پزشک خانوده بین ۵۰۰ تا سه هزار خانوار را زیر پوشش دارد و تمامی امور درمانی افراد زیر پوشش به صورت رایگان با پزشک خانواده است.

پزشک خانواده طرح سلامت نگر است و در آن پزشکان به صورت دوره ای یا اجرای بسته های سلامت افراد تحت پوشش را برای کنترل علائم اصلی سلامت مانند اندازه گیری فشار خون ، قند و دیگر معیارها فرامی خوانند.
در این طرح هر فرد نزد پزشک خانواده دارای پرونده تفصیلی است و علاوه بر این افراد مبتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های خاموش مانند دیابت پرونده ویژه هم دارند و به صورت دوره ای تحت مراقبت هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران تغذیه نامناسب ( پرخوری) و کم تحرکی را علت اصلی افزایش آمار افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر در این استان اعلام کرد.

اعرابی گفت که شهروندان مازندرانی طبق بررسی های انجام شده ۴۰ درصد بیشتر از میزان نیاز روزانه بدنشان کالری دریافت می کنند که پرخوری محسوب می شود .
وی اضافه کرد : با این حال میزان تحرک در مردان و زنان مازندرانی با وجود دریافت کالری بیشتر از میانگین جمعیت کشور ، پایین تر است.
اعرابی گفت : ۹۸ درصد از زنان و ۹۱ درصد از مردان مازندرانی از کم تحرکی رنج می برند که این آمار چهار درصد بیشتر از میانگین کشوری است.
وی میزان کم تحرکی را در مردان کشور ۸۴ درصد و در زنان نیز ۹۶ درصد اعلام کرد.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران از چاقی به عنوان نتیجه کم تحرکی و تغذیه نامناسب را در شهروندان مازندرانی اعلام کرد و گفت که هم اکنون ۴۳ درصد از زنان و ۲۴ درصد از مردان این خطه شمال کشور چاقند و به طور میانگین نیز ۳۰ درصد جمعیت استان دارای اضافه وزن هستند.
میانگین چاقی در کشور برای مردان ۱۵ درصد و زنان ۳۰ درصد است.
اعرابی رشد بیماری قلبی و عروقی در مازندران را نتیجه کم تحرکی و چاقی در مردان و زنان این استان اعلام کرد و گفت که روزانه ۲۰ تن در این استان بر اثر بیماری قلبی و عروقی جان خود را از دست می دهند.
وی ابتلا به سرطان را از دیگر پیامدهای تغذیه نامناسب و کم تحرکی در مازندران اعلام کرد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :