پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس- مسئولان ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران برنامه های خود را با شعار ‘ نوروز ۹۶ ، نوروز متفاوت ‘ برای میزبانی از مسافران نوروزی بسته اند و امیدوارند در واقعیت امر نیز بتوانند شعارشان را محقق کنند.

استان مازندران بر اساس گزارش های رسمی دستگاههای متولی از قبیل میراث فرهنگی ، پلیس راه و سازمان حمل و نقل و پایانه ها مقصد اصلی مسافران نوروزی است و نزدیکی این استان به تهران نیز مزیت مضاعفی را پیش روی انبوه جمعیت پایتخت نشین قرار می دهد.
آمار ستاد خدمات سفر مازندران نیز نشان می دهد که این استان در تعطیلات نوروز سال ۹۵ میزبان حدود ۱۲ میلیون نفر شب مسافر نوروزی بود ، رقمی که همه ساله به خاطر ایجاد ظرفیت های جدید گردشگری افزایش می یابد.
مسافرانی که نوروز ۹۵ را در مازندران سپری کردند ، پایشان به روستاهای این استان باز شد و برای نخستین بار بهشتک های گسترده شده در عمق جنگل ، مرتع و مزارع مازندران انبوه بیش از ۲ و نیم میلیونی گردشگرانی را میزبانی کرد که این بار اقامت شبانه اشان را هم در خانه های روستائی سپری کردند.
** افزایش ظرفیت ها
اقبال فراوان مسافران نوروزی به مازندران سبب شده است تا ظرفیت های اقامتی رسمی و غیررسمی این استان برای انبوه گردشگران کفایت نکند ولی مسئولان مازندران امسال افزایش حدود ۶ درصدی را محقق کرده اند .
این میزان افزایش و رسیدن ظرفیت به بیش از ۸۰۰ هزار نفر شب اقامت نمی تواند جوابگوی میلیون ها مسافر نیازمند اقامت باشد ، اما تلاش مسئولان بر این است تا با آماده سازی امکانات دیگر در حد و توان خود ، میزبان شایسته ای برای مسافران به این خطه از شمال کشور باشند .
پیش بینی برنامه های فرهنگی و بومی پیش از تحویل سال ۹۶ در قالب برنامه های نوروزخوانی از جمله برنامه های پیش از تحویل سال است که امسال ستاد سفر مازندران پیش بینی کرده است تا خبرهای خوش بهاری از حنجره نوروز خوانان به مسافران وعده داده شود .
دبیر کمیته فرهنگی ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی مازندران گفت : اجرای برنامه های نوروز خوانی با حضور هنرمندان بومی قبل از تحویل سال ۹۶ در شهرها و روستاهای استان انجام می شود .
احد جاودانی در نشست ستاد برای نهایی کردن برنامه ها افزود : تاکنون در کجور ، نوشهر ، چالوس ، شیرگاه ، قائمشهر ، ساری و فریدونکنار این برنامه اجرا شد و تا پایان امسال در دیگر شهرستان نیز برگزار می شود .
وی همچنین از اهدای کتاب رایگان به عنوان بهترین هدیه فرهنگی در سال جدید نام برد و ادامه داد : گروههای فرهنگی با حضور در ورودی و خروجی شهرها این کار فرهنگی را انجام می دهند .
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران همچنین از اجرای طرح عیدانه کتاب با حضور ۱۹ کتابفروشی استان به عنوان دیگر کار برجسته فرهنگی در سال جدید یاد کرد و گفت که افراد با خرید ۱۰۰ هزار تومان کتاب از تخفیف ۲۰ تا ۲۵ درصدی برخودار می شوند .
** آمادگی هفت هزار پلیس
فرمانده انتظامی مازندران هم با اشاره به آغاز رزمایش نوروزی پلیس از ۲۵ اسفند ماه ، گفت : هفت هزار پلیس و یکهزار گشت انتظامی و ترافیکی در این طرح شرکت دارند .
سردار سید محمود فیضی افزود : پنج ایستگاه فرهنگی نیروی انتظامی به همراه برپایی قرارگاههای نوروزی در ۲۲ شهرستان مازندران در دستور کار قرارگرفته است .
وی همچنین از استقرار ایستگاه پلیس در ۵۳ نقطه مازندران به عنوان دیگر فعالیت ترافیکی و امنیتی نیروی انتظامی استان در تعطیلات نوروز ۹۶ نام برد .
** آماده باش ۳۰۰ راهدار مازندران در نوروز ۹۶
دبیر کمیته حمل ونقل ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی مازندران گفت که ۳۰۰ راهدار در قالب ۳۳ اکیپ با در اختیار داشتن ۲۵۰ دستگاه ماشین آلات راهداری در ۲۲ راهدارخانه استان آماده ارائه خدمات به مسافران نوروزی هستند .
احمد آفرین محمدزاده افزود : همچنین ۱۷۳ شرکت حمل و نقل مسافر در ۱۲ پایانه عمومی مازندران با استفاده از بیش از هفت هزار دستگاه خودرو مسافربری آماده پاسخگویی به خدمات جا به جایی مسافران هستند .
وی گفت : ۵۲ دوربین نظارت تصویری و ۱۰۲ ترددشمار نیز در جاده های مازندران مستقر شده است .
** آماده باش ۲ هزار و ۵۰۰ جوان امدادگر
دبیر کمیته خدمات امداد و نجات ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران گفت : تعطیلات نوروز سال ۹۶ برای خدمات رسانی به مسافران ۲ هزار و ۵۰۰ جوان امدادگر همکاری می کنند .
مجتبی اکبری افزود : ۲ کمیته طرح ملی امداد و نجات و سلامت مسافران خدماتدهی لازم را انجام می دهند .
وی ادامه داد : ۳۰ پست ثابت طرح ملی امداد و نجات در ۱۷ نقطه حادثه خیز مستقر با همراه ۶ دستگاه آمبولانس مستقر می شوند .
مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران نیز گفت : ۳۰ کمپ جوانان برای اجرای طرح سلامت مسافران نوروزی در ورودی و خروجی شهرها و اماکن پر جمعیت استان مستقر می شود .
وی از فعالیت ۱۵ تیم دوچرخه سواری خدمات ایمنی نیز به عنوان بخشی از فعالیت های امدادگرانه هلال احمر مازندران در نوروز ۹۶ نام برد .
** نظارت بر ارائه خدمات با به کارگیری ۳۰۰ بازرس
دبیر کمیته نظارت ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی مازندران نیز گفت : ۳۰۰ بازرس نظارت برقیمت عرضه خدمات در واحدهای تجاری ، اقامتی و پذیرایی استان را برعهده دارند .
عمران محمدپور افزود : این افراد انجام ۲۰ هزار بازرسی را در این ایام برعهده دارند .
وی همچنین گفت : ناظران افتخاری بومی و غیر بومی برای بازرسی اماکن ارائه دهنده خدمات به مسافران نوروزی به کار گرفته می شوند .
رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مازندران به برپایی ۱۹ نمایشگاه عرضه محصولات و تولیدات در استان اشاره کرد و افزود : در یک هزار و ۶۰۰ غرفه این نمایشگاه کالاها با تخفیف پنج تا ۳۹ درصدی عرضه می شود .
** آمادگی ۵۴ بومگردی برای پذیرش مسافر
مسئول کمیته دهیاری ستاد اجرایی خدمات سفرنوروزی مازندران با اشاره به تلاش برای استفاده از فرصت مسافران در روستاهای استان ، گفت : راه اندازی بازارچه های عرضه و فروش تولیدات روستاییان از جمله این برنامه ها برای استفاده از فرصت حضور مسافران است .
جان الله عبدی افزود : آماده سازی ۵۴ خانه بلا استفاده با گرفتن مجوز و پروانه در روستاهای مازندران انجام شده است.
وی ادامه داد : همچنین کاشت نهال ، پاکسازی ورودی و خروجی روستاها و ساماندهی زباله ها برای ایجاد فضای عاری از آلاینده ها در دستور کار قرار گرفته است .
** آمادگی کامل برای میزبانی مسافران در مازندران
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم گفت که تمهیدات لازم برای میزبانی خیل عظیم مسافران در استان اندیشیده شده است .
دلاور بزرگ نیا افزود : بیش از ۸۰۰ هزار نفر شب اقامت ظرفیت اقامتگاههای رسمی و غیر رسمی در مازندران است .
وی ادامه داد : از ۲۶ اسفند امسال تا ۱۴ فروردین سال آینده ستاد اجرایی خدمات سفر در اداره کل میراث فرهنگی مازندران فعالیت می کند تا برنامه ریزی برای ارائه خدمات به مسافران صورت بگیرد .
سالانه ۳۰ میلیون مسافر به مازندران سفر می کنند .ایرنا

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :