پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

ظرفیت‌های مهم استان مازندران در کشاورزی بر کسی پوشیده نیست، اما نبود استراتژی جامع در این بخش و وجود موانعی بر سر راه کشاورزان، موجب بروز مشکلاتی برای بهره‌برداران شده است.

این روزها دریافت پروانه آب چاه و دریافت آب‌بها از کشاورزان و افزایش نجومی همه‌ساله آن به مهم‌ترین دغدغه کشاورزان تبدیل شده است و این مسئله بارها مورد اعتراض آن‌ها قرار گرفته و کشاورزان نارضایتی‌ خود را اعلام کرده‌اند.

کشاورزان با توجه به تلاش و زحمات یک‌ساله برای ارائه سالم‌تریم و بهترین محصول از مسئولان امر توقع حمایت در مراحل تولید و فروش را دارند اما در کشور و یا استان مازندران حمایت از کشاورزان روند سنگ‌اندازی در پیش گرفته و عملکرد نادرست برخی مسئولان موجب دلسردی بسیاری از کشاورزان شده است.

یکی از کشاورزان میاندورودی با حضور در دفتر خبرگزاری فارس استان مازندران از دردسرهای یک‌ساله خود برای دریافت پروانه آب چاه، گفت: آذر ماه سال گذشته برای دریافت پروانه آب چاه زمین کشاورزی خود به اداره امور منابع آب ساری و میاندورود مراجعه کردم و تشکیل پرونده دادم.

* پیگیری اولیه پس از ۷ ماه

حسین نجفی با بیان اینکه زمین کشاورزی بنده در روستای عزت‌الدین شهرستان میاندورود قرار دارد و برای رعایت قوانین اقدام به دریافت پروانه آب چاه کردم، افزود: پس از تکمیل پرونده به بنده گفتند برای بازدید از چاه آب تماس می‌گیریم اما با گذشت هفت ماه هیچ تماسی از مسئولان اداره امور منابع آب ساری و میاندورود دریافت نشد و خود بنده با تماس‌های مکرر پیگیر ماجرا شدم.

وی با بیان اینکه برای بررسی وضعیت پرونده در مرحله اول بیش از ۱۰ بار به اداره امور منابع آب ساری و میاندورود مراجعه کردم اما همیشه جواب قانع‌کننده‌ای نمی‌دادند، اظهار کرد: کارکنان این اداره در ساعت اداری بیشتر در حال بازی‌کردن با تلفن همراه خود بودند و وقت پاسخگویی به درخواست کشاورزان را نداشتند.

* ناپدید شدن پرونده طی دو مرتبه

نجفی با اشاره به اینکه از رفت و آمدهای مکرر به شهرستان ساری برای برسی وضعیت پرونده خسته شده و چندین‌بار خواستم انصراف دهم، ادامه داد: بارها به اداره امور منابع آب ساری و میاندورود رفتم اما هر دفعه گفتند پرونده به کمیسیون نرفته و متوجه این مسئله شدم که پرونده من ناپدید شده است.

وی تصریح کرد: پس از تلاش فراوان به همراه یکی از کارکنان در بایگانی اداره به‌دنبال پرونده گشتیم و بالاخره پس از هفت ماه موفق به پیدا کردن پرونده برای ارجاع به کمیسیون شدم.

* بدقولی آقای رئیس!

این کشاورز با بیان اینکه برای گلایه‌مندی و درخواست پیگیری پرونده با منصور رضایی‌‌کلانتری مدیر امور منابع آب ساری و میاندورود صحبت کردم و او قول پیگیری و تماس تلفنی برای تکمیل پرونده داد، اضافه کرد: مقرر شده بود آقای رئیس پس از یک هفته تماس بگیرد و پرونده دریافت پروانه آب چاه را پیگیری کند اما باز هم تماسی دریافت نشد و پس از دو هفته خود بنده تماس گرفتم و پیگیر پرونده برای مراحل پایانی شدم.

نجفی با بیان اینکه پرونده پس از ارجاع به کمیسیون برای دومین‌بار ناپدید شد، افزود: پس از کمیسیون قرار شد با بنده تماس بگیرند تا مراحل پایانی برای دریافت امضاء از مسئولان مربوطه انجام دهم اما تماسی دریافت نشد و پس از دو ماه بنده بارها مراجعه کردم و پیگیر پرونده شدم.

وی اظهار کرد: چندین مرتبه برای امضا نهایی مسئولان مربوطه به اداره‌کل آب منطقه‌ای استان در جاده ساری به قائم‌شهر مراجعه کردم و در هر اتاق یک کروکی تازه برای نقشه و پرونده تنظیم کردند که از کار خود برای دریافت پروانه آب چاه پشیمان شدم.

* کشاورزان مثل توپ شوت می‌شوند

این کشاورز با بیان اینکه در حال حاضر بیش از یک‌سال از درخواست پروانه آب چاه بنده می‌گذرد و هنوز موفق به دریافت آن نشدم، ادامه داد: بسیاری از کشاورزان مانند بنده را مثل توپ به این اتاق و آن اتاق شوت می‌کنند.

نجفی از پرداخت بیش از ۳۰۰ هزار تومان برای به اداره امور منابع آب ساری و میاندورود برای دریافت پروانه آب چاه زمین کشاورزی خبر داد و گفت: مسئولان با دریافت اینگونه مبلغ چه خدماتی به کشاورزان ارائه می‌کنند؟

وی با بیان اینکه در یک سال اخیر برای دریافت پروانه آب چاه زمین کشاورزی بیش از ۳۰ مرتبه از محل خود به اداره امور منابع آب ساری و میاندورود مراجعه کردم، افزود: مسئولان فقط حرف از حمایت می‌زنند و در عمل چوب لای چرخ فعالیت کشاورزان می‌گذارند.

* نظام‌مند بودن مسئولان فقط در دریافت آب‌بها

این کشاورز با اشاره به افزایش همه ساله آب‌بها زمین‌های کشاورزی، تصریح کرد: مسئولان فقط هنگام دریافت حق آب‌بها نظام‌مند عمل می‌کنند و اگر یک کشاورز آب‌بها زمین خود را پرداخت نکند، آب کشاورزی کل روستا را قطع می‌کنند.

نجفی با بیان اینکه روند صدور پروانه آب چاه کشاورزی در ظرف یک ماه می‌شود انجام داد، گفت: سیاست‌های دولت و مسئولان در قبال کشاورزان بر خلاف سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از تولیدکنندگان است.

 به‌نظر می‌رسد حمایت از کشاورزان فقط در حرف و شعار بین مسئولان و دولت خلاصه شده است که این روند صدمه جدی به تولید محصولات کشاورزی وارد می‌کند./فارس

 

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :