پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

ابمعرفی الگوی جدید تشخیص سلول‌های سرطانی+فیلم مصاحبهداع روشی تازه برای تشخیص سلول‌های توموری در خون در دانشگاه تهران

تراشه نانوالکترونیک برای تشخیص سلول‌های توموری گردشی در خون با نام NELMEC در دانشگاه تهران ساخته شد.
محققان آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق دانشگاه تهران، یک تراشه نانوالکترونیک ساختند که برای اولین‌بار در جهان، بدون نیاز به هیچ‌گونه شناساگر بیولوژیک، توانایی تشخیص و تفکیک سلول‌های توموری گردشی در خون را ((Circulating tumor cells) دارد.
این تراشه که دکتر محمد عبدالاحد، مجری طرح، آن را تراشه (Nanoelectromechanical chip (NELMEC نام نهاده است، ابزاری جدید برای تشخیص سرطان از طریق آزمایش خون است. این تراشه نمونه‌ای از نسل جدید فن‌آوری‌های «آزمایشگاه بر روی تراشه» است که با استفاده از تکنیک‌های نانوفناوری ساخته شده است.

«آزمایشگاه بر روی تراشه» در واقع آزمایشگاه‌هایی بسیار کوچک در ابعاد میکرون و نانو هستند که بر روی مواد مختلفی ساخته می‌شوند و قادرند همانند یک آزمایشگاه کامل زیست‌شناسی، به تجزیه و ترکیب مواد مختلف بپردازند.

تراشه‌یNELMEC به تجزیه و تحلیل نمونه‌ خون گرفته شده از افراد می‌پردازد و تعداد سلول‌های سرطانی در حال گردش در خون افراد (که به اختصار CTC نامیده می‌شود) را می‌شمارد.

گفتنی است نتایج این کار به تازگی در ژورنال DOI:10.1002/smll.201502808) Small) به چاپ رسیده و تحت حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری، مراحل تجاری‌سازی آن با همکاری مرکز تحقیقات سرطان سینه دانشگاه

علوم پزشکی تهران در حال پیشرفت است. مراحل ثبت USA Patent این کار نیز با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو انجام گرفته است.

این طرح با همکاری مهندس سید علی حسینی و مهندس سمیه زنگنه، دانشجویان دکتری و ارشد مهندسی برق دانشگاه تهران و با کمک‌ دکتر مهاجرزاده، استاد دانشکده برق دانشگاه تهران، به اتمام رسیده است.

ابداع روشی تازه برای تشخیص سلول‌های توموری در خون در دانشگاه تهران

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :